Olen käyttänyt useamman vuoden Ketipinor psyyke lääkettä unettomuuteen. Alussa neljä 25 mg tablettia. Pienensin itse kahteen tablettiin ja vaikutus mielestäni sama. Nyt on alkanut vahvasti tulla mieleen itsemurha ja luinkin että ko lääkkeessä voi olla tuo sivuvaikutuksena. Joka aamu herään pahaan oloon ja pienet vastoinkäymiset on nousseet stressin tasolle. Miten pääsen tästä lääkkeestä eroon.??? Kertokaa ennenkuin teen sen!!!!!!
Ketipinor???
Anonyymi-ap
702967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Kipin kapin sen lääkärin luo vaatimaan Diapamia! Ketipinor on tarkoitetttu vain ja ainoastaan biboille ja skitsofreenikoille.'.
Minulla on diapamit. Käytän tosi harvoin. Ketipinor on määrätty unettomuuteen. Meinaatko että uni tulis diapameilla. Ei tule
Diapam ei ole unettomuuteen käytettävä lääke.
Diapam on rauhoittava lääke ahdistukseen . Pahaa tekevillä on ahdistus . Myös niillä joille on tehty pahaa.
Skitsoja ei oo on riivaajia noitia henkiä ja ne henget puhuu. Niinku budhat manalassa DEMONEJA poppamiehet kertoo.
Itsellä Ketipinor on ainoa lääke, jolla tuo uniongelma pysyy kurissa. Ennen ketipinoria kokeillut kaikkia mahdollisia lääkkeitä mm. imovane, opamox, tenox, melatoniini jne. Ketipinoria käytetään pieninä annoksina unettomuuden hoitoon, yleensä 25-100mg. Bibot ja skitsofreenikot syö tuota valmistetta satoja millejä.
Mua ei suoraan sanottuna edes kiinnosta mihin tuo lääke alunperin tarkoitettu. Vaikea unettomuus on suoraan sanottuna helvettiä. Myös unettomuus tuhoaa aivot, se on varma.
Aloittajalle: lääke kannattanee tiputtaa hyvin hitaasti 25mg kerrallaan. Ja sitä pienempää kannattaa syödä pidempään, ennen kuin tiputtaa seuraavat 25mg. Näissä kandee olla yhteydessä myös lääkäriin. Näissä lääkkeissä on aina tuo vaara, että saattavat aiheuttaa vaikeitakin masennus tai ahdituneisuustiloja. Perjaatteessa näitä lääkkeitä ei edes kannata lähteä itsenäisesti tiputtamaan.
Ketipinor ei ole virallisesti suositusten mukaan unettomuuteen käytettävä lääke, mutta bentsot ja imovane on.
Lääkäriin menet ja kerrot ajatuksistasi. Yhdessä lääkärin kanssa asiaa selviää, ja saatte määrän oikeaksi.
Itselle on määrätty ketiapiinia unettomuuteen 0,5 tablettia tarvittaessa. Käytän vain harvoin jos on mennyt useampi yö kokonaan ilman unta. Aiheuttaa mielialan laskun seuraavaksi päiväksi jopa niin rajusti, että sinä päivänä kuolemaa mietin.
En ihan allekirjoita sitä, että näitä psyykelääkkeitä nykyään määrätään unettomuuteen. Varsinkaan pitkäaikaiseen käyttöön ei mielestäni sovi ollenkaan, ellei skitsofreniaa tai muuta psykoositaipumusta sitten ole samanaikaisesti. Jos psykoosialttiutta on niin sitten toki voi olla perusteltua unettomuuden hoitoon siinä samalla.
Mutta miksi sinulle on määrätty 25 mg tabletteja jos lääkäri on tarkoittanut vuorokausittaiseksi annokseksi 100 mg?
Jos olet käyttänyt monta vuotta 100 mg/vuorokausi niin on aika suuri pudotus kerralla tipauttaa 50mg/vuorokausi. Ilman lääkärin ohjeistusta näitä pudotuksia ei pitäisi tehdä. Pidähän nyt ainakin päivittäinen annos samana siihen asti kun saat uusia ohjeita lääkäristä.
Lääkärillä on vastuu pitää lääkkeestä kontrollia vuosittain, mieluummin useamminkin. Eli joka tapauksessa olisi jo aiheellista tavata oma lääkäri.
Purkin kyljessä lukee "2-4 tablettia yöksi. Psyykelääke"
Aloitin neljällä ja sitä annostusta käytin monta vuotta. Nyt noin 4 kk on mennyt kahdella
Kuules kun viikon valvot niin nukahdat jossain vaiheessa jos et juo kahvia cokista lakritsia.
Koittakaa laittaa paperille kirjoittaa ne rikokset mitä on tullut tehtyä .....helpottaa kun tunnustaa syntinsä.
Aivoissa mitään vikaa olekaan vaan tunteista ja sielussa synnit painaa joko omat tai toisten.
Älä ainakaan pudota annostusta enää yhtään ennen kuin olet tavannut lääkärin ja saanut ohjeistusta jatkoon. Lääkeannoksen pudottaminen liian nopeasti voi vaikuttaa rajustikin omiin ajatuksiin.
Surviving Antidepressants yksi paikka missä tukea lääkevieroitukseen
Siellä vinkkejä Ketipinor-vähennykseen
https://www.survivingantidepressants.org/topic/1707-tips-for-tapering-off-seroquel-quetiapine/#comment-33069
Miksi vähentää hitaasti?
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33754644/
Milloin teit vähennyksen?
Tein varmaan vähennyksen noin 4 kk sitten. Ja samalla lailla nukutti kuin mitä jos oisin ottanut 4 nappia. Siis huonosti.
Siis tekeekö toi vähennys s n että on tosi paha olo ja mietin kuolemaa???
Ois suunnitelmissa lopettaa ko lääke kokonaan. Mutta tuleeko sitten vielä voimakkaampana nuo tunnetilat.
Voi kun Ei olisi koskaan pitänyt aloittaa tuota lääkettä
Ongelmia lääkkeessä eli haittoja useimmiten puhkeaa laskun, lopetuksen, noston ja vähennyksen aikana.
Kehon pitää aina muodostaa uusi homeostaasi lääkeannoksen muuttelun jälkeen ja esim jos alasajat lääkkeen. Kun annosta vähentää hitaasti keho ehtii palauttaa hiljalleen asteittain sen tekemiä muutoksia samalla kun vähennät.
Jos käytät lääkettä säännöllisesti vuosia samalla annoksella kehosi mukautuu sen alla oloon. Tiettyyn annokseen. Kun vähennät annosta, pitoisuus laskee ja hermostosi reagoi siihen. Siitä voi seurata huonontunutta henkistä oloa.
Kaikenlaiset muutokset etenkin pitkäaikais lääkityksiin kannattaa tehdä varoen ja tunnustellen. Tuo annoksen puolitus voi olla joillekin liian iso hyppy alaspäin kerralla hermostolle ja seurauksena on sitten.
Seurauksena on sitten kuvaamasi kaltaisia oireita.
Kun lääkettä vähentelee kannattaa pitää aina taukoa ennen seuraavaa vähennystä että keho ehtii tottua vähennykseen. Esim.Surviving Antidepressants palsta suosittelee niinkin pieniä vähennyksiä kuin 10 prosenttia per kuukausi edellisestä annoksesta. Sitten n.kuukauden pito ennen seuraavaa laskua. Toki toisessa linkissä on myös toisentyyppisiä tapoja mutta sama periaate, loppua kohden pienempiä pudotuksia koska pienemmillä annoksilla suhteessa isompi vaikutus aivoihin ja hermostoon vähentäessä.
Tämä perustuu tieteeseen ja käsityksiin siitä miten aivot toimii.
Jos oireet (ahdistus, unettomuus jne)kasvaa liikaa, vähennyksen voi stopata hetkeksi tai niin pitkäksi ajaksi kun tarvii. Samaten jos sinulla on elämässäsi liikaa stressiä mikä on vieroituksen kanssa liikaa kehollesi.
Sinuna tekisin juurikin näin eli stoppaisin vähennyksen vielä joksikin aikaa ja konsultoisin lääkäriä myös. Toki kannattaa tiedostaa että lääkäreillä tuntuu olevan tarve aina tulkita kaikkea lääkkeiden puhkaisemaakin sairauden oireena ja pahimmillaan sinulla on uusi masennuslääke päällä itsemurha-ajatuksiin jotka on lääkkeesi puhkaisemia. Ja siitäkin voi tulla itsemurha-ajatuksia. Yleensä homma kannattaa vieroituksessa pitää simppelinä ettei asiat mene ojasta allikkoon. Eli mielummin hidas pieniasteinen vieroitus ettei uusia pillereitä päälle jos tulee oireita.
Keskittyisin itsehoitoon (alkoholi pois vieroituksessa koska se sotkee hermostoa joka yrittää palautua vieroituksesta, terveellinen ruokavalio paljon ei prosessoitua terveellistä kunnon ruokaa, kevyt liikkuminen esim säännölliset kävelyt). Kofeiini on stimulantti ja sen ja muiden stimulanttien kanssa kannattaa olla varovainen vieroituksessa eli vähentää ainakin käyttöä. Kaikessa kannattaa keskittyä hermoston rauhoittamiseen, googlaa vaikka rentoutusvinkkejä Youtubesta. Tiedosta että hermostosi voi olla herkempi lisäravinteille ja lääkkeille vieroituksessa mikä voi pahentaa esim ahdistusoireilua koska hermosto voi olla herkässä tilassa. Lisäravinteita kokeillessa aloita pienestä annoksesta hiljalleen nostaen yhtä kerrallaan. Mikään lisäravinne ei korjaa vieroitusoireita. Tsemppiä jatkoon.
Pieniasteisella vähennystavalla voi olla että vältät pahentunutta oloa. Toki jotain viekkareita voi tulla silläkin. Sinuna olisin varovaisempi loppuvähennyksen kanssa ja tekisin sen pieniasteisemmin.
Viekkarit voi tulla aaltoillen pintaan, älä säikähdä niitä. Vieroituspalstoilla kuvataan että oireet voi vuorotella. "Windows" eli ikkunat jolloin olosi on parempi ja "Waves" jolloin oireet menee taas päälle. Hermostosi yrittää tasapainottaa toimintaansa ja se johtuu siitä. Stressi tai muu itsensä liika koettelu voi tuoda oireet taas pintaan.
Älä huoli, selviät kyllä. Tärkeää on että pidät itsestäsi hyvin huolta ja et laske annosta jos olosi on hirveä nyt. Anna kehon tasapainottua vielä
"Voi kun Ei olisi koskaan pitänyt aloittaa tuota lääkettä"
Voi kuule, et tiedäkään kuinka moni pohtii samanlaisia ajatuksia kun saa viekkareita.
No ite olen 34-vuotias ja käyttäny Seroquelia/Ketipinoria 20-vuotiaasta asti ja Itelläni ei kyllä tuo lääke aiheuta mitään itsetuhoisia ajatuksia muuten, ku että se vaa on niin vittu maista säätää unettavien pillereitten kanssa, ku pitäis ottaa ne aina oikeeseen aikaan, että vuorokausirytmi olis kohdallaan, että eivät nukuta myöhälle seuraavaan päivään.........
Nooh, mun päivärytmi nyt on aina ollu vähän päin härän pillua, mutta noh, ei haittaa mua, jos ei oo mihinkään menoa seuraavana päivänä......... 😏😉😁
Ja mitä tuohon lopettamiseen tulee, ni Ketipinoria ei kannata lopettaa noin vaan ku seinään, siitä tulee hirveet vieroitusoireet, kokemusta on, ku on ollu yhen päivän tai pari ilman tuota lääkettä, ni oireet ei oo mitkään kauheen mukavat.......
Että se lopetus kannattaa tehä pikkuhiljaa ja asteittain, lopetti sen sitte omin päin tai lääkärin suostumuksella.........
Ja oma päätöshän se on, jos haluaa omin päin lopettaa, ei kai ketään voi pakottaa myrkkyjä syömään, jos ne ei todella ole tarpeen tai ei halua..........😏🙂
Millaiset virkatut tuli
Siis viekkarit
No niin oletko tehnyt jotain pahaa jollekin tai vainoaako joku sinua tai noidat. Käännyt heti Jeesuksen puoleen pyydät anteeksi syntejä ja pyydät että vapauttaa kirouksista koko sukusi amen. Palautat kaikki varastetut tavarat mitä voit ja myös kirjaston tavarat kavereiden ja siivoat heti sekä myös tutkit onko varastettua koruja kenkiä vaatteita työkaluja tai lautasia asunnossa. Entä noita esineitä ne pitää palauttaa mistä ne tuli ja kirous menee sinne. Onko oivalla Henna merkkiä. Entä woodoo. Wicca. Etsi esineet mitä jätetty nurkkiin seinille.
Vaihde vuosi ikää on siinä 45-55 jolloin hiki virtaa ja lihoo sekä läähättää kannattaa jättää kofeiinia pois. Liikaa sokeria. Vaihdevuodet vaikuttaa uneen yöllä voi olla kuuma kylmä hiki ja taas sokeri vaikuttaa tarvetta virtsata yhtenään ja väsyttää.Verenpaine nousee kofeiinista lakritsia salmiakki ja espressot.Älä siis tee äkkinäisiä kofeiini sokeri annoksia. Käy pesulla useimmin laita oikein seinälle päivyri mihin merkkaat suihkussa käyty vähintään 3 kertaa viikossa.Hiukset pesty ja laimennat shampoota vedellä pulloon.Liikaa rasvaa on myös ongelma jos ahmit jäätelöä pullaa juustoa saat kyllä kalkkeutumat ja läskiä.Jätät liian kerman pois.Otat omenan ja viinirypäleen teet nakkikeittoa.Ilman kermaa.Alat tehdä kävely retkiä alueen ympäri kierrät talon kun viet roskat.Saat rahaa ostaa alusvaatteet saippuaa kun jätät turhat pois.
Varastetut virkkuukoukut siveltimet kynät kutimet ja kahvikupit JUOMALASIT kuuluu palauttaa kuulkaa ei kuolla täältä niin että omatunto on täynnä vilppiä pahuutta möskää toisten tavaroita.
Paljonko sinä käytät Ketipinoria? Annostus ei taida olla ihan kohdillaan.
Olen eri tyyppi, mutta itselle tuli kauhee unettomuus 3-4 viikoksi. Suosittelen hakemaan lääkäriltä esim. imovanen ja mirtazapiinin sille ajalle.
Siis hetkinen. Kaikki oli hyvin, ja vähensit lääkettä, eikä asiat enää ole hyvin? Mitäs tapahtuu jos nostat annosta?
En aio nostaa. Sitäpaitsi tämä lääke on lihottanut mua yli 20 kiloa. Lääkkeen ottamisen jälkeen tulee aivan kauhea nälkä. Syön ja syön ja menen takaisin nukkumaan ja kohta taas pitää mennä syömään. Aamulla ihmettelen mitä kaikkea olen syönyt
Ei ollut asiat hyvin isommalla annoksella.
Mulla ei ole koskaan ruokahalu kasvanut ja olen laihtunut myös ketipinorista huolimatta.Mutta eihän sitä pääse lihomaan yöllä kun lääke vaikuttaa nopeesti.Mikä on myös tarkoitus.Pesetkö ikinä hampaita kun syöt yöllä?Epäilen että sulla on reikiä hampaissa jos et jaksa yöllä pestä ikinä hampaita.
Lääke ei vaikuta minuun nopeasti. Ja en yöllä pese hampaita. Illalla ja aamulla pesen. Ja ei ole reikiä
Jos annosta vain nostaa laskun jälkeen niin hermosto voi mennä enemmän sekaisin taas. Painotan, jokainen nosto lasku jättää jälkensä koska se saa muutoksia aikaan kehossa. Siispä, järkevin tapa lääkkeistä irti on pieniasteinen vähennys.
Ahminta liittyy hormoneihin huumeisiin ja ikään. Kyllä tasapaino pitää löytyä.
Reikiä tulee hampaisiin ihan ruuasta mitä syö kuten karkeista jos jauhaa yhteen menoon pitkään menee hampaan pinta rikki.
Yritä pyytää tutkia hormonit.
Asiaasi sinun pitää kysyä terveyskeskus hoitajalta tai läkäriltä.Tai jos käyt mieleterveysyksikkö? Sieltä.Elämäsi laatu paraneemyös kun alkaisit ulkoilee .Järjestäisit aikas nin että kerkiät ovesta ulos.Ostat sään mukaiset vatet sää ei ole siloin este ulkoiluun.Ulkoilu ei maksa mitän.Opettele ruoka rytmi.Kun et syö muputa yhtään mitään kello 19 jälkeen .Ei syömisesi vaikuta unen saantiin.
Huomenta ja kiitos kaikille vastauksista. Minä nyt tein kuitenkin niin, että eilen illalla en ottanut ketipinorin. Selkää pakotti joten otin nelisatasen buranan ja yhden diapamin. En nukkunut hyvin , mutta en huonostikkaan. Unia en nähnyt niinkuin keipinorilla näin . Aamu tuntuu aika hyvältä ja olen rauhallinen. En tiedä sitten miten päivä menee eteenpäin.
Ja syön mielestäni terveellisesti ja liikun . Teen pitkiä kävelylenkkejä päivittäin. Eilen 8 km.
Kuinkahan kauan tää vuosia käyttämäni ketipinor pysyy elimistössäni. Vai onko se jo poistunut???
Ei ne viekkarit liity siihen onko sulla ketipinoria elimistössä kauanko vieroituksen jälkeen. Keho tekee koko sen ajan kun se on elimistössä vuosien ajan muutoksia kehossasi. Kehosi fyysisesti mukautuu tulee tietyllä tavalla "riippuvaiseksi" aineen alla olosta ja jos aine otetaan pois tulee viekkarit. Saattaa esim säätää reseptorien määrää alemmas että mitään ei ole liikaa. Se haluaa aina saavuttaa homeostaasin. Jos se ei tekisi niin saisimme pahaa harmia. Se aina reagoi muutoksiin mitä aineella teemme.
Vieroitusoireita voisi kuvata hermoston toiminnan epätasapainotilana. Kehon pitää kääntää muutokset mitä lääke aiheuttaa. Esim nostaa joidenkin reseptorien määrää saavuttaakseen uuden homeostaasin. Keholle kannattaa antaa tähän rauha eikä tunkea kaikkea uutta joka vaikuttaa taas reseptoreihin y,x,ö,z jne.
Sinuna en sotkisi hirveästi jonkun diapamin kanssa jos yrität samaan aikaan irti ketipinorista. Esim Surviving Antidepresssantsin perusperiaatteet on : pidä homma simppelinä, vakaana ja hitaana. Älä tee äkkinäisiä muutoksia laske lääke hitaasti alas.
Saadakseen hyötyä esim kävelystä ei ole tarpeen vetää 8 km kävelyitä. Toki jos et koe mistään haittaa, tee toki. Keho kertoo.
Kannattaa tukea autonomisen hermoston balanssia esim rauhoittumisella. Parasympaattisen ja sympaattisen hermoston balanssia niin että keho ei mene ylikierroksille.
Vieroitusaikana kannattaa myös välttää liikaa stressiä ja liikaa itsensä koettelua. Siinä missä normaalisti pystyy polttamaan kynttilää esim toisesta päästä vieroituksessa ei välttämättä pysty.
Vieroitusoireet kestävät tietyn aikaa. Joillakin viikkoja, toisilla kuukausia tai pitempään. Se on yksilöllistä. Kyse on varmaankin siitä miten ihmisen keho saavuttaa uuden homeostaasin kun sitä on lääkkeellä sotkettu.
Jos syökset liian nopealla tiputuksella hermostosi epätasapainotilaan siitä voi kestää pitempään toipua. Älä tee äkkimuutoksia jatkossa.
Nyt olen menossa nukkumaan ja en tänäänkään ota ketipinoreja. Siis toinen ilta kun en ota. Päivä on mennyt suht normaalisti. Kävin lenkillä kahdesti. Yhteensä kilometrejä noin 7. Ei minkäänlaisia vieroitusoireita. Puolikkaan diapamin otin ja nyt laitan pään tyynyyn. Voiko tää olla näin helppoa. No yö näyttää. Hyvää yötä
Jos vedät pitkävaikutteista diapamia ketipinorin tilalle jolla turrutat hermostoasi ja sedatoit itseäsi niin tuskin sinä mitään viekkareita koetkaan samalla tavoin. Jos tuo olisi hyvä kikka niin varmaan psykiatrit kautta rantain käskisivät lopettamaan esim masennuslääkkeet seinään ja määräisivät diapamkuurin.
Jos kuulut niihin jotka ei saa mitään viekkareita onneksi olkoon. Mutta kaksi päivää on lyhyt aika sanoa tätä asiaa. Aivokemioiden palautuminen kestää aikaa pitkäaikaislääkityksestä.
Huomenta. Aika levoton yö oli, mutta kun jo kaksi yötä olen ollut ilman ketipinoria, kannattaako sitä enää aloittaa. Jos ensi yönä nukuttsisi paremmin.
Jokin kumma kutina ihossa vaivasi. Lähinnä otsalla ja rintakehässä. Voiko hän tämä kutina johtua ketipinorin lopettamisesta???
Vielä lisään. Aion hakea tänään kaupasta melatoniinia. Jos sitä kokeilisin diapamin tilalle. Onko huono idea?
Ja viime yöstä vielä. Heräsin varmaan kymmeniä kertoja. Uni oli tosi pätkittäistä
Mutta en käynyt syömässä kun yhden jogurtin. Ketipinor lääkityksen aikana kävin vähintään 2 kertaa ja enintään 5 kertaa. Söin leipää monta palaa, juustoa , makkaraa päälle. Litra meni maitoa tai muuta juomaa. Että jospa painokin alkaisi laskea. Ylipainoa ketipinorin takia 20 kg
Melatoniinin pitkäaikaisella käytöllä on se negatiivinen vaikutus, ettei ihminen välttämättä enää tuota sitä itse. (kind of riippuvuus.) Silti todella moni ihminen on korvannut raskaammat lääkkeet, juurikin luonnollisemmalla melatoniinilla. Kokeile jos se toimisi.
Jahas. Jos se on noin , niin jään sitten melatoniini koukkuun.😒
sori mutta ei se ketipinor lihota vaan toi sun yösyöminen.Lääke ei sua lihota itse vaan se ruoka mitä yöllä syöt.Sä syöt yöllä rasvaa ja se lihottaa sua.Jos haluat syödä yöllä niin valmista päivällä valmiiksi jotain terveellistä mutta älä syytä ketipinoria lihomisesta.
Kirppikseltä voi saada varastettua vaatetta mutta osa on lahjoitettua etsi ulkoilu puku takki ja housut sekä oikeat ulkoilu kengät aina kun viet roskat kierrät kävelylenkin samalla ja kun käyt kaupassa teet ensin lenkin sitten vasta kauppaan. Kulutat kaloreita.
Voi ja satiaisista syyhystä. Mutta kyllä lääkkeet voi pistellä iholla kuumottaa. Ja huumeet myös.
Voit ajatella että olet ollut huumattuna.
Huumeet lisää ruokahalua toiset vie. Toiset aiheuttaa ahmintaa. Demonit aiheuttaa ja noidat. Woodoo.
