Lämpölux -ilmastointi

Anonyymi-ap

Tulipa kerran hankittua ikkunat mainitun firman kautta ja nyt sitten halusivat tulla kotiini kartoittamaan keksimiään ilmanvaihtohuolia, vaikka talossa on asuttu jo 50 vuotta. Tulivat jo kesällä suorittamaan savukynällä testejä räppänöiden läheisyydessä eri huoneissa, kun ulkolämpötila oli korkeampi kuin sisälämpötila eikä vapaata ilmankiertoa näin ollen juuri tapahtunut. Päätyivät summaan 6000 euroa, jolla olisi saanut rintamamiestaloon tuuletusikkunoihin asennettavia usb-laturiavusteisia puhaltimia. Vaimo sitten meni nimensä vetämään tilausvahvistukseen, vaikken itse niin olisi halunnutkaan. Tuli sitten kuukauden päästä pari poropeukaloa asentajaa rikkomaan tuuletusluukkujani. 4 kpl ehtivät jo hajoittaa sahaamalla aukkoja niihin miten sattuu, kunnes menin keskeyttämään koko touhun ja vaadin tilalle uudet ehjät tuuletusluukut. Tuollaisen tuuletuksen tuloksena olisi nimittäin joka huoneeseen tullut yötäpäivää pyörivät laitetuulettimet ja usb-laturit, joten homma olisi muodostanut jo melkoisen tulipalovaarankin, kun latureita olisi ollut koko ajan toiminnassa joka kopissa eikä olisi uskaltanut nukkuakaan eikä pistorasioita vanhassa talossa ole muutenkaan tarpeeksi. Onneksi toimittivat sentään ilmaiseksi uudet ehjät tuuletusikkunat vielä tilalle.

10

1837

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myyjä jopa kehaisi, että heillä on oikein patentoitu systeemi, jossa sisäilmaa sekoitetaan ulkoilman joukkoon ja lykätään takaisin sisään. Aktiivihiilisuodatinkin vielä kuulemma olisi ollut. Paljastui kuitenkin, että he kauppaavat Finluftin laitteita moninkertaiseen hintaan. Prototyypinoloisessa polypropyleenilaatikossa olisi ollut pari laitetuuletinta ja karkeasuodatin, josta menee itikatkin läpi . Kaiken lisäksi ei minkäänlaista automaattista sulkuläppää vaan yhteys suoraan ulos, jos virtalähteenä olevan usb-laturin ottaa yöksi pois seinästä. Talvella siis melkoinen energiavuoto ulos.

      • Anonyymi

        Ja se Finluftinkin laite on toimimaton kopio Mobair laitteesta :D


    • Anonyymi

      Asentajilla ei edes ollut työpöytää, vaan pihalle sepelin päälle levittivät jonkun maton, johon kantoivat kaikki irroittamansa tuuletusluukut. Arvaahan sen, minkälaatuista jälkeä tuollaisissa olosuhteissa amatöörit saavat aikaan. Sahaukset surkeita ja listojen naulaukset perin ala-arvoisia haljenneine laudanpäineen kuin joku roponikkari olisi niitä yrittänyt naulata.

    • Anonyymi

      Nyt sitten jo kauppaavat ulko-oviakin. Kuulemma lähiseudulla pyörivät ja häärivät. Tuohon nylkyrifirmaan en enää sekaannu.

      • Anonyymi

        Ne on kaikki samaa. Sunit luksit renoat. Pohjoisen ahnaat lestat. Kannattaa häätää tontilta heti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne on kaikki samaa. Sunit luksit renoat. Pohjoisen ahnaat lestat. Kannattaa häätää tontilta heti.

        Vieläkö nää kiertelee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vieläkö nää kiertelee?

        Huh huh. Kaipa ne sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vieläkö nää kiertelee?

        Tottakai. Kyllä niille tyhmienkin raha kelpaa.


    • Anonyymi

      Kannattaa ne laitteet asentaa. Sisäilmaongelmat ovat valitettavan yleisiä ja voivat vaikuttaa asukkaan terveyteen hyvin monella tavalla. Myös henkinen pahoinvointi voi johtua sisäilmaongelmista :)

      • Anonyymi

        Mihinkään koskeloiden laitteisiin tai bisneksiin ei kannata sekaantua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      216
      1039
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      864
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      215
      784
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      68
      687
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      48
      609
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      46
      593
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      534
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      513
    Aihe