Aborttilain muutos ja kuulemiset valiokunnassa

Onko kukaan lukenut eduskunnan sivuilta sosiaali- ja terveysvaliokunnan pyytämiä kannanottoja valmisteilla olleeseen lakiin. Siellä on esim Ituprojektilta ja kristilliseltä lääkäriseuralta pyydetty kommenttia. Samoin oli paperi, jossa joku minulle ennestään tuntematon abortinvastainen yhdistys. Lisäksi oli mielenkiintoa herättävää nähdä adoptio-asiantuntijoiden ja Miessakki ry: n kannanotot.

Ja oletteko lukeneet millainen tulee olemaan uusi lakiteksti? Siinä on muutettu paljon sanamuotoa. Enää ei puhuta naisesta vaan raskaana olevasta. Ei puhuta isästä vaan kumppanista. Siittäjähän voi olla ihan joku muu kuin elämänkumppani. Kaikkea en muista äkkiseltään mutta uusi teksti on nähtävillä valiokunnan sivulla.

Minulle uusi asia oli nähdä että adoptiojärjestö on lämpimästi lakimuutoksen puolella. Heidän kommenttinsa mukaan adoptiota ei saa pitää abortin vaihtoehtona sillä adoptio on aina lastensuojelutoimenpide. Miessakki kannatti myös lämpimästi aborttilain muutosta, mutta olisi halunnut epäloogisesti muutoksen tekstiin nähden säilyttää siittäjän näkemyksen esittämisen. Tietääkseni tämä lainkohta säilyykin muissa raskaudenkeskeytyksissä kuin näissä alle 12 rv.

Ihan asian vierestä meni taas Ituprojektilla kun he tarjosi vanhoja kalvojaan ja varmasti sosiaali- ja terveysalan päättäjen silmissä epätieteellistä abortin jälkeistä syndroomaa jota ei lääketiede tunne. Kätilöt taas puhuvat kriisiraskauden aiheuttamasta stressireaktiosta. Siihenhän saa nyt sitten halutessaan tukea uuden lain myötä. Mistä Ituprojekti on varmasti tyytyväinen.

Kristillinen lääkäriseura esitti ehkäisyn parantamista ja aika mullistava semmoinen ehdotus että lääkärit jalkautuisivat jakamaan laitapuolen kulkijoille ehkäisyvälineitä!!! Tästä on pakko antaa 10 pistettä!! Viimeinkin tässä herätään vaikka nämä on henkeen ja vereen vastustaneet ehkäisyä.

Hekin kuitenkin eksyivät sitten täysin aiheesta sivuun ja alkoivat puhua lääkärin omantunnon vapaudesta joka ei kuulunut lainkaan tähän asiaan ja joka on jo eduskunnassa kertaalleen käsitelty. Muutenkin eksytään näissä uskontojohteisissa kannanotoissa sivupoluille eikä pysytä käsiteltävässä asiassa. Mutta se kiinnittää huomion että vaikka näillä on uskontoon perustuva toiminta, varotaan lausumasta virallisesti mitään mikä viittaisi uskonkappaleisiin.

4

299

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kristilliset lähti taas puheenvuorojen perusteella valehtelemaan ja lausumaan vääriä todistuksia lähimmäisistään kuten uskovaisten ideologiaan kuuluu. Eli saa rikkoa kaikkia käskyjä jos sillä edistää omaa asiaa, käskyt on vain muiden kontrollointia varten. He väitti että lakimuutos ajaa vahtimestareillle oikeutta jakaa aborttipillereitä. Uskontoa ei saa sotkia politiikkaan.

    • Anonyymi

      Lämpimästi ja lämpimästi muka kaikki vouhottaa nyt vapaata tappamista.. näetkö taas omiasi ja lämpimät on siellä surmanhurmoksen kiimassa tulleet jo punttiinkin...

      • Anonyymi

        "Lausunto
        Tuemme lakimuutoksen toteuttamista esitetyssä muodossa. Muutos poistaa suurimmat epäkohdat
        aiemmasta lainsäädännöstä, ja vastaa nykyisin Suomessa jo toteutunutta toimintatapaa ja myös
        yleiseurooppalaista aborttilainsäädäntökäytäntöä.
        Lain kokonaisuudistuksen taustalla olleessa kansalaisaloitteessa ehdotettiin isän kuulemista koskevaa
        säännöstä poistettavaksi. Lakiluonnoksessa kyseistä säännöstä ei ole poistettu, mikä on kiitettävää ja
        arvokasta (luonnos 7 § 1 momentti). Sekä äitiyden että isyyden huomioiminen on tärkeä osa kaikkea
        vanhemmuuslainsäädäntöä, johon myös aborttikysymykset kuuluvat.
        Helsingissä 27.5.2022
        Miessakit ry"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Lausunto
        Tuemme lakimuutoksen toteuttamista esitetyssä muodossa. Muutos poistaa suurimmat epäkohdat
        aiemmasta lainsäädännöstä, ja vastaa nykyisin Suomessa jo toteutunutta toimintatapaa ja myös
        yleiseurooppalaista aborttilainsäädäntökäytäntöä.
        Lain kokonaisuudistuksen taustalla olleessa kansalaisaloitteessa ehdotettiin isän kuulemista koskevaa
        säännöstä poistettavaksi. Lakiluonnoksessa kyseistä säännöstä ei ole poistettu, mikä on kiitettävää ja
        arvokasta (luonnos 7 § 1 momentti). Sekä äitiyden että isyyden huomioiminen on tärkeä osa kaikkea
        vanhemmuuslainsäädäntöä, johon myös aborttikysymykset kuuluvat.
        Helsingissä 27.5.2022
        Miessakit ry"

        Erittäin "lämmintä".. :D vai missähän kohtaa se ilmenee?
        Mitähän ihmeen "epäkohtia" tarkoitetaan, ja ainako on parempi hypätä vaikka kaivoon jos muutkin tekee niin?
        Kumma kun ei aborttivouhkaukot ole silti yhtään huolissaan siitä että Suomi on lähes ainoa Euroopan takapajula, jossa ei ole omantunnonvapautta, vaan pakotetaan mielipuolisen lain raa'alla voimalla osallistumaan tappamiseen.. siis kaukana eurooppalaisesta tasosta ollaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      8
      684
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe