II tyyppi alkaa vaatii muutakin kuin liikuntaa ja fiksua ravintoa.
Kelan korvaus Ozempic on auki ja liian kallis jos eivät korvaa.
Mikä muu aiheuttaisi vähiten haittoja ?
Muutama kokeilu on metform ja jardiance ja ne meni pieleen osin.
Jardiance ehkä voisi kokeilla uudestaan, voiko aloittaa ihan pienellä määrällä?
Lääkkeitä paljon mutta lääkärit eivät halua puhua haitoista yms
Sopivin lääke?
9
537
Vastaukset 9
- Anonyymi
Kiinnostaa myös onko jotain pahoja ongelmia jonkin lääkkeen kanssa jos käyttää muita lääkkeitä ja tai nauttii viiniä ja olutta?
- Anonyymi
Mitä muuten jouduitte tekemään että saitte Ozempic lääkkeelle kelan korvauksen?
B lausunnon koko sisältö?
Kaikki mittaukset ja kokeilut?
Muut mittaukset yms ? - Anonyymi
Diabeteksen lääkehoitokaavio on tässä kuvassa https://www.terveysportti.fi/xmedia/ykt/kaavio_laakitys_DM2.png
Eli alussa mieluiten metformiini ja laihdutus. Sitten jos on ateroskleroottista kardiovaskulaarisairautta niin sen lisäksi tarvitaessa mieluiten GLP-1-agonisti.
Jos on sydämen tai munuiasten vajaatoimintaan, niin mieluiten metformiini tarvittaessa SGLT2-estäjä.
Jos ei ole kumpaakaan edellä olevan ryhmän sairautta, niin molemmat edelliset käyvät sekä niiden lisäksi hyvin myös gliptiinit (Januvia ym., glitatsonit (Actos). Jos hinta on määräävä tekijä, niin insuliini ja sulfonyyliurea.
Mutta metformiini on lähtölääke. Sitä on saatavana depotmuotoisenakin (Orion) ja joillekin sopii jonkun valmistajan metformiini, toisille ei. (Itsellä ihan sama minkä tehtaan: ei mitään sivuvaikutuksia). - Anonyymi
"II tyyppi alkaa vaatii muutakin kuin liikuntaa ja fiksua ravintoa."
Se vaatii elämäntavan muutoksen eikä Diabetesliiton luuloja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129581
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo60502