Nakkikioskitekniikat

Aina kuulee puhuttavan siitä nakkikioskitappelusta, tosin itse en ole niitä nähnyt, joten lienee urbaanilegenda? No, jos näitä nyt joku on nähnyt tai joutunut itse tilanteeseen, niin millaisia tekniikoita on tullut nähtyä/kokeiltua nimenomaan tuollaisessa nakkikioskijonossa? Onko ollut heijareita ja huonoja suoria, tönimistä vai ihan oikeasti osaava henkilö?
5209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nakilla korvaan auttaa aina.

Äänestä

Näitäkin treenataan modernissa jujutsussa ja krav magassa, monelaista likaista temppua vastaan puolustautumista ja niiden käyttöä ääritilnateessa.
Itse nuoren judokan taustalla halusin oppia kunnon itsepuolustusta ja hakeuduin moderniin jujutsuun, nyt on 40 vuotta lajia takana ja myös krav magaa olen treenannut, mielenkiintoista hommaa vaikka aina vältettävät tilanteita ja valppaustaso vuosien mittaan hyvin korkealla.

Äänestä
  • Kyllä ne oikeat lajit itsepuolustukseen ovat niitä joissa jokaisessa lajitreenissä myös oikeasti kamppaillaan. Ei sellaiset ilmaan huitomiset ja valmistautumiset mitä tehdään, jos joku hyökkää mitään auta, jos oikeaa kontaktia ei ole koskaan otettu. Sitten ollaan ylpeinä, kun on 4-5 vuoden satunnaisella treenaamisella kaikki sateenkaaren värien vyöt seinällä ja se musta lanteilla

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kyllä ne oikeat lajit itsepuolustukseen ovat niitä joissa jokaisessa lajitreenissä myös oikeasti kamppaillaan. Ei sellaiset ilmaan huitomiset ja valmistautumiset mitä tehdään, jos joku hyökkää mitään auta, jos oikeaa kontaktia ei ole koskaan otettu. Sitten ollaan ylpeinä, kun on 4-5 vuoden satunnaisella treenaamisella kaikki sateenkaaren värien vyöt seinällä ja se musta lanteilla

    Sinä et varmaankaan tiedä että ip lajeissa moderni jujutsu ja krav maga on harjoittelussa aina mukana kontaktisparri,vyökokeissa mukana kontaktiottelu jopa kolmea vastaan ja turpiin tulee ja ylös noustaan.
    Alkeiskurssilla ei vielä kovaa kontaktia oteta kokemuksesi perustuukin varmaan alkeiskurssille.
    Kovat ja toimivat lajit ei kilpahippaa vaan paljon muuta ja ei sääntöjä.

    Äänestä

Kiinnitin huomiota tuohon sanaan kuin likainen temppu. Sellaisia ei ole olemassakaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aina kuulee puhuttavan siitä nakkikioskitappelusta, tosin itse en ole niitä nähnyt, joten lienee urbaanilegenda? No, jos näitä nyt joku on nähnyt tai joutunut itse tilanteeseen, niin millaisia tekniikoita on tullut nähtyä/kokeiltua nimenomaan tuollaisessa nakkikioskijonossa? Onko ollut heijareita ja huonoja suoria, tönimistä vai ihan oikeasti osaava henkilö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu