Sisämitta 3,6 metriä

Anonyymi-ap

Mökkisaunasta kysymys. Tuntuu jotenkin kohtuuttoman suurelta, mutta tuonhan se kuuden hengen sauna vaatii, 60 senttiä saunojaa kohti.

Kai sitä sitten sellainen on tehtävä.

13

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rottaloukku

      Anonyymi
      18.11.2022 18:57

      Joo, vaihtoehtoinahan ns. peräseinälauteille ei tietenkään ole esim. u-mallin lauteet vai mitä näitä lapsentasoisia trolleja kirjoittava rotta?

    • Anonyymi

      Vanha viestihän tämä on, mutta tuo päänaukojan viestissä on kyllä pientä ideaa. Lauteiden muotoa muuttamalla on mahdollista lisätä istumatilaa kasvattamatta saunan leveyttä, kunhan minimileveys täyttyy ja saunan ovi saadaan sijoitettua suurin piirtein sopivasti.

      Minimileveys U tai H -muotoisille lauteille on kuitenkin olemassa. (Ylälaude + alalaude) * 2 + kiukaan vaatima tila. Lauteet vaativat noin metrin, kiuas samoin turvaetäisyyksineen. Tästä seuraa, että 5+ hengen sauna on käytännössä minimissään kolme metriä leveä. U -muotoisena syvyys kasvaa, joka joko on ongelma tai ei ole.

      Itse pitäisin siitä, että U:n sivuilla olisi vielä tilaa kiertää kiuas kiipeämättä muiden saunojien päällä, jolloin tuohon pitäisi lisätä luokkaa 2x40 senttiä. Leveyttä saunalle tulisi siis 3,8 metriä. U:n reunoille mahtuisi luultavasti vähintään pari istujaa per puoli, jolloin saunaan mahtuisi noin 9 henkeä + nurkkiin pari kököttämään. Ovi voi viedä tuosta yhden paikan...

      L-malliset lauteet voisivat olla hyvä vaihtoehto myös.

      Ja tiedoksi, tämän keskustelun nosti pinnalle spämmipotti.

      • Damn, nimimerkki katosi kun Suoli24 potkaisi taas vaihteeksi pihalle kesken päivän...


      • Anonyymi
        TheRat kirjoitti:

        Damn, nimimerkki katosi kun Suoli24 potkaisi taas vaihteeksi pihalle kesken päivän...

        Et sinä miljoonanikki tarvitse ensimmäistäkään anonyymiä nikkiä kyllä sinut trollin tunnistaa ilmankin jo kaukaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Et sinä miljoonanikki tarvitse ensimmäistäkään anonyymiä nikkiä kyllä sinut trollin tunnistaa ilmankin jo kaukaa.

        Joku varmaan tunnistaakin, mutta sinulla tuntuu olevan isoja ongelmia, kun kuvittelet melkein kaikkia tyyppejä täälläkin minuksi.


      • Ei. Minä käytän vain ja ainoastaan tätä nikkiä (poislukien aiemman kaltaiset mokat). Luulisi tunnistavan kirjoitustyylistä aika helposti.


      • Anonyymi
        TheRat kirjoitti:

        Ei. Minä käytän vain ja ainoastaan tätä nikkiä (poislukien aiemman kaltaiset mokat). Luulisi tunnistavan kirjoitustyylistä aika helposti.

        Kuten todettua sinut trollin tunnistaa kaukaa vaikka trollaat ilma nikkejäsi kuten myös mm. siitä, että sinä vastaat jokaisella nikilläsi viesteihin jotka poistat. 🤣🤣


    • Anonyymi

      14 poistettua viestiä eikö meinaa mennä trollaaminen ihan putkeen therotta? 😂

      • Ei ole minun viestejäni poistettu, enkä ole tässä trollaillut. Taitaa ongelma olla jollakulla muulla...


      • Anonyymi
        TheRat kirjoitti:

        Ei ole minun viestejäni poistettu, enkä ole tässä trollaillut. Taitaa ongelma olla jollakulla muulla...

        Persetti.


    • Anonyymi

      Vanhastaan saunan mitat ovat kuusi kyynärää kanttiinsa

    • Anonyymi

      Tuolla huonekorkeudella luulisi ainakin olevan helppo toteuttaa se että kiuas on koipia alempana, niin saa varpaatkin lämpöä.

    • Anonyymi

      Voi pöljän kevät ! Saunokaa 3 kerrallaan niin pääsee pienemmillä mitoilla !

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      59
      788
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      763
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      636
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      212
      565
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      534
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      473
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      470
    Aihe