Lauseita?

Niina

Hei! Minkäs ikäisenä lapsenne ovat oppineet puhumaan lauseita? Mitkä oli ekoja lauseita?

7

1063

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppu

      olisikohan ollut ekat jotain 1v7kk tyyliin "äiti tuli" ja nyt 1v 10kk "mummi ja vaari tulee tänään tänne" taitaa olla pisin.muutenkin tosi hyvin puhuu,osaa vastata kaikkiin kysymyksiin esim hammaspesulla kun kysyy joko valmis, niin vastaa ei,ma pesen vielä! huvittavan kuuloista kun kokoa on teletapillisen verran..

      • mie

        Taitaa olla tyttö kyseessä?


      • eppu
        mie kirjoitti:

        Taitaa olla tyttö kyseessä?

        näin on,joka oppi kävelemään vasta 1v.4kk kun oli niin mahdottoman varovainen.ja on kyllä vieläkin,ei paljoa itseään ole kolhinut.


      • mukamas...

        lause sisältää enemmän kuin 2 sanaa...jos lapsi sanoo "äiti tuli", se ei ole vielä lause vaan kyse on kaksisanavaiheesta...


    • junnun äiti

      Meidän iltatähti alkoi puhua 1v 4kk vanhana. Ensimmäiset lauseet olivat: "missä minun isi on?" ja "missä minun pupu on?"

      • oppinut!

        Hienoa!=)
        Mutta kaikki lapset eivät tosin opi yhtä nopeasti puhumaan...jotkut vasta reilun kolmen vuoden iässä...tai sitäkin myöhemmin...joillakin ensisanat tulee vasta tuossa iässä...eli riippuu lapsesta..


      • hippula
        oppinut! kirjoitti:

        Hienoa!=)
        Mutta kaikki lapset eivät tosin opi yhtä nopeasti puhumaan...jotkut vasta reilun kolmen vuoden iässä...tai sitäkin myöhemmin...joillakin ensisanat tulee vasta tuossa iässä...eli riippuu lapsesta..

        meilläkin 3v poika oppi varsinaisia lauseita puhumaan vasta lähempänä 3. vuotta...Pitkään oli yhden tai kahden sanan yksinkertaisia ilmaisuja ja noin 2,5 vuotiaana alkoi tulla pitempiä lauseita. Siinä iässä alkoi mieletön kyselykausi, jota on kestänyt tähän saakka. Esim. "Minne aurinko menee?" "Meneekö sekin nukkumaan?"...tarkentavat jatkokysymykset tulleet mukaan ja jos ei heti vastata niin poika saattaa itse jäädä pohtimaan vastausta kysymykseen kuten esim. "hmmm, kyllä se varmaan menee nukkumaan?".
        Tosiaan, on askarruttanut, että missä iässä tavallisesti tulevat miksi-kysymykset? Se kai seuraava vaihe kyselykaudessa...Poika kun ei vielä osaa vastata jos esim. kysytään "Miksi heitit lelut lattialle?" Saattaa vastata, että "tuonne" tai jotain muuta epäloogista. Kerran tosin yllätyin pottaa pestessä kun poika kysyi "Miksi se potta pitää tiskata?", joten kyllä hän varmasti alkaa hahmottaa jo noita kuuluisia miksi-kysymyksiä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      438
      1886
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1227
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      69
      1125
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      111
      1110
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      964
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      773
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe