Akun koko

Mitenkä mahtaa riittää moottoripyörän akku 15hv 4t sähköstartti Suzukiin. Näitä akkuja on eri tehoisia/kokoisia. Onko kokemuksia. Valitsisin mielellään suht kevyen akun, ettei tuu turhaa painoa pieneen veneeseen.
2483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos 10 kg ei ole ratkaiseva paino, niin en suosittele.

Kaksi syytä:

Prätkän akku on kalliimpi kuin tavallinen auton akku.

Pienien moottoreiden lataus on yleensä dynamotyyppinen eli ilman säädintä. Suzukissa näkyy olevan Veneen luettelon mukaan 6-7 A:n laturi, jota pieni akku ei siedä jatkuvasti. Tavallinen auton starttiakku kestää rääkkiä muutaman vuoden.

Sinänsä prätkän akku riittää käynnistämiseen.

Äänestä
  • pojalla on ollut 15hp moottorissa prätkän akku monta vuotta ja hyvin toimii

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poukku kirjoitti:

Mitenkä mahtaa riittää moottoripyörän akku 15hv 4t sähköstartti Suzukiin. Näitä akkuja on eri tehoisia/kokoisia. Onko kokemuksia. Valitsisin mielellään suht kevyen akun, ettei tuu turhaa painoa pieneen veneeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu