Niinivaara/Hukanhauta

Millaista aluetta Niinivaara/Hukanhauta on? Olen muuttamassa Joensuuhun ja kyseisillä alueilla asuntoja hyvin myynnissä. Minkälaista porukkaa alueilla asuu? Millaiset palvelut on? Löytyykö urheilumahdollisuuksia kuten pururatoja?
292111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Siellä on sairaala ja ambulanssit huutaa yötäpäivää ja hanut ammuskelee parvekkeelta ohikulkijoita ilmakiväärillä. Vastamäkeä riittää, mäen päällähän siellä ollaan.

Äänestä
  • Ei oo pakko muuttaa just sairaalan viereen.

    Asuin kauan sitten Hukanhaudalla, nyt siellä on paljon uusia taloja.
    Metsä oli silloin vieressä, en tiedä miten nykyisin.
    Katso kartalta.

    Äänestä

Niinivaara ja Hukanhauta ovat ilmeisesti Joensuun parhaat alueet. Kaikki palvelut ovat lähellä keskussairaalaa myöten. On paljon omakotitaloja, mikä tekee alueesta rauhallisen. Ainakin Niinivaaralla on hyvät julkisen liikenteen yhteydet.

Äänestä
  • Sinnepä muuttaisin jos JOensuuhun tulisin.

    Äänestä

  • Olen asunut Hukanhauan alueella vuodesta 1973 lähtien Keskussairaalan ja uuden vast ikään rakennetun Nepenmäenkoulun lähellä. Rauhallinen asuinalue ja palveluita löytyy riittävästi ja kaupungin keskustaan täältä on n. 2.5 kilometriä. Hyvin olen viihtynyt perheeni kera täällä.

    paikkakuntalainen nainen

    Äänestä

  • Jos Hukanhaudalle haluat niin ehdottomasti paras vainhtoehto on ne 60-80-luvun valesokkelitalot. Niitä on ainakin rivareissa, mutta ehkä myös ok-taloissa. Ne rakennettiin "hyvin" ja halvalla.
    Mitä se sitten lopulta tulee maksamaan, sitä ei tiedä kukaan.
    Hiukan suuntaa saat tuolta linkistä, mutta muista, että tuon jälkeen hinnat ovat nousseet paljon tai jopa huomattavan paljon.

    https://www.urakkamaailma.fi/valesokkeli

    Äänestä

  • Ratapihan melu rauhallista joo

    Äänestä

Rikkaat porvarit ylimielistä sakkii

Äänestä

hyvä alue

Äänestä

Korkeintaan penttilänranta, ylin kerros, järvinäköalalla.

Äänestä
  • Penttilanranta, yli kerros...? Turhan pitkä matka pilkille.

    Äänestä

paras

Äänestä

Olen syntyperäinen joensuulainen ja asuin suurimman osan lapsuudestani kaupungissa, joten väitän tuntevani Joensuun eri alueet varsin hyvin.

Paluumuutimme perheeni kanssa Espoosta muutama vuosi sitten ja katselimme omakotitaloja lapsiystävällisiltä alueilta erityisesti Niinivaaralta, Karhunmäestä, Vehkalahdesta ja Marjalasta. — Näissä kaikissa on päiväkodit ja koulut lähellä. Karhunmäessä ja Marjalassa talokanta on uudempaa, mutta etäisyys keskustasta olisi vaatinut käytännössä toisen auton hankintaa. Karhunmäestä puuttuu myös lähikauppa.

Päädyimme lopulta Niinivaaralle, eikä ole kaduttanut. Rautatieasemalle kävelee vartissa ja keskustaan 20 minuutissa. Lähikauppa on auki 24 tuntia. Lähistöllä on useampi päiväkoti ja kaksi uutta koulua. Lisäksi urheilumahdollisuudet ovat jo nyt erinomaiset (ladut, kentät, kaukalot ja purirata) ja kaupunki investoi lähitulevaisuudessa lisää Niinivaaran urheilupuistoon. Miinuksena mainittakoon korkeahko keski-ikä ja muutamat maisemaa rumentavat autiotalot(?). Onneksi vanhempaa asuntokantaa puretaan jatkuvasti ja alue uusiutuu.

Äänestä

Asuuko Niinivaaralla vielä Cumbaya-Keke?

Äänestä

Hyvä alue

Äänestä
  • Onko siellä hyvejä vessoja?

    Äänestä

Muutitko jo?

Äänestä

Taitaa olla melkein kalleinta aluetta joensuun alueella ja mitä nyt siellä asuvia tuttavia kuuntelee, niin erittäin rauhallinen kun ei ole ainoatakaan kaupungin vuokra-asuntohelvettiä lähimaillakaan. Todella hyvät kuntoilumahdollisuudethan siellä on varsinkin ulkona liikkuville. Jos muutan vielä niin tuo on se alue jonne muutan.

Äänestä

hyvä alue

Äänestä

Vältä ratapihan läheisyyttä siitä huono myydä asuntoja. Ratapihan melu joskus kovaa. Kaatopaikka haisee joskus yllättävän kaus. Muuten ihan ok.

Äänestä
  • Myös mootoririen melu sen lähellä ärsyttävää tiedoksi

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Myös mootoririen melu sen lähellä ärsyttävää tiedoksi

    Siis moottoritien

    Äänestä

Mediaanitulo, eur/kk
80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen 1 662
80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 871
80130 Kanervala 1 852
80140 Noljakka 1 974
80160 Rantakylä-Latola 1 794
80170 Utra 2 078
80200 Niinivaara 1 828
80220 Penttilä Joensuu 1 763
80230 Hukanhauta 2 528
80260 Kettuvaara 2 149
80330 Reijola 2 384
80510 Onttola-Kunnasniemi 1 906*
80910 Kulho 2 304
81200 Eno Keskus 1 692

Äänestä

Kaatopaikan haju peittää mukavasti talojen homeen hajun.

Äänestä
  • Joensuussa ei ole haisevaa kaatopaikkaa.

    Äänestä

Kauko kikki kuuuu käkäkäkäkäk äääääääääääääääääääää

Äänestä

Niinivaara paraspaikka asua, kun saisi vielä nuo pienyrittäjät pois omakoti alueelta.

Hirveä auton ja talon ovien paukutus aamuin ja illoin. Töissä käyviä häiritsee moinen juokseminen ja jyskäminen.

Äänestä

Hyviä alueita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Millaista aluetta Niinivaara/Hukanhauta on? Olen muuttamassa Joensuuhun ja kyseisillä alueilla asuntoja hyvin myynnissä. Minkälaista porukkaa alueilla asuu? Millaiset palvelut on? Löytyykö urheilumahdollisuuksia kuten pururatoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu