Yksikään vieraslaji, kasvi tai eläin, ei loputtomalla tappamisella ole kadonnut, eikä katoa, joten olisi tullut aika ymmärtää, että ainut keino luonnon tasapainottamiseen on ennallistaminen ja villiinnyttäminen, jossa luonnon annetaan palautua tasapainoon ilman ihmisen jatkuvaa sotkeutumista siihen- eläinten kohdalla tämä tarkoittaa että myös suurpedot saavat ottaa oman paikkansa, koska he ovat luonnon tasapainottajina aivan avainasemassa.
Itse näen että koko metsästys eli nykymuodossaan huvitappaminen pitäisi lailla kieltää, koska juuri se pitää luontoa epätasapainossa koko ajan monin eri tavoin mm tuottamalla järjettömän suuria kauris- ja peurakantoja, jotka levittävät mm borrelioosia.
Huvitappamiseen liittyy myös paljon monia muita eri ilmiöitä, mm pienten lasten varhainen opettaminen aseisiin ja tappamiseen ilman minkäänlaista väkivaltaan liittyvää suojaikärajaa, lailla suojeltujen eläinten tappaminen, eläinten tappaminen suojelualueilla ja kansallispuistoissa, sekä fasaanien tehokasvatus, koirien treenaaminen elävillä fasaaneilla, haavakot ja luolakoirametsästys, jotka ovat pahassa ristiriidassa yleisen moraalin ja Suomen eläinsuojelulain kanssa.
Me emme tarvitse väkivaltaa, barbariaa. Me tarvitsemme sivistyneen, kaikkea elämää rakastavan ja kunnioittavan yhteiskunnan !
Näitä oheisen linkin periaatteita Suomeenkin meidän luontoomme sovellettuna, kiitos :) Näissä on Kainuunkin mahdollinen rauhanomainen työ ja tukevaisuus, ei muussa.
https://rewildingeurope.com/rewilding-principles/
https://knepp.co.uk/
Wolverine Weaseltribe
www.eop.fi jäsen
www.tapiolary.com jäsen
www.elaintenvuoro.fi kannattaja
Vieraslajeista, yleisesti
Anonyymi-ap
6
100
Vastaukset
- Anonyymi
No siinähän se someräksytyksen lomassa hoituu yks Suomi 24 moderointi.
- Anonyymi
Eikö ilmastonmuutos ole vieras laji
- Anonyymi
Viherviiheltäjät pitävät Suomen yhteiskunnan ja luonnon epätasapainossa.
- Anonyymi
Kyllä katoaa, kotoperäisistäkin hävitettiin vesikko nahan takia.
- Anonyymi
Sen tilalle on tullut pusikko ja ne voivat hyvin!
- Anonyymi
Taivaanrannan maalari!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1832570Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki372430Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from582129- 1082083
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702034Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402030Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la631384- 1251205
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241117- 55968