Onko kukaan lukenut eduskunnan sivuilta sosiaali- ja terveysvaliokunnan pyytämiä kannanottoja valmisteilla olleeseen lakiin. Siellä on esim Ituprojektilta ja kristilliseltä lääkäriseuralta pyydetty kommenttia. Samoin oli paperi, jossa joku minulle ennestään tuntematon abortinvastainen yhdistys. Lisäksi oli mielenkiintoa herättävää nähdä adoptio-asiantuntijoiden ja Miessakki ry: n kannanotot.
Ja oletteko lukeneet millainen tulee olemaan uusi lakiteksti? Siinä on muutettu paljon sanamuotoa. Enää ei puhuta naisesta vaan raskaana olevasta. Ei puhuta isästä vaan kumppanista. Siittäjähän voi olla ihan joku muu kuin elämänkumppani. Kaikkea en muista äkkiseltään mutta uusi teksti on nähtävillä valiokunnan sivulla.
Minulle uusi asia oli nähdä että adoptiojärjestö on lämpimästi lakimuutoksen puolella. Heidän kommenttinsa mukaan adoptiota ei saa pitää abortin vaihtoehtona sillä adoptio on aina lastensuojelutoimenpide. Miessakki kannatti myös lämpimästi aborttilain muutosta, mutta olisi halunnut epäloogisesti muutoksen tekstiin nähden säilyttää siittäjän näkemyksen esittämisen. Tietääkseni tämä lainkohta säilyykin muissa raskaudenkeskeytyksissä kuin näissä alle 12 rv.
Ihan asian vierestä meni taas Ituprojektilla kun he tarjosi vanhoja kalvojaan ja varmasti sosiaali- ja terveysalan päättäjen silmissä epätieteellistä abortin jälkeistä syndroomaa jota ei lääketiede tunne. Kätilöt taas puhuvat kriisiraskauden aiheuttamasta stressireaktiosta. Siihenhän saa nyt sitten halutessaan tukea uuden lain myötä. Mistä Ituprojekti on varmasti tyytyväinen.
Kristillinen lääkäriseura esitti ehkäisyn parantamista ja aika mullistava semmoinen ehdotus että lääkärit jalkautuisivat jakamaan laitapuolen kulkijoille ehkäisyvälineitä!!! Tästä on pakko antaa 10 pistettä!! Viimeinkin tässä herätään vaikka nämä on henkeen ja vereen vastustaneet ehkäisyä.
Hekin kuitenkin eksyivät sitten täysin aiheesta sivuun ja alkoivat puhua lääkärin omantunnon vapaudesta joka ei kuulunut lainkaan tähän asiaan ja joka on jo eduskunnassa kertaalleen käsitelty. Muutenkin eksytään näissä uskontojohteisissa kannanotoissa sivupoluille eikä pysytä käsiteltävässä asiassa. Mutta se kiinnittää huomion että vaikka näillä on uskontoon perustuva toiminta, varotaan lausumasta virallisesti mitään mikä viittaisi uskonkappaleisiin.
Aborttilain muutos ja kuulemiset valiokunnassa
4
180
Vastaukset
- Anonyymi
Kristilliset lähti taas puheenvuorojen perusteella valehtelemaan ja lausumaan vääriä todistuksia lähimmäisistään kuten uskovaisten ideologiaan kuuluu. Eli saa rikkoa kaikkia käskyjä jos sillä edistää omaa asiaa, käskyt on vain muiden kontrollointia varten. He väitti että lakimuutos ajaa vahtimestareillle oikeutta jakaa aborttipillereitä. Uskontoa ei saa sotkia politiikkaan.
- Anonyymi
Lämpimästi ja lämpimästi muka kaikki vouhottaa nyt vapaata tappamista.. näetkö taas omiasi ja lämpimät on siellä surmanhurmoksen kiimassa tulleet jo punttiinkin...
- Anonyymi
"Lausunto
Tuemme lakimuutoksen toteuttamista esitetyssä muodossa. Muutos poistaa suurimmat epäkohdat
aiemmasta lainsäädännöstä, ja vastaa nykyisin Suomessa jo toteutunutta toimintatapaa ja myös
yleiseurooppalaista aborttilainsäädäntökäytäntöä.
Lain kokonaisuudistuksen taustalla olleessa kansalaisaloitteessa ehdotettiin isän kuulemista koskevaa
säännöstä poistettavaksi. Lakiluonnoksessa kyseistä säännöstä ei ole poistettu, mikä on kiitettävää ja
arvokasta (luonnos 7 § 1 momentti). Sekä äitiyden että isyyden huomioiminen on tärkeä osa kaikkea
vanhemmuuslainsäädäntöä, johon myös aborttikysymykset kuuluvat.
Helsingissä 27.5.2022
Miessakit ry" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Lausunto
Tuemme lakimuutoksen toteuttamista esitetyssä muodossa. Muutos poistaa suurimmat epäkohdat
aiemmasta lainsäädännöstä, ja vastaa nykyisin Suomessa jo toteutunutta toimintatapaa ja myös
yleiseurooppalaista aborttilainsäädäntökäytäntöä.
Lain kokonaisuudistuksen taustalla olleessa kansalaisaloitteessa ehdotettiin isän kuulemista koskevaa
säännöstä poistettavaksi. Lakiluonnoksessa kyseistä säännöstä ei ole poistettu, mikä on kiitettävää ja
arvokasta (luonnos 7 § 1 momentti). Sekä äitiyden että isyyden huomioiminen on tärkeä osa kaikkea
vanhemmuuslainsäädäntöä, johon myös aborttikysymykset kuuluvat.
Helsingissä 27.5.2022
Miessakit ry"Erittäin "lämmintä".. :D vai missähän kohtaa se ilmenee?
Mitähän ihmeen "epäkohtia" tarkoitetaan, ja ainako on parempi hypätä vaikka kaivoon jos muutkin tekee niin?
Kumma kun ei aborttivouhkaukot ole silti yhtään huolissaan siitä että Suomi on lähes ainoa Euroopan takapajula, jossa ei ole omantunnonvapautta, vaan pakotetaan mielipuolisen lain raa'alla voimalla osallistumaan tappamiseen.. siis kaukana eurooppalaisesta tasosta ollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa964873Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen312711- 342449
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺252022- 1181540
Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭121198Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351123Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina2031056En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101050- 781013