Aborttilain muutos ja kuulemiset valiokunnassa

Onko kukaan lukenut eduskunnan sivuilta sosiaali- ja terveysvaliokunnan pyytämiä kannanottoja valmisteilla olleeseen lakiin. Siellä on esim Ituprojektilta ja kristilliseltä lääkäriseuralta pyydetty kommenttia. Samoin oli paperi, jossa joku minulle ennestään tuntematon abortinvastainen yhdistys. Lisäksi oli mielenkiintoa herättävää nähdä adoptio-asiantuntijoiden ja Miessakki ry: n kannanotot.

Ja oletteko lukeneet millainen tulee olemaan uusi lakiteksti? Siinä on muutettu paljon sanamuotoa. Enää ei puhuta naisesta vaan raskaana olevasta. Ei puhuta isästä vaan kumppanista. Siittäjähän voi olla ihan joku muu kuin elämänkumppani. Kaikkea en muista äkkiseltään mutta uusi teksti on nähtävillä valiokunnan sivulla.

Minulle uusi asia oli nähdä että adoptiojärjestö on lämpimästi lakimuutoksen puolella. Heidän kommenttinsa mukaan adoptiota ei saa pitää abortin vaihtoehtona sillä adoptio on aina lastensuojelutoimenpide. Miessakki kannatti myös lämpimästi aborttilain muutosta, mutta olisi halunnut epäloogisesti muutoksen tekstiin nähden säilyttää siittäjän näkemyksen esittämisen. Tietääkseni tämä lainkohta säilyykin muissa raskaudenkeskeytyksissä kuin näissä alle 12 rv.

Ihan asian vierestä meni taas Ituprojektilla kun he tarjosi vanhoja kalvojaan ja varmasti sosiaali- ja terveysalan päättäjen silmissä epätieteellistä abortin jälkeistä syndroomaa jota ei lääketiede tunne. Kätilöt taas puhuvat kriisiraskauden aiheuttamasta stressireaktiosta. Siihenhän saa nyt sitten halutessaan tukea uuden lain myötä. Mistä Ituprojekti on varmasti tyytyväinen.

Kristillinen lääkäriseura esitti ehkäisyn parantamista ja aika mullistava semmoinen ehdotus että lääkärit jalkautuisivat jakamaan laitapuolen kulkijoille ehkäisyvälineitä!!! Tästä on pakko antaa 10 pistettä!! Viimeinkin tässä herätään vaikka nämä on henkeen ja vereen vastustaneet ehkäisyä.

Hekin kuitenkin eksyivät sitten täysin aiheesta sivuun ja alkoivat puhua lääkärin omantunnon vapaudesta joka ei kuulunut lainkaan tähän asiaan ja joka on jo eduskunnassa kertaalleen käsitelty. Muutenkin eksytään näissä uskontojohteisissa kannanotoissa sivupoluille eikä pysytä käsiteltävässä asiassa. Mutta se kiinnittää huomion että vaikka näillä on uskontoon perustuva toiminta, varotaan lausumasta virallisesti mitään mikä viittaisi uskonkappaleisiin.

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kristilliset lähti taas puheenvuorojen perusteella valehtelemaan ja lausumaan vääriä todistuksia lähimmäisistään kuten uskovaisten ideologiaan kuuluu. Eli saa rikkoa kaikkia käskyjä jos sillä edistää omaa asiaa, käskyt on vain muiden kontrollointia varten. He väitti että lakimuutos ajaa vahtimestareillle oikeutta jakaa aborttipillereitä. Uskontoa ei saa sotkia politiikkaan.

    • Anonyymi

      Lämpimästi ja lämpimästi muka kaikki vouhottaa nyt vapaata tappamista.. näetkö taas omiasi ja lämpimät on siellä surmanhurmoksen kiimassa tulleet jo punttiinkin...

      • Anonyymi

        "Lausunto
        Tuemme lakimuutoksen toteuttamista esitetyssä muodossa. Muutos poistaa suurimmat epäkohdat
        aiemmasta lainsäädännöstä, ja vastaa nykyisin Suomessa jo toteutunutta toimintatapaa ja myös
        yleiseurooppalaista aborttilainsäädäntökäytäntöä.
        Lain kokonaisuudistuksen taustalla olleessa kansalaisaloitteessa ehdotettiin isän kuulemista koskevaa
        säännöstä poistettavaksi. Lakiluonnoksessa kyseistä säännöstä ei ole poistettu, mikä on kiitettävää ja
        arvokasta (luonnos 7 § 1 momentti). Sekä äitiyden että isyyden huomioiminen on tärkeä osa kaikkea
        vanhemmuuslainsäädäntöä, johon myös aborttikysymykset kuuluvat.
        Helsingissä 27.5.2022
        Miessakit ry"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Lausunto
        Tuemme lakimuutoksen toteuttamista esitetyssä muodossa. Muutos poistaa suurimmat epäkohdat
        aiemmasta lainsäädännöstä, ja vastaa nykyisin Suomessa jo toteutunutta toimintatapaa ja myös
        yleiseurooppalaista aborttilainsäädäntökäytäntöä.
        Lain kokonaisuudistuksen taustalla olleessa kansalaisaloitteessa ehdotettiin isän kuulemista koskevaa
        säännöstä poistettavaksi. Lakiluonnoksessa kyseistä säännöstä ei ole poistettu, mikä on kiitettävää ja
        arvokasta (luonnos 7 § 1 momentti). Sekä äitiyden että isyyden huomioiminen on tärkeä osa kaikkea
        vanhemmuuslainsäädäntöä, johon myös aborttikysymykset kuuluvat.
        Helsingissä 27.5.2022
        Miessakit ry"

        Erittäin "lämmintä".. :D vai missähän kohtaa se ilmenee?
        Mitähän ihmeen "epäkohtia" tarkoitetaan, ja ainako on parempi hypätä vaikka kaivoon jos muutkin tekee niin?
        Kumma kun ei aborttivouhkaukot ole silti yhtään huolissaan siitä että Suomi on lähes ainoa Euroopan takapajula, jossa ei ole omantunnonvapautta, vaan pakotetaan mielipuolisen lain raa'alla voimalla osallistumaan tappamiseen.. siis kaukana eurooppalaisesta tasosta ollaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      351
      3997
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3221
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2180
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1640
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1545
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1397
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1095
    Aihe