Vaivani on se, että kun näen jotain kamalaa, niin en pääse siitä kuvajaisesta eroon ja se voi vainota monta päivää mielessä, jolloin on vaikea tehdä mitään muuta. Jotkut muistaa vielä vuosien päästä.
En kestä nähdä minkäänlaisia painajaismaisia näkyjä, enkä verisiä tai ällöttäviä. Kaikenlaiset ctulhu-hirviöt, zombit yms. ovat kamalia. Silpoutuneet ja veriset ruumiinosat, epämuodostumat, kasvaimet jne. Viimeiset seitsemän vuotta minulla on ollut loisten pelkoa joka tulee aina välillä mieleen, yleensä jonkun triggerin laukaisemana. Pelkään että kehossani on loismatoja, täitä, ja asunnossani on luteita. Mistään ei ole näyttöä oikeasti, mutta peloista on vaikea päästä. Viimeksi eilen törmäsin netissä yököttävään siimajalkaiseen otukseen joka oli kuulemma ollut jonkun suolessa. En pystynyt nukkumaan, enkä ole tänään kyennyt pääsemään kuvajaisesta eroon mielessäni.
Kärsin ahdistuneisuushäiriöstä ja masennuksesta muutenkin ja minulla on traumaattinen menneisyys.
Onko muita jotka eivät kestä nähdä mitään hirveyksiä ilman että ne jäävät mieleen ahdistamaan?
Hirveiden tai ällöttävien kuvien jääminen päähän
2
155
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä,erehdyin kattomaan tvstä sen kymmenen sekkaa olikin joku kauhuleffa ja voi ristus kun pelästyi n,vaihdoin äkkiä kanavaa.No on se jo laantunut mut pitää vaan välttää sellasta mikä aiheuttaa ahdistusta.Nämä on kyl ikäviä kun ei ne lähe mielestä mut pitää vaan suunnata tekeminen ja ajatus johonkin kivaan.
- Anonyymi
No joo kyllähän sitä vähemmällä mielen myrkyttämisellä pärjättäisiin ja voitaisiin paremmin. Aluksi voi iskeä tylsyys päälle, mutta jos sen kestää niin tulee seesteinen olo ennemmin tai myöhemmin. Kaikki stressitilat ovat jotain ylimääräistä meille.
Mietipä monestiko olet nähnyt TV:ssä että joku ammutaan aseella? Entä monestiko olet oikeassa elämässä nähnyt niin tapahtuvan?
Juu, kyllä vähemmälläkin ehkä pärjättäisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup584198Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1262954Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua432653Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652207Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4401815Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.731305- 621287
- 591189
- 2591069
- 45988