Unohtakaa jo se nurmikko!!!

Luomu

Miksi tappelette luontoa vastaan ja teette mm. tylsän näköisiä viherasfaltti (nurmikko) alueita pihoillenne, vähemmällä puurtamisella saisi paljon monipuolisemman ja mielenkiintoisemman pihan silmän iloksi jossa mm. perhosetkin voisivat viihtyä. Ja arvatkaas miltä tuntuu naapurista herätä sunnuntai aamuna ruohonleikkurin ääneen :).

http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;5563;32111&subpage_id=32113

---clip---
Luonnonmukainen puutarha kukoistaa ilman kitkemistä, haraamista, kastelua ja lannoitusta. Kuinka se on mahdollista?

Puutarhaa ei hoideta vaan kasvua tarkkaillaan
- Ei puutarhaa hoideta, vaan sen kasvua tarkkaillaan, opastaa puutarhuri, kirjailija ja Helsingin yliopiston kasvitieteellisen puutarhan eläkkeellä oleva johtaja Pentti Alanko. Hän on yhdessä Pirkko Kahilan kanssa kirjoittanut kirjan "Luonnonmukainen puutarha".

Maailmalla luonnonmukainen puutarha on nyt muoti-ilmiö, Saksassa tehdään puutarhoihin jopa soita, naurahtaa Pentti Alanko.

- Ehkä meillä Suomessa on ollut niin paljon alkuperäistä luontoa, että puutarhoja ja puistoja on kehitetty turhankin keinotekoisiksi, ikään kuin luonnon vastakohdiksi. Niissä on viivasuoria käytäviä ja kukkapenkkejä, paljon leikattuja nurmikkoja ja yksivuotisia perennoja. Tällainen puutarha vaatiikin paljon hoitoa, jotta se olisi kaunis ja kukoistaisi.

Varsinkin kaupunkipihoissa luonnonmukainen puutarha voi kuitenkin lisätä luonnon monimuotoisuutta ja tuoda pihapiiriin perhoset, siilit ja muita luonnonvaraisia eläimiä ja monia luonnonkasveja.

Syystöiden osalta luonnonmukainen puutarha on helppohoitoinen. Alanko ja Kahila luettelevat eräitä perussääntöjä: Älä haravoi lehtiä syksyisin. Älä leikkaa kukkien kuihtuneita varsia. Älä muokkaa ja käännä maata.

- Kuihtuneet lehdet ovat puutarhan ravinnekierron perusta, sanoo Alanko. - Kyllä lierot syövät ne syksyn ja kevään aikana. Ensi kesään mennessä ne ovat suurimmaksi osaksi kadonneet maan alle. Jos ne haravoidaan pois, on lisättävä keinolannoitteita. Kun ne jättää maahan, ne kompostoituvat luonnostaan. No, toki joskus on hyvä levitellä isompia kasoja ja edustuspihalta haravoida lehtiä syrjemmälle.

Nurmikon sijaan Pentti Alanko suosittelee pihaketoa tai maanpeittokasveja.
---clip---

3

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RUOHO

      sUKSI VITTUUN!!

      • Hiihtäjä

        Onks siäl lunta.


    • Miiru

      Kaikkein kauneimpia puutarhoita on sellaset vanhat tarhat, joissa rehottaa kukkia, pensaita ja puita toistensa lomassa. Varjoista ja salaperäistä...
      Voittaa mennen tullen sellaset nurmikkotakapihat, joissa on siellä täällä puita ja pensaita ja niiden ympärillä nurmikko jota sitten ajellaan 2 kertaa viikos pienen omaisuuden maksaneella päältäajettavalla. Turhaa työtä ruman puutarhan takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4351
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3648
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3389
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2574
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2414
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1804
    Aihe