Jos illalla syö sokeria ja kofeiinia siinä piristyy niin paljon että voi lähteä lenkille kutoa sukkia maalata taulun ....sehän on energiaa.
mitä sä mulle vastaat kun mä nukun yöllä.
Ei tietenkään ketipinor lihota, mutta se lisää ruokahalua. Ja en ole ainoa jolle tuo lääke vaikuttaa noin. Niinkun kerroin, kun jätin ketipinorin pois kaksi kertaa, ei niitä syönti kohtauksia tullut.
Mitä höpötät????
Ne on kaksi eri asiaa.Lisätä ruokahalua ja lääkeen lihottavuus.Itselläni on 400 mg ja olen laihtunut.Eli ketipinor ei itse lihota kuten väität.Myönnät siis lihoneesei sillä yösyömisellä johon et jaksa tehdä muutosta kun teidät sen lisäävän ruokahalua yöllä.
Kannattaa!! Se lääke kannattaa pudottaa hitaasti eikä äkkiä ja korvata melatoniinilla, diapamilla, buranalla tai jollain muulla. Kutinoista hankala sanoa mihin liittyy. Todennäköisesti vieroitukseen.
Ei siihen koukkuu, koukkuun jää. Eipähän vaan nukuta jos sitä ei ota, mutta kuten sanottu, melatoniini on niin paljon luonnollisempi tapa lääkitä omaa untaan, jos se vain riittää.
Ja itsekkin ketipinoria aikanani kokeilleena voin sanoa, että oma ruokahalunikin kasvoi, ja pahimmoilleen juurikin iltaa vasten.
Mikä on taloustilanne nykyään?
Nolla talous jos ahmii rahansa syö itsensä kuoliaaksi.
Taloutesi on edistynyt
Katla käyttöä
Hyvä lääke vaivoihin
Viime yö taas ilman ketipinoria ja hyvin meni. Otin
melatoniini 1,9 mg. (Maksoi 7,25 e 60 kpl)
Ajatus heti aamusta kirkkaampi ja olo levannyt. Jees. Alkoi uusi elämä !!!!!
Ensi yön koitan nukkua luomuna. Ilman mitään nappeja!!!
No toivotaan että tuosta lähtee uusi elämäsi ja et saa lisääntyneitä viekkareita. Voihan se toki joillakin onnistua niinkin jos tuuri käy. Hermosto voi reagoida siihen jos lääke lopetetaan noin nopeaa ja isoina pudotuksina seinään pitkäaikaiskäytön jälkeen. Siitä seuraa "epätasapainotila" lääkkeen jälkeen.
Olitko kokenut itsemurha-ajatuksia lääkkeellä ennen vähennystäsi?
Nyt yli viikko kun lopetin ketipinorin ja olen kuin eri ihminen
Nukun melatoniinin avulla ja uni on aivan erilaista kun ennen. Eläköön ketipinorista vapaa elämä !!!!!
ketipinor on aivan hirveä lääke. se tekee aika lobotomia olot. se voi myös alkaa nostaa kolesteroleja pienilläkin annoksilla jos käyttää useamman vuoden.
lopeta se vähentämällä 1 tabl joka toinen viikko, jos olet käyttänyt sitä sanotaan 1kk tai pidempään, koska ketipinorista voi tulla myös vieroitusoireita (esim päänsärky, levottomuus ja lähes totaalinen unettomuus).
muussa tapauksessa lopeta se heti koska 50 mg annos on aika pieni annos ketipinoria ja se lääke ei selvästi sovi sinulle. pyydä esim mirtazapiini tai atarax tilalle. kannattaa pyytää myös imovane tai tenox lisäksi mutta vältä niiden käyttöä jos saat jotenkin muuten nukuttua (esim pelkällä 7.5 mg mirtazapiinilla).. nää muut lääkkeet autaa myös ketipinorista mahdollisesti tulleisiin vieroitusoireisiin myös.
Juu menkää vaa lääkäriin mielellään samalle joka määräsi ne teille,vois muutaman avokkaan antaa.