Itse olen jouluaaton töissä, mutta joulupäivänä menen perheeni ja ystävien luokse käymään. En kauheesti joulusta perusta ja nykyään vähän turhan kaupallista ja höösätä yhden joulun takia.
Miten vietätte joulua?
20
1397
Vastaukset
- Anonyymi
Jouluna on vapaata ja vietän ystävien ja sukulaisten kanssa. Pidän joulua tärkeänä ja laittelen jo joulukoristeita. Joulu katkaisee talven ankeuden ja siitä pitää ottaa kaikki irti. En tarkoita lahjavuoria.
- Anonyymi
Sukulaisissa menee näin sinkkuna. Joulun vietto on mukavaa ja rennoissa merkeissä juhlitaan. Syödään hyvin, pelataan lautapelejä, lueskellaan ja ollaan vain. Meillä on tapana hankkia lahjojakin, muttei hiki päässä vouhoteta.
- Anonyymi
En lue itseäni jouluhössöttäjäksi, vaikka laitan jouluruokia ja muutakin tunnelmaa. Musta on kiva juhlia aina kun on tilaisuus. Lahjatkin kuuluu jouluun.
- Anonyymi
Aattona mennään lapsen isovanhemmille syömään ja seuraavana päivänä mun siskon luo kylään. Rauhallisesti kotosalla loput päivät. Toivottavasti pääsisi pulkkamäkeen 3-vuotiaan kanssa. Vaimon kanssa katsotaan iltaisin elokuvia, syödään ja juodaan glögiä. Eli aika perinteistä luulisin. Mä rakastan joulua.
- Anonyymi
Joulun päivät kaikki töissä iltavuorossa.
- Anonyymi
Näillä näkymin perinteiseen tapaan perheen ja muutaman muun läheisen kanssa. Viikko vapaata yhteensä. Muutakin ohjelmaan mahtuisi. Aika basic koristelun puolesta, hyvät ruuat ja lahjan hankin jokaiselle.
Joulu on ihanaa aikaa kynttilöineen ja joululauluineen. Töissä kaikki illat tänä vuonna, mutta nautin silti 🙂
- Anonyymi
Hienoa sinulla on työ ystävät ja perheet joiden luona voit käydä visitillä.Osasto tässä vastata ei kai minun kulu kun naisena minun juttu on mies. Vastan vain aloitus koska olen ihminen joka myös Helsinki marssi pride kulkuessa IHMIARVON JA TASA ARVON PUOLETA. Olin samasta suustä pride irkossa Alppilan kirkko Kallio Helsinkiä kesällä.Montaa teitä ei ollut.Ihmetelin miksi?Vain kouralinen ihmisiä.Vaikka messu oli kaunis ja liikutava,kuin kaikkien puheet alttarilla.Tänä jouluna ole ysin. Joten joulua en niin sanotusti vietä.Odotan kyllä kerrostalon Joulu saunaa.Ystäviäni sukuani on kuollut todella paljon syy yksin . Kun kuitenkin vapaa ehtoistyön ruohontaso juuri tuonut ihmisiä elämään paljon.Luku ja kirjotustaidottomia mutta jo Suomen kansalaisia tai vakituinen oleskelu lupa. Ovat työlistyneet omien joukkoon ja Joulua eivät vietä vaan töissä likeissään.Pikki rikkinen haikeus on väistämättä.Mutta sehän on vaan yksi viikonloppu ja ohi.
- Anonyymi
Läheisten kanssa perinteiseen tyyliin. Rentoutumista, jouluruokia, suklaata. Lomapäiviä siinä useampi. Laitan jouluvaloja, kuusen, kynttilöitä, joululiinat. Lahjat on pienemmässä osassa, suosin omatekoisia.
- Anonyymi
Aloitin jo jouluvalmistelut.
- Anonyymi
Jos hän ei rohkene luokseni jouluun mennessä niin sitten yksin. Luminen metsämaisema, pari puuta riittää. Illalla takkatuli telkkariin ja äänet isolle ni johan tuntuu aidolta. 🎅
- Anonyymi
Luminen maisema on parasta, tulisi vain lunta ajoissa.
- Anonyymi
Lunta! Aika jouluinen fiilis, muutenkin jouluvalmistelut tulilla.
- Anonyymi
Nyt on sovittu kolme joulutapahtumamenoa kauneimmat joululaulut, yhdet joululahjavalvojaiset, laitettu koristeet esille, ostettu kynttilöitä, suunniteltu ja hankittu osa lahjoista, joulukortit ja kolme joulukalenteria, suklaata ja pähkinöitä, glögiä, ladattu Jouluradio.
- Anonyymi
Yksin kotona.
- Anonyymi
Oletko tietoinen sateenkaari ihmisten yhteisestä joulusta? Löytyy jos haet tolla nimellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko tietoinen sateenkaari ihmisten yhteisestä joulusta? Löytyy jos haet tolla nimellä.
Sateenkaari-ihmisten yhteisöllinen joulu
- Anonyymi
En ole 30 vuoteen viettänyt mitenkään. Samanlainen pyhä kuin muutkin, en edes huomaa olemassa oloa. Itselläni on harrastauksia niin paljon etten moista ehdi edes ajatella. Hups, siinä se joulukin meni. Kaupallista paskaa sanon minä.
- Anonyymi
Vietän sukulaisten kanssa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011882284550Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1333787Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös3163387Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä202128Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli671744Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1961611- 801420
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.361342- 1041160
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte141152