Ei mene hyvin Toyotalla:
https://www.latestcarnews.net/toyota-is-the-most-indebted-company-in-the-world/
https://www.latestcarnews.net/toyota-is-the-most-indebted-company-in-the-world/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
No voihan pieru. Paljon myyvät, mutta ilmeisesti vanhasta tekniikasta ei voi voi pyytää kunnolla kuin Suomessa.
VW tekee tulosta ja on liikevaihdoltaan ykkönen maailmassa.
Velkatilanne 30.6.2022:
Toyota 213 miljardia dollaria
Volkswagen 180 miljardia
Toyota myy hyvin kehitysmaissa vanhalla tekniikallaan, mutta kate lienee pieni.
VW:llä ei ole ollut koskaan noin paljon velkaa.
Jees. USA on kehitysvaltio, jossa Toyotaa myydään eniten. Ihme, että ei uudella hienolla tekniikalla olevat VW:n kikottimet kelpaa siellä oikein kellekään. Ovatpa vieläpä taanneet Suomen turvallisuudenkin ryzzien agressioita vastaan. Tosi kehitysvaltio....
Kyllähän autojen suhteen USA on vähän kehitysvaltio. GM myy eniten USA:ssa. USA on nappikauppaa Eurooppaan verrattuna.
VW:n tuotteet kelpaavat USA:ssa hyvin. Niitä ostavat menestyneemmät.
Niin luultavasti on.
Näin se on.
Olisi hauskaa nähdä kuskin ilme, jos nyt jossain taksijonossa tapaisin Toyotan, ja kertoisin käveleväni mieluummin kuin maksavani senttiäkään Toyotan kyydistä. Enpä sen puoleen mihinkään muuhunkaan aasialaiseen astu. Mersut, Skodat ym. ja Volvot on mihin meikä astuu, eivät koirankuonolaisten tekeleet.
Onneksi takseissa ei ole Toyotia, paitsi Yango-takseissa.
ilme jätkä elää jossain avaruusmaailmassa ilme mikä vtun ilme
En jalallani astu Toyota-taksiin. Ei niitä kyllä edes näy.
Taksikyydiltä odotetaan suomessa yleensä pramiampaa kyytiä, johon yhtälöön ei Toyota sovi. Ajatelkaa nyt vaikka hääautona joku Toyota!
Menevät ikäihmisetkin joskus naimisiin. Heille voisi kelvata Toyota hääautoksi. Yli 75-vuotiaat ostavat eniten Toyotia.
Olin yksissä häissä joissa hääpari lähti 70-luvun entisöidyllä Corollalla. Sillä vaipanvärisellä.
Eihän ne itse toyotalla aja.
Juu oli taksia joskus Diesel Avensis 2.2 l Jumalauta että oli p a s k a
Ainahan Toyota on.
Oliko muita vikoja kuin kertakäyttö moottori.
On varmasti.
Entäpä arkkuautona joku aasialainen, vaikkapa Toyota?
Toyota onkin tehty elämää varten, toisin kuin ruumisauto mersut....😆
Täytyy olla köyhää elämää jos Toyotalla ajaa.
Toyota on se viimeinen kulkine ennen rollaattoria.
Hybridin valmistus ja suunnistus on tullut hiukkasen hintoihinsa ja Volkkarin ameeriikan suhmurointi!!🏁🏁
Volkkarin velat ovat jo paljon pienemmät kuin Toyotan.
Paljon kiinnostaa Volkkarin tai vinosilmien velat. Itselläni velaton kämppä eikä autoa. Se minua kiinnostaa, ja kohta kinostaa kun mereltä puhaltaa suoraan pihaan mereltä jäätä pitkin irtolunta.
Minulla on maksettu kämppä ja useita autoja.
Minullakin on valtion maksama kämppä, ja useita autoja.
Minä maksoin itse.
Mielenkiintoinen juttu, kiitos! Ainakin suomessa firman voi vapaasti hakea konkurssiin kun velat ylittävät pääoman. Tämä on molemmilla autojäteillä aika lähellä.
Lopussa todettiin kuitenkin että VW on sikäli paremmassa tilanteessa että sen sähköautofleetti on valmis ja menwstyy hyvin. Toyota taas...no, se on normaali elämää. Seuraava kriiisi ja takaisinkutsu voi olla viimeinen.
Tässä myös mielenkiintoinen juttu. Toyotan konkurssi voi olla lähellä:
https://www.universitymagazine.ca/companies-with-the-highest-debt-2022/
VW:llä on kiinteää omaisuutta ja tuotteissaan omaisuutta monokertaisesti velan määrän.
Ei noita mammuttifirmoja laite konkkaan samoilla perusteilla kuin kioskia tai autopajaa.
VW:llä onkin asiat hyvin. Velkaa vähemmän kuin Toyotalla, vakuita enemmän ja valmiit tuotantolinjat sähköautoilla.
