Onko kokemusta Joulukuun hiihtovaelluksista

Anonyymi-ap

Heips!
Kysymys kuuluu , onko kokemuksia Joulukuussa tehdyistä Lapin hiihtovaelluksista? Noin viikko tarkoitus olla. Lähinnä mietityttää lumen koostumus ja liikkuminen. Kevät talvesta on kokemusta, jolloin oli hyvä mennä kun hanki kantoi. Kokemuksia=?

4

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lumi voi tietysti upottaa pohjia myöten

    • Anonyymi

      Kyllähän lumi upottaa mutta lumen määrä on kohtuullinenen. Kun itse en ole kova hiihtämään, niin päivämatkat ovat sellaista 15 km luokkaa. Eli parisen kilometriä tunnissa. Ja valoisaa aikaa on vain muutama tunti. Otsavalo on tärkeä ja siinä riittävät patterit.

    • Anonyymi

      On kokemusta kolmelta lyhyeltä 2-3 yön reissulta. Paikkoina Tuntsa ja Hammaskaira. Majoitteena teltta. Aika surkeita reissuja ne oli. Sen verran surkeita, että lisäsin joulukuun heinäkuun lisäksi kelvottomien Lappi-kuukausien listaan.

      Pahinta omalla kohdallani oli pimeys. Tulilla oli toki kiva istua, mutta melko paljon se oli sitä makuupussissa nuokkumista. Kysytty lumi on oma ongelmansa. Ei sellaista joulukuuta, että hiihtäminen olisi nautinnollista milläkään tasolla. Normaalivuotena kantokelit alkavat keskimääri tammi-helmikuun vaihteessa. Eli melkoista kivikoissa/ pounikoissa koluamista se meno joulukuussa usein on. Ikääntymisen kautta mukavuudenhalu on lisääntynyt ja olen päätynyt siihen lopputulemaan, että vasta maaliskuulla minä pitemmälle talvireissulle lähden.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoisia näkemyksiä. En aivan hevin lähtis itsekään keskitalvella. Kevät talvi lienee parasta aikaa. Nyt olisi paremmin Kanarian matka ajatuksissa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      101
      5470
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      85
      4779
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2159
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1897
    6. 102
      1693
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1111
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe