En tiedä rotukissojen kasvatuksesta mitään, joten kysyisin saako sellaisen pennun halvemmalla, joka ei täytä rotunsa määritelmiä mitä tulee esim. turkin ja silmien väriin? Tai joka on vaikkapa "vahinko" eli sekarotuinen. Haluaisin ehkä joskus hamassa tulevaisuudessa jonkin uhkean rotumirrin, mutta en aio alkaa ravata näyttelyissä, eikä rahaakaan puissa kasva... - Toki kuitenkin leikkauttaisin kissan.
Lähinnä minua kiinnostavat Norjan metsäkissa, somali, Maine Coon ja Van. Taitavat olla sen verran harvinaisia, ettei sieltä löydy mitään raakattuja...?
Lähinnä minua kiinnostavat Norjan metsäkissa, somali, Maine Coon ja Van. Taitavat olla sen verran harvinaisia, ettei sieltä löydy mitään raakattuja...?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toki värivikaisia ja muitakin pikkuvikaisia rotukissoja syntyy, ja tietysti ne ovat halvempia kuin näyttely- ja siitostasoiset pennut. Mainitsemistasi roduista maine coon on varmaankin tällä hetkellä kallein (eri rotujen välillä on huomattaviakin hintaeroja). Älä kuitenkaan osta rekisteröimätöntä "rotukissaa", niitä teettävät ihmiset ovat valitettavan usein rahanahneita pentutehtailijoita. Kunnolliset kasvattajat rekisteröivät myös lemmikkitasoiset pennut. Rekisteröinti on tae siitä, että kissa todella on puhdasrotuinen ja että sen vanhemmat täyttävät Kissaliiton vaatimukset (esim. tervyden suhteen) siitokseen käytettäville kissoille. Hyvältä kasvattajalta saat myös paljon neuvoja ja ohjeita kissan hoidosta, ruokinnasta yms. Kun alat tosissasi suunnitella rotukissan hankintaa, ota yhteyttä valitsemasi rodun rotuyhdistyksen pentuvälittäjään.
miksi aina pitäisi ostaa rotukissa ja rekisteröity kissa? jos ei ole rahaa laittaa yli 600 euroa kissaan ja silti haluaisi kisun ostaa? minusta voi ihan hyvin ostaa puolirotuisen eikä siinä ole mitään väärää! itsellänikin on puolirotuinen, edullinen ja ihana kisu. ja ne jotka väittää että suomessa ei ole kuin muutama puolirotuinen ovat ihan väärässä. jos vahinko sattuu niin sille ei voi mitään ja pentuja syntyy jotka sitten voi tälläinen köyhempikin ostaa.
ärsyttää ne jotka teettävät tahallaan sekarotuisia (puolirotuista ei ole olemassakaan) ja myyvät ne vielä lähes paperillisten hinnalla, ilman rokotuksia, madotuksia, lääkärin tarkastuksia, testejä ja liian pieninä (jopa 6-8 viikon iässä).
Vahinkoja sattuu (jos on huolimaton), mutta jos niitä "vahinkoja" sattuu yhtenään samoille henkilöille, ei enää puhuta samasta asiasta vaan pentutehtailusta ja näitä tehtailijoita pitävät pystyssä "halpaa", rotukissan näköistä yksilöä hakevat ostajat. meillä esim. lemmikkitasoinen pentu maksaa 300 euroa, valmiiksi rokotettuna, rekisteröitynä, madotettuna, hyvin ruokittuna, terveenä, tarkastettuna ja oikean ikäisenä.
Jos joku tosiaankin väittää sekarotuisia olevan vähän, on väärässä, niitä on todella paljon koska ihmiset tuijottavat vain myyntihintaa, eivätkä katso mitä sillä rahalla saavat, ja ostavat mielellään rotukissalta näyttävän yksilön (brassaillakseen rotukissalla), saavat hyvin usein rokotuttaa sen itse ja hoitaa jopa useiden satojen eurojen edestä. Lopulta sellaisen kissan hinta voi nousta lemmikkitasoista, paperillista kalliimmaksi, eikä sen kissan sairauksista myyjä ole korvausvelvollinen (niistä kun ei tehdä kirjallisia myyntisopimuksia, kuten viralliset kasvattajat tekevät).
kerran Daisy kirjoitti asiaa ja minä haluaisin vielä hiukan täsmentää;-))
Väriviallisia syntyy mutta aina ne eivät ole lemmikkejä, rakennevirheelliset pitäisi vastaavasti aina raakata kasvatuksesta pois, siis jos virhe on synnynäinen eikä esim. onnettomuuden aiheuttama. Mainitsemissasi roduissa värityksellä ei ole niin suurta tai tarkkaa määritelmää kuin esim. perskeillä tai joillain muillakin roduilla, ei turkin eikä silmienkään värin puoleen.
Esimerkiksi perskeillä on olemassa 4 eri sallittua silmänväriä joiden tulee olla yhdistyneenä tiettyyn turkin väriin -oranssi (yleisin), vihreä (hopeakissat, myös oranssisilmäiset kuviohopeat ovat hyväksytyt), sininen (pointit) ja eriparisilmät (valkoinen turkin väri, myös sinisilmäinen valkoinen). Silti kun käytetään tyypin parannukseen esim. yksiväristä kissaa (oranssit silmät) pointille (siniset) tai hopealle (vihreät), ovat syntyvät pennut kasvatuskissoja jos niiden tyyppi ja rakenne on kyllin hyvä. Samoin on myös itämaisten ja siamilaisten kasvatuksessa, kun käytetään naamiokissaa (siamilainen sinisilmäinen) ja itämaista (ei naamio, vihreät silmät) yhteen.
Vaikket näitä rotuja varmasti haluakaan, halusin täsmentää asiaa koska joku toinen saattaa olla samojen kysymysten äärellä, mutta eri rotujen kanssa.
Mm. maine cooneilla ja norjalaisilla metsäkissoilla kaikki värit on sallittuja, paitsi naamiovärit ja lilan ja suklaan muunnokset. Cooneja syntyy varsin vähän, en usko että niistä löytyy pahemmin "virheellisiä". Lemmikkitasoisia pentuja on kyllä aina myynnissä, mutta ei nekään ole ilmaisia. Jos kissan hinta huolestuttaa, kannattaa harkita pystyykö jatkossa huolehtimaan menoista, joita kissasta aiheutuu.
> Lähinnä minua kiinnostavat Norjan metsäkissa, somali, Maine Coon ja Van. Taitavat olla sen verran harvinaisia, ettei sieltä löydy mitään raakattuja...? <
Maine coon ja Norjalainen Metsäkissa ovat hyvinkin yleisiä rotuja, niiden pentuja kyllä syntyy Suomessa paljonkin. Vaan niin on kysyntäkin suurta. Kissaliiton sivuilta löytyvät yhteystiedot näidenkin rotujen yhdistyksiin, kannattaa kysellä sieltä.