Vieraslajeista, yleistä

Anonyymi-ap

Yksikään vieraslaji, kasvi tai eläin, ei loputtomalla tappamisella ole kadonnut, eikä katoa, joten olisi tullut aika ymmärtää, että ainut keino luonnon tasapainottamiseen on ennallistaminen ja villiinnyttäminen, jossa luonnon annetaan palautua tasapainoon ilman ihmisen jatkuvaa sotkeutumista siihen.

Eläinten kohdalla tämä tarkoittaa että myös suurpedot saavat ottaa oman paikkansa, koska he ovat luonnon tasapainottajina aivan avainasemassa. Itse näen että koko metsästys eli nykymuodossaan huvitappaminen pitäisi lailla kieltää, koska juuri se pitää luontoa epätasapainossa koko ajan monin eri tavoin mm tuottamalla järjettömän suuria kauris- ja peurakantoja, jotka levittävät mm borrelioosia .

Huvitappamiseen liittyy myös paljon monia muita eri ilmiöitä, mm pienten lasten varhainen opettaminen aseisiin ja tappamiseen ilman minkäänlaista väkivaltaan liittyvää suojaikärajaa, lailla suojeltujen eläinten tappaminen, eläinten tappaminen suojelualueilla ja kansallispuistoissa, sekä fasaanien tehokasvatus, koirien treenaaminen elävillä fasaaneilla ( eläinsuojelurikos!), haavakot ja luolakoirametsästys, jotka ovat pahassa ristiriidassa yleisen moraalin ja taas kerran Suomen eläinsuojelulain kanssa.

Me emme tarvitse väkivaltaa, barbariaa. Me tarvitsemme sivistyneen, kaikkea elämää rakastavan yhteiskunnan ! Se tukee meitä terveeseen tulevaisuuteen, lisää kuntien ja kaupunkienkin elinvoimaa ja lopulta kannattaa.

Näitä oheisen linkin periaatteita Suomeenkin meidän luontoomme sovellettuna, kiitos.


https://rewildingeurope.com/rewilding-principles/

https://knepp.co.uk/

Wolverine Weaseltribe
www.eop.fi jäsen
www.tapiolary.com jäsen
www.elaintenvuoro.fi kannattaja

5

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moni metsästäjä harrastaa pienpetopyyntiä ihan eettisistä syistä ja se on hieno asia. Viattomat eläin ja lintuparat tapetaan vieraslajien toimesta sukupuuttoon jollei tähän barbaarimaiseen toimintaan puututa. 🐴

    • Anonyymi

      Suomessa kaikki eläimet, kasvit ja ihmiset ovat vieraslajeja. Ainoastaan Tunturivuokko on säilynyt jääkauden yli tuntureiden jäätikön alla. Tämä siis tiedoksi Ahma Näädänheimolle.

    • Anonyymi

      Minä ainakin loukutan minkkejä niin kauan kuin niitä maillani liikkuu.

    • Anonyymi

      Ansaitsesit vähintäänkin 10€/ minkki arvokkaasti työstäsi, eläimet ja linnut kiittää. 🐰🐇🐣🐤🐥🦆🦃

    • Anonyymi

      Suomi on asutettu aikoinaan metsästäjien ja kalastajien toimesta. Onneksi kumpikin toiminta on suuressa arvossa Kainuussa ja muuallakin Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      319
      11983
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11117
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      264
      6459
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      239
      5273
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3737
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3568
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      54
      2571
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1854
    10. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      106
      1801
    Aihe