Miten kahden saunan sulkeminen säästää sähköä kun ihmiset lämmittää sitten kotona ja täyteen ahdetussa saunassa leviää korona ja flunssat. Ennemin voisi vähentää ylkirkasta valaistusta hallissa ja pesutiloissa, kylmäallasta ei käytä juuri kukaan, voisi ainakin vähentää jäähdytystä niin useampi käyttäisi ja säästyisi sähköä.
Muuallakin voisi vähentää valaistusta ja katuvalot saisi syttyä myöhemmin. Monissa tiloissa vieläkin vanhoja loisteputkia, energiansäästölamppuja ja jopa hehkulamppuja. Vähenee varmaan liikuntakin kun ei viitsi mennä koko uimahalliin ahtaan saunan takia.
Muuallakin voisi vähentää valaistusta ja katuvalot saisi syttyä myöhemmin. Monissa tiloissa vieläkin vanhoja loisteputkia, energiansäästölamppuja ja jopa hehkulamppuja. Vähenee varmaan liikuntakin kun ei viitsi mennä koko uimahalliin ahtaan saunan takia.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ainoa tarkoitus on kiusanteko ihmisille ja talouden romahduttaminen. Uusi maailmanjärjestys, yksi maailmanvaluutta kun nykyiset romahtavat. Yksi maailmanhallitsija, antikristus. Näin tulee tapahtumaan.
Usko Herraan Jeesukseen Kristukseen Vapahtajaan, joka kuoli syntiesi puolesta ristillä ja Jumala herätti hänet kuolleista kolmantena päivänä.
Joka uskoo Poikaan, häntä ei tuomita, joka ei usko, joutuu kadotukseen.
Tee parannus ja usko pyhä evankeliumi, Jumala rakastaa sinua!
Ootko saanut liikaa löylyä?
Liikaa löylyä on luvassa pikemminkin siellä kuumassa paikassa.
Nenän kaiveluun liittyy tuoreen tutkimuksen mukaan melkoisia terveysriskejä.
Tuore Australian Griffithin yliopiston tutkimus osoittaa nenän kaivelun voivan kasvattaa Alzheimerin tautiin sairastumisen riskiä.
Tutkimuksen perusteella bakteerit voivat kulkea nenäontelon hajuhermon kautta aivoihin ja luoda Alzheimerin tautiin liitettyjä merkkiaineita. Tutkimustuloksista kerrottiin Scientific Reports -julkaisussa
Uimahallin ovessa lappu ,jossa muistutetaan koronaväleistä myös saunassa. Yksi sauna toiminnassa ja niin täynnä että jonotetaan.
Haluavat näköjään levittää koronaa vaikka pitäisi ehkäistä, kaipa siinä tulee sitten säästöjä jos vanhukset kuolee.
Moni työikäinenkin kertonut että saunominen tarpeen selkäkipujen takia, aivan väärä kohde säästää ja hyvin pieni säästö sähkön hinnassakin.
Jos saunoja ei suljeta Putin voittaa.
Mikä tässä nyt on niin vaikea ymmärtää ?
Saunojen sulkeminen ei vaikuta millään tavalla siihen kuinka nopeasti Ukraina voittaa ja Suomi ei ole riippuvainen ryssistä energian suhteen tai muutenkaan.
Saastuttaminen on persumieliselle sydämen asia.
Persu sentään saunoo ja peseytyy. Ollaan siistiä väkeä.
Normaalit, inhimilliset tieteellisen maailmankatsomuksen omaavat pärjäävät vallan hyvin ilman lihan syöntiä, saunomista ja yksityisautoilua.
Totta. Tekojääratojen käytön voi kieltää, potkupallon pelaamisen viheriöllä talvella pitää kieltää. lämmitettävät kadut syytä kieltää. Kylien ja kujien valaistus klo 18.00 jälkeen pitää kieltää. Kasvihuoneissa kasvatus talviaikaan kiellettävä, jokainen voi itse idättää itunsa. Putkissa hiihtely kesällä on pahinta mahdollista tuhlausta. Mikä tärkeintä, töihin valoisan aikana ja kotiin kerettävä ennen pimeää.
Klapia ny vaan pesään, niin pääsöö hikoilee, atomi grilli on persiistä!🎄
saako mennä naisten puolelle jos on trans-ihminen ?
Tottakai vaikka olisi vielä killuttimet jalkovälissä. Sukupuoli on korvien välissä ja voi muuttua päivittäin, niinhän ne väittää.
Kyllä.
Tieteellisesti todistettu fakta
Altailla puolta vähemmän porukkaa kuin normaalisti, silti sauna tupaten täynnä eikä sähköä säästy kun vastukset koko ajan täysillä ja puolet lämmiittää saunan kotona tai käy muualla. Kaupunki menettää vaan lipputuloja.
99 prosenttia maailmasta ei sauno. Saunominen on typerää ja saastuttavaa, piste.
99 prosenttia asuu lämpimämmissä maissa. Saunominen on rentouttavaa ja terveellistä, piste.
Toivottavsti kuitenkin kuntoilet ja peseydyt, vaikka typerää kai nekin mielestäsi on.