Kaustisella ravataan taas tiistaina

TosirealistiKokkolan

Divisioonakarsinta
Nikulan kohokohta
Seppo Luokkala

KAUSTINEN

Kaustisen ravien vuoden toiseksi viimeinen ajopäivä on hyvin poikkeuksellisesti ja oudosti tiistai. Samaan aikaan ajetaan kilpaa myös Teivossa, eli kyse on niin sanotuista kakkosraveista.

Illan kohokohta on ilman muuta Nordic Divisions-karsinta, jonka voittaja nappaa 2000 euroa. Suosikeiksi pelattaneen pihtiputaalaisen Ilos Oy:n kasvatit Ilos Sansibar ja Ilos Silmarillion. Eija Sorviston valmentama Silmarillion joutuu auton takana kasiradalle, mutta ykköspaikka ei välttämättä ole paras mahdollinen tahollaan Sansibarille.

Tasokkaassa lähdössä voi helposti noukkia T4-systeemiin vähintään puolet osallistujista. Muun muassa Antti Ala-Rantalan uudet tuttavuudet ansaitsevat huomioita takarivin huonoista lähtöpaikoista huolimatta.

Avauskohteen Uncia on voittanut usein, mutta kilpaillut harvoin. Antti Ojanperän jälkikasvun omistama ruuna ei ole kenties aivan tilastojensa veroinen menijä. Onhan voittojen joukossa mm. useampi Pihtiputaan pikkuravien voitto.

Keskimmäiset T4-lähdöt vaikuttavat etukäteen muita helpommilta. Ville Koivisto ajeli maanantaina helpon voiton Huima Hermannilla, joka volttauksen onnistuessa lienee pian kärjen kimpussa takamatkan juoksuradalta. Paalun parhaalta paikalta lähtevä Uhmapeli on kunnossa ja luonteva varmistus suosikille.

Lämpöisten täysi 2600 metrin voltti yritetään luovia myös kahdella pelisuosikilla. Ditchback Dice on edelleen pakkorasti, vaikka kolmeen edelliseen ei voittoja ole tullutkaan. Heikki Hietasen ja Härmän ruuna Jacksonvillen yhteistyö alkoi Seinäjoella voitokkaasti. Matkakin oli sama kuin Nikulassa.

Illan neljännessä lähdössä ottavat yhteen jäsentenvälisessä Santtu Raitalan ikioma Jockas Rita ja Antti Ojanperän Käskynhaltija. Jockas Rita jatkanee uraa tappioitta.

Kaustinen tiistaina:

T4-1: 7 Uncia, 6 Enzo Victory, 1 Shiny Boss, 2 Claire Di Quattro (9, 8).

T4-2: 12 Huima Hermanni, 1 Uhmapeli (6, 8).

T4-3: 2 Jacksonville, 7 Ditchback Dice (16, 10).

T4-4: 1 Ilos Sansibar, 8 Ilos Silmarillion. 11 Narzario, 5 Scorzone, 12 Claude P. Hill, 9 Jimpeto Joy, 6 Cheap Thrills (7, 3).

Muut lähdöt:

1: 14 Kasper D. Boko, 6 Hamilton D´Am, 10 Find Out.

2: 7 Kuusirantanen, 2 Tulen Poika, 5 Kimaltelee.

3: 5 Gambling Face, 6 The Swede, 2 Primo Amir.

4: 5 Jockas Rita, 4 Käskynhaltija, 6 Aarnio.

5: 2 Orlando Kane, 5 Wasting Hope, 12 Dunder Bolt.

10: 14 Onnen Mies, 6 Makkonen, 3 Hallarin.

6

157

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei millään pahalla, mutta jos tämä "asiantuntija" tosiaan jotain tärkeää tietäisi, niin kannattaisi olla hiljaa kuin kusi sukassa ja hakea rahat pois kuleksimasta. Nämä vihjeet kun ovat jokaiselle asiaa vähänkin seuraavalle yhdentekeviä. Jos oikea nelosrivi noihin sattuu, niin puhutaan kahvirahoista.

    • Anonyymi

      Tuo maksaa parikymppiä ja tuohon vähän omia näkemyksiä lisää ja sadan euron lappu niin mahdollisuuksia on 50 000 e extra pottiin. Terveisin pelinainen perhosta.

      • Anonyymi

        Totta! Omilla näkemyksillä ne suurvoitot otetaan. Extrapotin saaminen vaatii pari voittajaa, joilla "asiantuntijoiden" mukaan ole mitään mahdollisuutta voittaa. Jos tällaisesta mahdollisesta voittajasta on sisäpiirin tietoa kannattaa tosiaan pitää mölyt mahassaan ja hyödyntää tieto itse, eikä kailottaa sitä kaikkien tietoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta! Omilla näkemyksillä ne suurvoitot otetaan. Extrapotin saaminen vaatii pari voittajaa, joilla "asiantuntijoiden" mukaan ole mitään mahdollisuutta voittaa. Jos tällaisesta mahdollisesta voittajasta on sisäpiirin tietoa kannattaa tosiaan pitää mölyt mahassaan ja hyödyntää tieto itse, eikä kailottaa sitä kaikkien tietoon.

        semmonen yks vihje oli minkä kuulin että jos hevosen nimessä on sana High , niin se voi olla että se on joskus ollu mustalaisilla se hevonen


    • Anonyymi

      Toto4:

      I 7, 6, 1, 9, 8, 2 ( 5, 10 )

      II 12, 8, 1, 4, 10 ( 5, 6 )

      III 2 ( 7, 16 )

      IV 1, 8, 6, 5, 11, 2, 12 ( 9, 3 )

      6x5x1x7=210 yhd. a 0,2€=42,0€

    • Anonyymi

      Taas Ressulta mielenkiintoista ravi asiaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      66
      2101
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      33
      1676
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1122
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      860
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      746
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      650
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      38
      626
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      126
      562
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      558
    Aihe