Raumalla on ollut opettajaseminaari, joka pohjutui kristilliseen maailmankatsomukseen, niin kuin muutkin opettajaseminaarit. Vaikka seminaarilaitos on lakkautettu jo vuosikymmeniä sitten, niin vieläkin kummittelee taustalla seminaarin perinne. Siinä ei ei ole mitään pahaa, päinvastoin. Mutta se ei sovi vihervasemmistolle, joka haluaa ajaa alas järjestynyttä yhteiskuntaa. Opettajien pitäisi vihervasemmistolaisen maailmankatsomuksen mukaan olla vihervasemmistolaisia. Vihervasemmistolaiseksi kasvattaminen onnistuu parhaiten suurten kaupunkien yliopistomaailmassa. Siksi opettajankoulutusta on pikkuhiljaa hivutettu kohti suurempia kaupunkeja, vaikka se ei olisi ollenkaan tarpeellista nykyisten etäyhteyksien ja etätoimintamuotojen vuoksi.
Opettajaseminaari ei sovi vihervasemmistolle
Anonyymi-ap
4447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Opettajankoulutuslaitos pitää säilyttää Raumalla, vaikka vihervasemmisto sen haluaisikin ajaa pois.
Tervehdys.
Voisiko joku kertoa minulle ystävällisesti, mitkä puolueet kuuluu vihervasemmistoon.
Mikä on heidän tulotasonsa, eli mihin yhteiskuntaluokkaan he kuuluvat. Keiden asioita he ajavat, työläisten, yrittäjien, vaikenen. Haluavatko he suomalaisille pahaa ja jos haluavat, niin kuka heidät on äänestänyt tuohon valta asemaan ja ennen kaikkea miksi.
Vihervasemmistoon kuuluvat seuraavat puolueet: Vihreät, Vasemmistoliitto ja suurin osa demareista.
Kun Suomeen valittiin vihervasemmistolainen presidentti Halon, niin sen jälkeen on kaikki mennyt huonompaan suuntaan. Kantaväestö ei tuota edes tarpeeksi jälkeläisiä, jotta kansakuntamme pysyisi pystyssä tulevaisuudessa ns hyvinvoitivaltiona.