Tarkoitus ei ole ärsyttää tai härnätä mitenkään. Ostin Suzukin öljynvaihto pumpun https://wavemotor.fi/tuote/ecstar-marine-gear-oil-pump/ yhdestä veneily tarvike liikkeestä hintaan 19,80 e. Biltemassa näyttää olevan ihan identtinen tuote https://www.biltema.fi/veneily/venemoottorit/venemoottorin-huoltotarvikkeet/oljynvaihtopumput/vaihteistooljyn-vaihtopumppu-2000022625 hintaan 7,50e. Onkohan sama valmistaja ja laatu ?
Iso hintaero, onko sama valmistaja
14
183
Vastaukset
- Anonyymi
muistan kun joku konkurssiin mennyt veneliike pyysi sinkkianodita 300mk 🤣
ostin saman sinkinpalan biltemasta olsiko ollut 8mk tai jotain - Anonyymi
Taitaa olla samaa kiinamuovia molemmat. Halpispumppu on ollut jo monta vuotta.
- Anonyymi
Sitähän ei voi tietää.
Saattaa olla, että on, saattaa olla, ettei ole.
Myyjä vastaa laadusta oli kyse kummasta tahansa tuotteesta. Halpa hinta ei ole peruste sille, että tuote ei toimi tai ei kestä käytössä, vaikka niin helposti ajatellaankin.
Halvankin tuotteen pitää toimia ja jos se ei toimi, sen voi palauttaa.
Pumpulle on olemassa oletettu käyttöikä, jonka ei pitäisi riippua hinnasta vaan tuotteen käyttötarkoituksesta.
Ideaalimaailmassa molemmat tuotteet kestävät yhtä pitkään ja niillä pystyy tekemään sen, mihin ne on tarkoitettu. - Anonyymi
Sama pumppu kuvissa .
- Anonyymi
Keltaisessa putkenkappaleessa näyttäisi olevan pieni ero. Bilteman pumpussa näkyy ulkokierre tuossa Suzukin pumpussa ei näy, onko sisäkierre...
- Anonyymi
Suzukin pumpussa tulppa paikallaan.
- Anonyymi
Hyvä kommentti.Ulkokierteen meidän perä ainakin vaatii.Voiko toi systeemi toimia ollenkaan ?
- Anonyymi
Eihän tuossa mikään iso hintaero ole, vähän toista kymppiä. Ihan tyypillistä, että erikoisliikkeessä sama tai vastaava halpa tuote on tuon verran kalliimpi. Ja ihan loogista. Biltemalla on ison ketjun volyymit ja logistiikka, eikä myyjillä tarvitse olla minkäänlaista asiantuntemusta mistään. Näin päästään paljon alempiin myyntihintoihin. Jos pikkuliike myy samaan hintaan, niin persnettoa tulee.
- Anonyymi
Eli oman osaamisen voi mitata rahassa.
On hyvä, että jos on nähnyt vaivaa asioiden opettelemiseen, ei tarvitse maksaa neuvonnasta, jota ei tarvitse. 20 euroa turhasta on lounaan verran. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli oman osaamisen voi mitata rahassa.
On hyvä, että jos on nähnyt vaivaa asioiden opettelemiseen, ei tarvitse maksaa neuvonnasta, jota ei tarvitse. 20 euroa turhasta on lounaan verran.Juuri näin. Itse en juuri käytä suomalaisia venetarvikeliikkeitä, koska hinnat ovat korkeat ja valikoimat suppeat. Niiden etu on se että saa neuvoja, jos niitä tarvitsee. Itse en tarvitse, joten voin tilata esim Saksasta, mikä on helpompaa ja halvempaa kuin hakeutua paikalliseen liikkeeseen ostoksille. Usein nopeampaakin, koska suomalaisella ei tavara välttämättä ole hyllyssä, vaan ekalla käynnillä tilataan ja sitten joskus voi käydä hakemassa tuotteen.
Hienoa kuitenkin, että Suomessakin liikkeitä on niille, jotka tarvitsevat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin. Itse en juuri käytä suomalaisia venetarvikeliikkeitä, koska hinnat ovat korkeat ja valikoimat suppeat. Niiden etu on se että saa neuvoja, jos niitä tarvitsee. Itse en tarvitse, joten voin tilata esim Saksasta, mikä on helpompaa ja halvempaa kuin hakeutua paikalliseen liikkeeseen ostoksille. Usein nopeampaakin, koska suomalaisella ei tavara välttämättä ole hyllyssä, vaan ekalla käynnillä tilataan ja sitten joskus voi käydä hakemassa tuotteen.
Hienoa kuitenkin, että Suomessakin liikkeitä on niille, jotka tarvitsevat.Ikävä kyllä suomi-lisä näkyy kaikissa hinnoissa. Hyökkäyssota on suorastaan ollut käsky kauppiaille nostaa hintoja joka tuotteessa.
- Anonyymi
Kysymys tänne. Ei siis liippaa aikaisempaan keskusteluun mitenkään. Osaisko joku sanoa, että mistä netistä löytyisi perämoottoreiden fyysisiä mittoja? Painot on kyllä ilmoitettu hyvinkin,mutta korkeudet,kuomun mitat, yms..? Olisin vaan uutta perämoottoria hommaamassa, mutta olisi kiva tietää, minkä kokoinen moottori mahtuu esim. henkilöauton takakonttiin.
Enkä jaksaisi lähteä rullamitan kanssa marssimaan veneliikkeisiin mitoille. Kiitos.- Anonyymi
Pettämätön logiikka - huomaat itsekin, että ei liity tähän keskusteluun mitenkään, mutta silti postaat kysymyksen tänne?
No anyway, tuskin on mitään koottua paikkaa kaikkien perämoottoreiden mitoille. Lähtisin hakemaan kunkin valmistajan omilta nettisivuilta. - Anonyymi
dimension drawing of the outboard motor
tuolla haulla löytyy ainakin Yamaha ja Mercury moottoteiden mitat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1225867Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744951975Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk251325Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111253Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861113Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481015- 64981
- 65921
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59905Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24894