Pertin Nakki & Lihis

Anonyymi-ap

Yritystä senkun pukkaa! Huhujen mukaan on kaupunkiimme tulossa viimeinkin odotettu vanhan ajan kunnon nakkikioski! Tämän ilon meille suo Pertti, uskalias ja pirteä yrittäjämies HImangalta.
"Ajelin ennen traktoria, kunnes nälkä yllätti ja näin unen, että perustaisin vanhan ajan nakkipuljun kärsämäelle, jossa aiemmin vierailtuani hämmästelin, että mistä sieltä saa ruokaa kun alkoi hiukomaan"
Maanviljelysperheessä syntynyt Pertti ryhtyikin sanoista tekoihin ja tokaisi lapsilleen ja vaimolleen, että" ensin oli pelto, kuokka ja Pertti...".
Asiaa pohdiskeltuaan laajemmin kartoitti Pertti sopivan paikan ja hankki rakensin oman grillivaunun vanhasta puisesta metsän tiimoilla lahonneesta ulkovessasta,
"Kyllä tästä vielä grilli tehdään, naurahti Pertti"
ja niin siitä grilli syntyikin kuuden viikon uurastuksen jälkeen.
"onhan täällä vielä sellainen seiniin piintynyt vienoinen oaskankatku, mutta kyllä se hiipuu mehukkaiden grillipiirakoiden ja nakkien höyryihin, lupaa Pertti pilke silmäkulmassaan".

Ensi vuonna kaupungissamme siis entinen vessa, nykinen nakkikioski!
Pertti hankkii nakit Saksasta ja piirakat tehdään kotityönä.
"vaimolla on käsienpesutrauma, joten hän ei niitä pese, mutta ei se menoa haittaa".

Entäpä millaisia lisukkeita sinulta saa?
" pursotan sinapit ja ketsupit suoraan pulloista vanhaan hyvän ajan tapaan piirakoiden väliin kysymättä ja uskon, että siitä tuskin kukaan olisi näreissään", sanoo Pertti ja imaisee sormiaan.

0

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        98
        3084
      2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        48
        2506
      3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        50
        1321
      4. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        37
        1047
      5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

        Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
        Sinkut
        298
        1012
      6. Äimän käki

        Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
        Sinkut
        154
        901
      7. Paikallinen autokorjaamo

        Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
        Kuhmo
        11
        851
      8. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        58
        720
      9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

        Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
        Lieksa
        51
        685
      10. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        37
        659
      Aihe