Voiko 5G;hen luottaa?

Anonyymi-ap

En siis meinaa mitään "säteilyä tms" vaan onko tämä nyt oikeasti paras tapa saada nettiä? Elisan myyjä sanoi, että heidän 5G:nsä on parmepi kuin valokuitu ja 5G:tä parempaa ei enää tuu.

onko näin?

6

379

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole näin. Myyjän nimi ylös ja kuluttajasuojaan yhteyttä.

    • Anonyymi

      Kiinteä valokuitu on aina parempi kuin joku epäluotettava mobiiliyhteys (5G tms.)

      Mobiiliä kannattaa harkita vain sitten jos valokuitu (tai muu kiinteä yhteys) ei ole jostain syystä mahdollinen.

      • Anonyymi

        Ajattelepa tätä: Alueellasi on esim. kuusi tukiasemaa ja yksi niistä putoaa pois, katkeaako netti? No ei katkea. Mitäpä tapahtuu valokuituyhteydelle, jos kaivinkone vaikka katkaisee sen? Se on poikki monta viikkoa - sen sijaan tukiasemakaapelit korjataan päivässä.
        Valokuitua tavallisen kuluttajan ei kannata edes harkita.


    • Anonyymi

      Elisan myyjä kyllä valehtelee niin että korvansa heiluvat!
      Ei ole valokuidun voittanutta ja se on kylmä tosiasia.
      Itse en kelpuuttaisi 5G:tä muuten kuin liikkuvaan käyttöön, kotikäyttöön ehdottomasti kiinteän verkon laajakaista! Se on sentään stabiili eikä pingit nouse suuriksi tai verkko ruuhkaannu kun käyttäjiä on paljon.

      • Anonyymi

        Valoluidun ongelma on se. että jos sitä ei alueellasi vielä ole, sen tilauksen jälkeen voi kulua vuosia, enenkuin saat sellaisen. Maksat kyllä sen muutaman tonnin liittymämaksun, mutta toteutus viipyy.
        Kuituun kannattaakin liittyä vasta sitten, kun se jo kattaa alueen ja liityt siihen vain uutena liittymänä. Ensimmäiset maksavat tässäkin sen suolaisimman hinnan.


    • Anonyymi

      Korvat ja *yrvät hölskyy tuollaisilla myyjillä lupauksineen. Entinen kiinteä nettiyhteys oli vähän väliä poikki ja huollossa kunnes kyllästyin ja vaihdoin mobiiliin. Sen jälkeen ei katkoja ole ollut v8 vuoteen ensimmäistäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      95
      667
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe