Esim UPM Kymen saa sähköverkon palautusta joka vuosi w miljoonaa euroo äsiitä kansallinen voi vaan uneksia
Millaisia sähkölasku oikeat kokomuslaiset loiset saa.
10
436
Vastaukset
- Anonyymi
Tuttu yrittäjä teki sähkösomiksun vanhalla hinnalla kolmeksi vuodeksi liikkeesseensä ja Sia saman myös kotiinsa alkaen 5c kwh
- Anonyymi
Tuskin missään kauppiasiaan maksaa 3o c kvh varmaa siinä 1 c kwh
- Anonyymi
Ja mitä siansaksaa seuraavalla kerralla ?
- Anonyymi
Komminismin aatteen palo toimii viinan voimalla.
- Anonyymi
Ei kauppiaat ja yrittäjät maksa sähköstään samaa kun te köyhät duunarit
Varmaankin jotain q ckwh ja ilman alv veroa tietenkin - Anonyymi
Siis yksi 1 c kwh verotta
- Anonyymi
Kokoomus politiikaa on yritysten maksimi voiton tavoittelu joka kylläkin muodostuu työtä tekevän luokan maksettavaksi
Ihmettelen kun kansa äänestää kokoomusta mutta samaan omaa ei kokoomus politiikka miellytä
Äänestäkää kokomusta saatte ilmaista sähköä ja ruokaa ja bensaa
Kauppiaat kokoomuslaisa ja nehän myy ilmaieksi kuten nytkin
Oikeistohallitukset keksineet pörssi sähkön
Kun kapitalisti teienaa ja rikstuu niin työläinen köyhtyy
Jos et ole oikea rikas kokoomuslainen loinen miksi äänestä siten kokoomusta
Jos omaisuutesi on alle miljoonan en näe syytä äänestää kokoomusta
Äänestä sdp- Anonyymi
"Jos omaisuutesi on alle miljoonan en näe syytä äänestää kokoomusta"
Tuo raja on paljon korkeammalla kuin 1 miljoona €.
Ennen kuin edes kuvitteletkaan äänestäväsi kokoomusta, sinulla pitää olla niin paljon sijoitusvarallisuutta, että sijoitusvarallisuutesi tuotto riittää kaikkiin seuraaviin:
1. Korvaamaan se tappio, mitä inflaatio mahdollisesti aiheuttaa sijoitusvarallisuudellesi
2. Kattaa kaikki ne verot, joita joudut maksamaan sijoitusvarallisuudestasi tai sen tuotosta
3. Takaamaan se, että pelkät sijoitusvarallisuutesi tuotot vähennettynä em. kuluerillä sekä muilla kuluilla (kuten esim. arvo-osuustilin hallinnointimaksut sekä kaupankäyntikulut) riittävät silti elämiseesi siten, että välttämättömien elinkustannusten takia sinun ei tarvitse työtä tehdä.
Jos omaisuutesi tuotto ei riitä yllämainittuihin, ei todellakaan kannata äänestää kokoomusta yhtään missään tilanteessa!
Kannattaa myös huomata, että kun kokoomus on vallassa, elinkustannukset tuppaavat nousemaan monella tavalla:
1) sähkön myyntihinta nousee
2) sähkön siirtohinta nousee
3) sähköveroakin saatetaan nostaa
SEKÄ
4) kokoomus ei ollenkaan / riittävästi tee sen hyväksi, ettei autoilun kulut olisi koko ajan noususuunnassa - ja samaan aikaan Suomen tiet menevät yhä huonompaan kuntoon, kun valtiolla muka ei ole rahaa teiden kunnossapitoon.
5) kokoomus pyrkii tekemään politiikkaa, että jatkossa vain rikkaat ajavat autolla -nimittäin täyssähköautolla - mutta köyhät ajavat korkeintaan polkupyörällä tai kävelevät, tai kulkevat julkisella liikenteellä siellä, missä sellaista yleensä on käytettävissä.
Todellisuudessa täyssähköauto on hyvä vain sille, joka ajaa paljon joka päivä - muille hybridisähköauto olisi parempi valinta - pienemmillä ajomäärillä ainakin 80% vuotuisista ajokilometreistä hoituisi hybridisähköautollakin sähköllä, ja korkeintaan 20% vuotuisista ajokilometreistä ajettaisiin bensiinillä.
Kannattaa muistaa:
maapallon litiumvarat ovat rajalliset - ja sähköautoissa käytetään Li-Ion -akkuja, joiden valmistukseen tarvitaan litiumia.
samalla litium -määrällä voidaan valmistaa huomattavasti useampia hybridisähköautoja joissa on pienehkö, mutta kuitenkin yleensä päivittäisii työmatkoihin riittävä akkukapasitetti - kuin täyssähköautoja, joissa pitää olla paljon enemmän akkukapasitettia, kun täyssähköautossa ei ole sitä mahdollisuutta, että harvemmin ajettavat pidemmät matkat voitaisiin ajaa bensiinimoottorilla - kuten hybridisähköautossa voi tehdä.
Jos toimittaisiin järkevästi, niin nimenomaan hybridisähköautoja pitäisi suosia (poikkeuksena ne, jotka ajavat joka päivä todella paljon, joille täyssähköauto), ei täyssähköautoja - koska litiumvarat eivät riitä isoon määrään täyssähköautoja!
Se että näin ei tehdä, osoittaa nimenomaan sen, että poliitikoilla on agenda:
Se, että jatkossa vain rikkaat ajaisivat autolla, ja hekin nimenomaan täyssähköautolla, ja köyhät ajavat jatkossa korkeitaan polkupyörällä.
Itse en halua äänestää sellaista puoluetta, joka (avoimesti tai peitellysti) kannattaa tuota agendaa!
- Anonyymi
Yrittäjät saa sähkönsä verotta ja Wilman alvii jota eivöåtkoskan maksa mistään
Kateelisaia duunarien isolle paikoille joita duunarit kuitenkin maksaa verot ja lelut joiill saadaan työttömyyskorvausta- Anonyymi
Juopot siivottiin työmailta kortistoon jo 90-luvun lamavuosina.
Ja samaa aikaan SKP toiminta kuoli pois. Kylläpä sattuikin.
Suurin osa kaikki päivät kaljatuoppiin nojanneista "työttömistä työnhakijoistakin" on jo aikapäiviä sitten ryypännyt itsensä hengiltä. Vain tämä yksi poikkeuksellisen sitkeällä maksalla varustettu "sähköalan ammattilainen" vielä jaksaa punalippua heiluttaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291899Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651880Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3731729Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161238Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121121
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81056- 861029
- 2851015
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks501001