Mieltä tästä uudesta Käräjälaki jutusta?
Vastaukset 11
- Anonyymi
Whaaaat?????
- Anonyymi
Niin, osa Kuusamolaisista on niin saamelaisia niin saamelaisia kun tulee puhe poronhoidon oikeutuksesta näin etelässä.
- Anonyymi
Kuusamon tunturimustalaiset saa köniin tässä :D
- Anonyymi
Onko siellä oikeasti paikallisia saamelaisia ja jos mitkä ovat sukunimet? Ei ryöpytyksia vaan asiallista keskustelua. Koko saamelaisasia on mennyt vähän yli, minun mielipide.
- Anonyymi
No ei ole. Muutamalla on sukujuuria saamelaisiin ja ihan yksittäisiä saamelaisia muuttanut niinkuin muuallekin Suomeen.
- Anonyymi
Kuulostaa olevan Kuusamon poromiehet niin jänkämiehiä,jängät ovat muutama satakilometriä pohjoiseen täällä poronhoito kuuluu aitauksiin ,eikä naapureiden maille.
- Anonyymi
Ei Kuusamossa ole saamelaisia nyky määritelmän mukaan. Kuusamossa on kuitenkin metsäsaamelaista verenperimää runsaasti. Uskon, että jokaisella kuusamolaisella on, halusitte tai ette. Se on peräisin noin 200-300 vuoden takaa. Ei muuta.
- Anonyymi
Eikös koko metsäsaamelaisuus ole keksitty juttu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös koko metsäsaamelaisuus ole keksitty juttu
ei se keksitty ole mutta. se rotu on sulautunut valta väestöön. ei niitä ole enää.
- Anonyymi
Onko ne Kuusamon nunnukat juoppoja, niinkun siinä sketsissä?
- Anonyymi
Keksitty juttu koko Kuusamon saamelaisuus. Nykyään kaikki haluavat olla saamelaisia ja keksivät mitä ihmeellisempia sukutarinoita, kun oikeasti eivät ole.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061414Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54706
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124634Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat32568Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö198538Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔32534- 61530