Huiskin haiskin

Anonyymi-ap

Kerrostalossa siivotonta.

Iso blondi vanha virolaisnainen palkattu siivoaja tulee ja kolmessa minuutissa huiskin haiskin suorittaa siivouksen.

Huusholli on likainen. Meno jatkuu vuosiin.

Asunto ei ole mikään luksus olemukseltaan eikä arvoalueellakaan.

Kaiken karvaiset asukkaat, jotka eivät valita, eivätkä näe kenties itsekään puutteita heräävät vasta kun vanha virolainen siivoaja vaihtuu nuoreen tummaan kauniiseen.

Nuori putsaa kaiken. Ilmassa on tuore raikas tuoksu. Paikat kiiltävät.

Ei uusikaan siivoaja ole suomalainen, mutta ei ainakaan entisen kaltainen röh röh.

4

522

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos siivoojan työssä on ylipäärään missään ympyröissä,reklamoutavaa,siitä pitää reklamoida. Ihan ekaksi siivoojalle. Ellei paeannusta tee,niin hänen esimiehelleen.
      Taloyhtiössä isännöinnin kautta reklamointi toimii.
      Ei asiat jälkikäteen parane,tai siivoustyöpalstalle muistelemalla. Että siis silloin kun ongelmaa on,siten kuin kuuluykin valittaa työn laadusta.
      Muutoin alan työväen saama siivousaika kohteisiin ei miksikään muutu,eikä siivoojan halukaan tehdä työrään kiireessä kunnolla.
      Itse koen välillä riittämättömyyttä,uupumista työssä,vaikken rappuja siivoakkaan,vaan tuotantolaitosta. En teekkään sitten kuin lähinnä ylläpitosiivouksen,ja kertavuoteen isommat pesut. Ehkä pari kertaa vuoteen aikaa laitan jos tuotanto pyörii hiljaisimmallaan,joihinkin seinien ym parempiin putsauksiin.
      En millään ymmärrä millä ajalla ehtisin mitään muuta tekemään.

      • Anonyymi

        Onpas kauheasti kirjoitusvirheitä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onpas kauheasti kirjoitusvirheitä..

        Kännyn kanssa niitä tulee. Se ei tee minusta huonoa siivousalan ihmistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kännyn kanssa niitä tulee. Se ei tee minusta huonoa siivousalan ihmistä.

        Minäkin olen kännissä, mutta kirjootan virheettömästi.

        Ammatiltani olen kukkakauppias


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1919
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      840
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      50
      736
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      666
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    7. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      604
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      536
    10. 47
      514
    Aihe