Mieltä tästä uudesta Käräjälaki jutusta?
Mitä Kuusamon Saamelaiset
11
1099
Vastaukset
- Anonyymi
Whaaaat?????
- Anonyymi
Niin, osa Kuusamolaisista on niin saamelaisia niin saamelaisia kun tulee puhe poronhoidon oikeutuksesta näin etelässä.
- Anonyymi
Kuusamon tunturimustalaiset saa köniin tässä :D
- Anonyymi
Onko siellä oikeasti paikallisia saamelaisia ja jos mitkä ovat sukunimet? Ei ryöpytyksia vaan asiallista keskustelua. Koko saamelaisasia on mennyt vähän yli, minun mielipide.
- Anonyymi
No ei ole. Muutamalla on sukujuuria saamelaisiin ja ihan yksittäisiä saamelaisia muuttanut niinkuin muuallekin Suomeen.
- Anonyymi
Kuulostaa olevan Kuusamon poromiehet niin jänkämiehiä,jängät ovat muutama satakilometriä pohjoiseen täällä poronhoito kuuluu aitauksiin ,eikä naapureiden maille.
- Anonyymi
Ei Kuusamossa ole saamelaisia nyky määritelmän mukaan. Kuusamossa on kuitenkin metsäsaamelaista verenperimää runsaasti. Uskon, että jokaisella kuusamolaisella on, halusitte tai ette. Se on peräisin noin 200-300 vuoden takaa. Ei muuta.
- Anonyymi
Eikös koko metsäsaamelaisuus ole keksitty juttu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös koko metsäsaamelaisuus ole keksitty juttu
ei se keksitty ole mutta. se rotu on sulautunut valta väestöön. ei niitä ole enää.
- Anonyymi
Onko ne Kuusamon nunnukat juoppoja, niinkun siinä sketsissä?
- Anonyymi
Keksitty juttu koko Kuusamon saamelaisuus. Nykyään kaikki haluavat olla saamelaisia ja keksivät mitä ihmeellisempia sukutarinoita, kun oikeasti eivät ole.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1462479Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot96994- 64871
- 60733
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18667Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637