Onko se mahdollista? Ajankohtaisena esimerkkinä vaikkapa henkilö joka aiheuttaa kärsimystä lähes koko maailmalle, tai onko sekään mahdollista vai ovatko kaikki, jotka antavat sen tapahtua yhtä syyllisiä?
Vastaukset 9
- Anonyymi
Myötätunto kaikkia eläviä olentoja kohtaan on ennen kaikkea myötätuntoa itseämme kohtaan. Sitä ettei salli kenenkään johdattaa itseään dukkhaa aiheuttaviin taitamattomiin mielentiloihin.
Yksi mahdollinen keino on yrittää nähdä se kuinka hukassa nämä henkilöt ovat dharman suhteen ja kuinka he ajautuvat dharmasta aina vain kauemmaksi samsarisen olemassaolonsa alemmille tasoille.
¨ - Anonyymi
Ja mitä tulee ns. sivullisten syyllisyyteen, niin buddhalaisuudessa intentio on karman kannalta määräävässä roolissa.
Sillä että onko se päällimäinen intentio, jonka takia joku lopulta jäättä puuttumatta toisen henkilön tekemisiin se, että haluaa muiden kokevan kärsimystä vai se, että ei halua itsensä tai perheensä päätyvän vainotuksi, on karman kannalta aina eronsa.
Kaikki eivät ole yhtä syyllisiä, mutta siihen minkälaista karmaa kenellekin tarkalleen ottaen muodostuu (jos muodostuu) tuskin pystyy vastaamaan kukaan muu kuin Buddha.
¨ - Anonyymi
Kun on myötätuntoa kaikkia kohtaan, silloin voi estää yhtä henkilöä aiheuttamasta kärsimystä monille.
- Anonyymi
Kyllä kuitenkin suurin osa maailman kärsimyksestä on jokaisen itse itselleen aiheutettua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kuitenkin suurin osa maailman kärsimyksestä on jokaisen itse itselleen aiheutettua.
Tuota minun on mahdoton uskoa. Voimattomuutta tunnen enkä myötätuntoa.
- Anonyymi
Hieman on vaikea tuntea myötätuntoa venäläisiä kohtaan. Eikä saakaan tuntea myötätuntoa edes sen takia että he ovat mitä ovat koska johto on mitä on. Venäjähän on nykyään terroristivaltio ja terrorismi ei ansaitse myötätuntoa.
- Anonyymi
Jos henkilö omaa myötätuntoa ja rakkautta, ja vähemmän vihaa, niin.
- Anonyymi
Myötätunto on harjoitus, mitä kannattaa harjoittaa aina. Vaikka ei olisi samaa mieltä yms. Näin viholliset yms murhamiehet nähdää hiukan eri valossa mitä muuten.
- Anonyymi
Näin se on. Itse noudatan kuitenkin Buddhan ohjetta jonka mukaan kaikkea ei sovi uskoa sokeasti vaan katsoa miten homma toimii itsellä. Itselleni ei toimi myötätunnon harjoittaminen kaikkia kohtaan. Ryssää kohtaan en tunne myötätuntoa yhtään ja pedarit ja raiskaajat pitäisi ampua raketilla avaruuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.672169Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt351744- 991132
- 46889
- 87803
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.25776- 29670
- 39648
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,132601Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56578