Nivalassa se luonnonkauneus vaan sädehtii jota hentoinen sade kirkkaine pisarineen vaan komistaa ahh sielu ja ruumis lepää hiljaisessa kuvan kauniissa ihanimmassa parhaus maalaispitäjässä aaahhh miten kaunista onkaan!
Ihanaa ihanuutta
11
196
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoista. Oletko tarkistanut rajat, ettei vain joku pisara ja säde osu Haapajärvelle, Ylivieskaan tai Sieviin. Vain Nivalaan. 🤣😅
- Anonyymi
Jedun ohi ko ajelee, niin se kauneus ja äly oikein kulminoituu. Savuttomasta Jedun alueesta on tehty savuinen pyörätien kantatien viereen, jossa amisjonnet & amismirkut käy tupakalla kun koulun alueella ei ole tupakkapaikkaa. Muun ajan rälläävät pitkin kyliä järkyttävillä katiskoilla, joita itse vielä autoiksi kutsuvat. Siinä sielu ja silmä lepää...
- Anonyymi
Korvista nyt puhumattakaan.
- Anonyymi
Noin hulluksi tulee Möttölän kylässä. Kukaan ei voi mitään. Minä olen käynyt Nivalassa. Siellä ei ole mitään mainitsemisen arvoista. Ne vesipisarat ja auringon säteet ovat täsmälleen saman näköisiä kuin muuallakin.
Poikkeuksena joka puolella leimuava paskan haju.- Anonyymi
Vai paska haisee? Tyypillistä mitään mistään tietämättömän kommunistin nillitystä. Sähkö tulee töpselistä ja ruoka kaupasta jne. Tiesitkö että Nivala on suomen kolmanneksi suurin maidontuottaja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai paska haisee? Tyypillistä mitään mistään tietämättömän kommunistin nillitystä. Sähkö tulee töpselistä ja ruoka kaupasta jne. Tiesitkö että Nivala on suomen kolmanneksi suurin maidontuottaja?
Kommarit kyllä tietää mistä maito tulee, mutta oikeiston koijarit luulee että maito tulee pörssistä siinä missä sähkökin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommarit kyllä tietää mistä maito tulee, mutta oikeiston koijarit luulee että maito tulee pörssistä siinä missä sähkökin.
Kyllä kommarikin tietää, kun syö maailman kalleinta ruokaa. Maksaa maataloustuet.
Tietää myös mistä paskan haju johtuu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kommarikin tietää, kun syö maailman kalleinta ruokaa. Maksaa maataloustuet.
Tietää myös mistä paskan haju johtuu.Kallein ruoka on vihervasemmistopolitiikan syy. Kannattaa vähän miettiä minkä numeron sinne lapulle ruksaa äänestyskopissa. Äänestämällä komukoita voit olla varma että maksat jatkossa 1000e sähkölaskuja ja ostat 7e litrahintaista bensaa! Minkäs teet vajakit äänestää vajakkeja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kallein ruoka on vihervasemmistopolitiikan syy. Kannattaa vähän miettiä minkä numeron sinne lapulle ruksaa äänestyskopissa. Äänestämällä komukoita voit olla varma että maksat jatkossa 1000e sähkölaskuja ja ostat 7e litrahintaista bensaa! Minkäs teet vajakit äänestää vajakkeja.
Kallein ruoka on vapaan kaupan vääristelystä johtuvaa, kyse on puhtaasti rahastuksesta ja tuottajien riistämisestä, eli kaupan voiton maksimoimisesta, kyse on siis bisneksestä jossa vahvin vie kaikki.
Kauppaan on myös pesiytynyt oikeistopoliittinen periaate, jolla rahaa siirretään vähän kuluttavilta paljon kuluttaville erilaisten etujärjestelmien avulla, ja tähän järjestelmään on kaikkien kauppojen asiakkaiden otettava osaa, halusi tai ei. Kyse on eräänlaisesta lisäverosta, joka on lisätty tuotteiden hintoihin, tällä lisäverolla rangaistaan vähän kuluttavia ja palkitaan paljon kuluttavia asiakkaita.
Vasemmisto ei ole myynyt sähköverkkoja, eivätkä ole yksityistämässä koko Suomen infraa, siten nostamassa sijoittajien voittokatteita satumaisiin lukemiin samalla nostamalla kansalaisten jatkuvasti kohoavia maksuja entisestään. Infran yksityistäminen on paras tapa lypsää koko kansaa, ja näin Suomessa tehdään.
Älä niputa vasemmistoa ja vihreitä samaan nippuun, sillä vihreät ovat oikeistopuolue, kuten Haavisto sen varsin selkeästi todisti, ollessaan aktiivinen osapuoli sähköverkkojen myynnissä sijoittajille, mikä oli puhtaasti oikeistopoliittinen päätös.
- Anonyymi
näin taas tänään kaupassa ihanan sokerisen hunajaisen teinitytön... ihastuin heti ja pyysin treffeille. viikonloppuna tapaamme ja vietämme laatuaikaa kahdestaan.
- mies 45v - Anonyymi
ettei vai olis ransu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135193
- 674994
- 904074
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753580Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603158- 432771
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️461858- 381740
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371608