Olen aika ajoin haaveillut oman veneen suunnittelusta. Periaatteessa osaisin vetää linjat käsipelillä ja laskea keskeiset laskutoimitukset, mutta rajansa silläkin innostuksella. Ja ennen kaikkea, kotonani ei ole sen vertaista tilaa, että saisi ne linjat vedettyä säällisessä skaalassa.
Sattuukos keskustelukansa tuntemaan softan, joka:
1) toimisi tavallisella kotikoneella,
2) vetäisi linjat ja laskisi painopisteet ja hitausmomentit jotensakin helposti annettavien parametrien tai luonnosten perusteella,
3) tuuttasi uloslyöntitaulukon napin taikka parin painalluksella,
4) olisi halpa hankkia tai peräti share/freeware,
5) ja jonka käyttö olisi kohtuullisen helppoa.
Että tämmöttös... avusta oisin siis kiitollinen.
Sattuukos keskustelukansa tuntemaan softan, joka:
1) toimisi tavallisella kotikoneella,
2) vetäisi linjat ja laskisi painopisteet ja hitausmomentit jotensakin helposti annettavien parametrien tai luonnosten perusteella,
3) tuuttasi uloslyöntitaulukon napin taikka parin painalluksella,
4) olisi halpa hankkia tai peräti share/freeware,
5) ja jonka käyttö olisi kohtuullisen helppoa.
Että tämmöttös... avusta oisin siis kiitollinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noita suunnittelusoftia kyllä löytyy, mutta halpoja niistä ei varmaankaan ole mikään. Kuulemma KYAMK venepuolella käyttävät jotain (nimien oikeinkirjoitus ei välttämättä 100%) Multisurfia ja Rhinoa. Mutta niistä kumpikaan ei ole halpa.
Itse olen käyttänyt opiskelujen puolesta SolidWorksia, millä pystyy piirtämään suoraan 3d-tilassa. Kohtuullisen helppo ohjelma oppia. Tälläkin ohjelmalla olisi hirveä hinta (5000$), jos sen joutuisi itse maksamaan (opiskelijalisenssin tarjoaa yliopisto). Olen myös ihan kokeilumielessä piirtänyt sillä veneenrunkoja, onnistuu, jos vaan aikaa on. Saat myös laskettua erilaisia rasituksia jne.
Kaikki taitavat tyssätä tuohon hintaan. Tämä SolidWorks vaati myöskin koneelta paljon puhtia.
hirveetä laivaa oot rakentamassa? Veneeen tekoon mitään tietokoneita ei nimittäin kyllä tarvii! Ite olen tehny isoimman veneeni(7,50x2,30) Ihan noin ekstempore, eikä ongelmia tullut... Mutta ilmeisesti sinä teet raudasta tai jostain? Monä teen vanerista ja puusta, niihin ei ainakaa tarvii mitää laskelmia
Ilman mitään ennakkoluuloja tai epäilyjä olisiko mahdollista nähdä kuvia tekemistäsi veneistä? Veneentekijöitä, jotka tekevät "tyhjästä" kauniin tai edes siedettävän näköisen veneen on valitettavan vähän.
Näillä suunnitteluohjelmilla säästetään aikaa ja rahaa suunnattomia määriä, mikä on varmaankin eräs syy niiden hintavuuteen. Tietokoneen näytöllä on huomattavasti näppärämpää vaihdella mittoja kuin paperilla. Myös valmiin tuotoksen näkee täydellisenä kolmiulotteisena mallina. Ymmärrän hyvin ensimmäisen kysyjän tarkoituksen.
Rhino Rhinomarine on erinomainen paketti ja ProSurf ovat varsin toimiva. Kumpikaan ei ole järjettömästi hinnoiteltu. Demot löytyvät verkosta:
http://www.rhino3d.com/marine.htm
http://www.rhinomarine3d.com/
http://www.newavesys.com/news.htm
onnistuu ne linjojen suunnttilut käsin laskemallakin, nelisumman minimointimenetelmä ja luonnollinen splini ovat aika helppoja ja onnistuvat laskimella jossa matriisilaskenta ( esim. HP48 tai vastaava)
Itse tullut linjat suunniteltua em. menetelmillä.
mutta softaa löytyy:
http://www.plyboats.com/
http://www.vacantisw.com/
Etippä netistä hullform-niminen ohjelma.