Miten vietätte joulua?

Itse olen jouluaaton töissä, mutta joulupäivänä menen perheeni ja ystävien luokse käymään. En kauheesti joulusta perusta ja nykyään vähän turhan kaupallista ja höösätä yhden joulun takia.

20

1397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jouluna on vapaata ja vietän ystävien ja sukulaisten kanssa. Pidän joulua tärkeänä ja laittelen jo joulukoristeita. Joulu katkaisee talven ankeuden ja siitä pitää ottaa kaikki irti. En tarkoita lahjavuoria.

    • Anonyymi

      Sukulaisissa menee näin sinkkuna. Joulun vietto on mukavaa ja rennoissa merkeissä juhlitaan. Syödään hyvin, pelataan lautapelejä, lueskellaan ja ollaan vain. Meillä on tapana hankkia lahjojakin, muttei hiki päässä vouhoteta.

    • Anonyymi

      En lue itseäni jouluhössöttäjäksi, vaikka laitan jouluruokia ja muutakin tunnelmaa. Musta on kiva juhlia aina kun on tilaisuus. Lahjatkin kuuluu jouluun.

    • Anonyymi

      Aattona mennään lapsen isovanhemmille syömään ja seuraavana päivänä mun siskon luo kylään. Rauhallisesti kotosalla loput päivät. Toivottavasti pääsisi pulkkamäkeen 3-vuotiaan kanssa. Vaimon kanssa katsotaan iltaisin elokuvia, syödään ja juodaan glögiä. Eli aika perinteistä luulisin. Mä rakastan joulua.

    • Anonyymi

      Joulun päivät kaikki töissä iltavuorossa.

    • Anonyymi

      Näillä näkymin perinteiseen tapaan perheen ja muutaman muun läheisen kanssa. Viikko vapaata yhteensä. Muutakin ohjelmaan mahtuisi. Aika basic koristelun puolesta, hyvät ruuat ja lahjan hankin jokaiselle.

    • Joulu on ihanaa aikaa kynttilöineen ja joululauluineen. Töissä kaikki illat tänä vuonna, mutta nautin silti 🙂

      • Niimpä ja joulukatu tuo vähän piristystä valoineen..


    • Anonyymi

      Hienoa sinulla on työ ystävät ja perheet joiden luona voit käydä visitillä.Osasto tässä vastata ei kai minun kulu kun naisena minun juttu on mies. Vastan vain aloitus koska olen ihminen joka myös Helsinki marssi pride kulkuessa IHMIARVON JA TASA ARVON PUOLETA. Olin samasta suustä pride irkossa Alppilan kirkko Kallio Helsinkiä kesällä.Montaa teitä ei ollut.Ihmetelin miksi?Vain kouralinen ihmisiä.Vaikka messu oli kaunis ja liikutava,kuin kaikkien puheet alttarilla.Tänä jouluna ole ysin. Joten joulua en niin sanotusti vietä.Odotan kyllä kerrostalon Joulu saunaa.Ystäviäni sukuani on kuollut todella paljon syy yksin . Kun kuitenkin vapaa ehtoistyön ruohontaso juuri tuonut ihmisiä elämään paljon.Luku ja kirjotustaidottomia mutta jo Suomen kansalaisia tai vakituinen oleskelu lupa. Ovat työlistyneet omien joukkoon ja Joulua eivät vietä vaan töissä likeissään.Pikki rikkinen haikeus on väistämättä.Mutta sehän on vaan yksi viikonloppu ja ohi.

    • Anonyymi

      Läheisten kanssa perinteiseen tyyliin. Rentoutumista, jouluruokia, suklaata. Lomapäiviä siinä useampi. Laitan jouluvaloja, kuusen, kynttilöitä, joululiinat. Lahjat on pienemmässä osassa, suosin omatekoisia.

    • Anonyymi

      Aloitin jo jouluvalmistelut.

    • Anonyymi

      Jos hän ei rohkene luokseni jouluun mennessä niin sitten yksin. Luminen metsämaisema, pari puuta riittää. Illalla takkatuli telkkariin ja äänet isolle ni johan tuntuu aidolta. 🎅

      • Anonyymi

        Luminen maisema on parasta, tulisi vain lunta ajoissa.


    • Anonyymi

      Lunta! Aika jouluinen fiilis, muutenkin jouluvalmistelut tulilla.

    • Anonyymi

      Nyt on sovittu kolme joulutapahtumamenoa kauneimmat joululaulut, yhdet joululahjavalvojaiset, laitettu koristeet esille, ostettu kynttilöitä, suunniteltu ja hankittu osa lahjoista, joulukortit ja kolme joulukalenteria, suklaata ja pähkinöitä, glögiä, ladattu Jouluradio.

    • Anonyymi

      Yksin kotona.

      • Anonyymi

        Oletko tietoinen sateenkaari ihmisten yhteisestä joulusta? Löytyy jos haet tolla nimellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko tietoinen sateenkaari ihmisten yhteisestä joulusta? Löytyy jos haet tolla nimellä.

        Sateenkaari-ihmisten yhteisöllinen joulu


    • Anonyymi

      En ole 30 vuoteen viettänyt mitenkään. Samanlainen pyhä kuin muutkin, en edes huomaa olemassa oloa. Itselläni on harrastauksia niin paljon etten moista ehdi edes ajatella. Hups, siinä se joulukin meni. Kaupallista paskaa sanon minä.

    • Anonyymi

      Vietän sukulaisten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      228
      4550
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3787
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      316
      3387
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2128
    5. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      67
      1744
    6. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      196
      1611
    7. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      80
      1420
    8. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1342
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      104
      1160
    10. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      14
      1152
    Aihe