Asiat ovat mallillaan.
"Nämä velat ovat kuitenkin ongelmallisia, kun ne ylittävät varat. Tällainen skenaario asettaa yrityksen suureen konkurssiriskiin, jos se kohtaa taloudellisen esteen, esimerkiksi voittojen pienenemisen."
Eli kun höpöhybrid-Tojot eivät mene enää kaupaksi kuin kehitysmaihin.
Köpelösti käy Toyotan.
Tämä on hyvin mahdollinen skenaario.
Köpelösti on pitänyt käydä jo 40 vuotta, mutta Toyota sen kun porskuttaa vaan edelleen. Myyntiykkönen kuukaudesta, ja vuodesta toiseen! 😅
No nyt on Toyota maailman velkaantunein yhtiö, ei ole kehitysmaiden myynnistä apua ollut. Kodakin kohtalo voi olla edessä.
Suomessa VW AG on myyntiykkönen vuosikymmenestä toiseen. Samoin Euroopassa.
Johan olet päiväunen nähnyt!! 😂
Eihän tuo ole päiväuni vaan analyytikkojen pohdintaa.
Tuhnusta tulee uusi Kodak
https://www.pluginindia.com/blogs/electric-car-watch-4-toyota-is-the-new-kodak
Toyotan ongelmat vain pahenevat. Myyntiennustetta on korjattu puoli miljoonaa autoa alaspäin.
Japanin valtio tukee Toyotaa. Ilman tukea taitaisi olla konkurssissa.
Toyota pummasi rahaa
https://www.iltalehti.fi/talous/a/200903039177881
Pörssi analyytikot seuraa tilannetta, heti huomen aamulla, et meneekö vain telakka karille?🔜
Vielä se saattaa muutaman vuoden räpiköidä.
Sähköautoista ei tule valmista. Tuo bz4x on ihan hirveä floppi jo ulkonäöltään. Solid state akkuihin on tuhlattu rahaa mutta valmista niistä ei tule ainakaan 20 vuoteen.
Toyota will go the KODAK way. Dead. Gone. Buried. Finished.
Tuo Bz4x on suunniteltu niin, että se voidaan valmistaa samalla linjalla kuin hybridit. Tästä johtuen sen valmistaminen ei ole kannattavaa.
Velkatilanne 30.6.2022:
Toyota 213 miljardia dollaria
Volkswagen 180 miljardia
IS 2.11.2022 "Toyota kärsii kohonneista kustannuksista, mikrosirujen puutteesta ja voittojen heikkenemisestä. Pitääkseen taloutensa kunnossa japanilaisvalmistaja aikoo nostaa hintoja Euroopassa ja Yhdysvalloissa, Automotive News uutisoi."
Tuosta Toyota ei enää nouse.
vw Ag korporatio on maailman velkaisin yhtiö. Sitä se huijausohjelma teettää.
Toyotan omapoika jaksaa valehdella. Toyota on maailman velkaisin yhtiö:
Velkatilanne 30.6.2022:
Toyota 213 miljardia dollaria
Volkswagen 180 miljardia
Hirveä on Toyotan velka. Uusi Kodak on syntynyt.
Oiskohan se stellantis vai mikä konkurssifirmojen kerääjä joka voisi lunastaa vilunkivaginan huijaamista kunniallisia kuluttajia?
VW:llä on talous kunnossa. Maailman velkaisimmalla yrityksellä Toyotalla menee huonosti. Päästöhuijauskin on vielä kesken.
Eikö se suunniteltu maailmanlaajuinen epäonnistunut huijausohjelma jo saanut vikavaginaa uskomaan että ei enää kannattaisi jatkaa kusetusta kun kärhti niin nolosti?
Nolosti kärähti maailman velkaisin js konkurssin partaalla oleva Toyota. Huijaus jatkunut jo liki 20 vuotta.
Se on pitkä aika.
20 vuotta huijausta.
Ei ihme, että Toyotan sähköautostakin tuli täysi floppi.
Konkurssi häämöttää.
Siltä näyttää.
Onpa hirveät velat.
Onpa Toyota vakavarainen yhtiö.
20 Miljadii velkaa lisää vuodessa. Tahti on aika hurja kun muut tekee voittoa.
Ja muilla on sähköautolinjat kunnossa.
Toyota on maailman suurin ja kaunein!
Suurimmat velat on Tojolla. Tekee myös rumimmat autot.
VW AG:lla on suurin liikevaihto, se on suurin ja kaunein.
Suurimmat velat on vw:lla. Tekee myös rumimmat autot.
Toyotalla on suurin liikevaihto, se on suurin ja kaunein.
Älä taas valehtele. Toyota on maailman velkaisin yritys. VW:llä on maailman suurin liikevaihto.
Toyota kaatuu pois.
Toyotan velka ei merkittävästi vähene vaikka myy eniten autoja.
Pitäsi ehkä miettiä syitä tähän ongelmaan.