Hörhön määritelmä

Onpas tämä suomen kieli kaunis.

Hörhötkö pännii muita vai pänniikö muut hörhöjä? Miksi hörhöt pännii? Onko hörhöllä vain yksi kiinnostuksen kohde, vai onko hän enää hörhö jos häntä kiinnostaa useat asiat?

Onko asiaansa uppoutunut hörhö paremmin asiaan perehtynyt kuin sellainen, jolla on monta rautaa tulessa? Ehdottomasti on. Erikoisasiantuntija tietää asioiden nippelitiedot paremmin kuin otsikoiden lukija.

Mutta! -Jos ne muut kiinnostuksen kohteet auttaa ymmärtämään paremmin ja monipuolisemmin sitä päätutkimuksen alaa johon on hurahtanut, niin silloin voidaan puhua moniosaajasta ja huippuasiantuntijasta.

Siispä hörhö on sitä parempi alallaan, mitä enemmän hän tietää asian tiimoilta. Hörhöys on siis positiivinen piirre tutkijassa.

Intohimoisesti asiastaan kiinnostunutta objektiivista tutkijaa ei pidä sekoittaa sellaiseen, joka hakee tukea vain omalle ennakkoasenteelleen. Silloin puhutaan uskovaisuudesta ja älyllisestä epärehellisyydestä, eikä tutkimuksesta.

Älyllistä epärehellisyyttä ja uskovaisuutta esiintyy myös useissa mielisairauksissa ja persoonallisuushäiriöissä, näistä yleisin lienee skitsofrenian eri muodot.

Sanotaan että älykkäät ihmiset tuntevat itsensä usein yksinäisiksi, koska heidän näkökulmastaan muut ovat ennalta-arvattavia ja tylsiä, eivätkä kykene syvälliseen ajatteluun eikä keskusteluun. Tyhmältä ei ole odotettavissa mitään mikä yllättäisi älykkään positiivisesti.

Älykkäillä on myös taipumusta masennukseen ja päihteisiin. Hyvän muistinsa vuoksi he kelaavat elämänsä ikäviä tapahtumia koska heidän on vaikeaa unohtaa.

Sanotaan myös että hyvä tutkija tai johtaja ei saa olla liian älykäs, koska muuten hän alkaa kyseenalaistamaan tehtävänsä mielekkyyttä, koska tehtävässään pitäisi olla vain suoraviivaisen tehokas. Parhaiden johtajien ÄO on kuulema 115 paikkeilla, eli hieman yli keskiverron. Selkeästi, mutta ei paljon.

Millainen sitten on paras ufotutkija? Hänen tulisi tuntea luonnonilmiöt, ilmailualaa, tähtitiedettä, fysiikkaa, biologiaa, ihmisen psykologiaa, fysiologiaa, historiaa, satelliittien ja rakettien perusperiaatteet, meteorologiaa, astrobiologiaa jonkin verran, tapusten historiaa ja tutkimusta erittäin kattavasti, olla keskustellut ja väitellyt aiheesta laajasti, kuullut kaikenlaisia ihmisiä, lukenut kirjoja, kuullut luentoja, pitäisi olla hyvä matemaattinen suhteellisuudentaju, ymmärtää tilastotieteitä ja hänellä tulisi olla kyky muodostaa kokonaiskäsityksiä.

Siinä on melkoinen vaatimuslista parhaalle ufotutkijalle. Lieneekö tuollaista superhörhöä olemassakaan ja voidaanko häntä sanoa enää hörhöksi tuossa kohtaa?

Siksipä USA:n kongressin alla toimiva ufotutkimus on koonnut parhaat eri alojen asiantuntijat yhteen pohtimaan mistä on oikein kyse, mistä ne tulee, mitä ne on, ketä ne on, miksi ne on, miten ne on ja mitä ne aikoo.

Yksi ihminen ei kaikkeen yksin pysty, oli sitten millainen hörhö hyvänsä. Kukas se oli se matikkahörhö joka ratkaisi Poincaren otaksuman viettämällä yksin erakkona pimeässä huoneessa vuosikaudet sitä miettimässä, taisi olla Grigori Perelman.

Siinä vasta hörhö! 8)

3

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Millainen sitten on paras ufotutkija? Hänen tulisi tuntea luonnonilmiöt, ilmailualaa, tähtitiedettä, fysiikkaa, biologiaa, ihmisen psykologiaa, fysiologiaa, historiaa, satelliittien ja rakettien perusperiaatteet, meteorologiaa, astrobiologiaa jonkin verran, tapusten historiaa ja tutkimusta erittäin kattavasti, olla keskustellut ja väitellyt aiheesta laajasti, kuullut kaikenlaisia ihmisiä, lukenut kirjoja, kuullut luentoja, pitäisi olla hyvä matemaattinen suhteellisuudentaju, ymmärtää tilastotieteitä ja hänellä tulisi olla kyky muodostaa kokonaiskäsityksiä."

      Tuohon on lisättävä roima annos skeptikkoutta, joka on välttämätöntä, jotta huijaukset ja osatotuudet/-valheet saadaan näkyville. Se mitä jää sen jälkeen, on timantti parasta mahdollista laatua, jonka senkin voi tunnustaa väärennökseksi mahdollisten uusien tietojen niin kertoessa.
      " . . kyllä Jeesuskin diggaa Tuomastaan, epäile vaan . . "

      • Skeptisyys sisältyy jo hyvään matematiikkaan, tilastotieteeseen ja kykyyn muodostaa kokonaiskäsitys 8)


    • Anonyymi

      Hörhökoukku on hörhö.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      125
      4771
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      5
      3402
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      128
      3210
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      26
      2637
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      75
      2372
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1779
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1404
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      117
      1265
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      9
      1233
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1148
    Aihe