535i e34 mallissa tulee vikailmotus, mikä tökkii kun jarruvalot toimii kuitenkin moitteettomasti?
1 BRAKE LIGHT
Treasure
5602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Järjestelmä tutkii valopiirien vastusta, ja sen muuttuminen oletetusta antaa vikailmoituksen. Piirin vastuksen muuttumisen voi aiheuttaa esim. palanut polttimo, vetokoukun (sähkösarjan kytkentä), hapettumat liitoksissa yms. mutta todennäköisimmin vika lienee valvontaboxin juotoksissa; vanhemmiten kun haurastuvat ja murtuvat. Ko. laatikko on sulakerasiassa ja on kooltaan noin 40x200x100 mm. Ota se auki ja käy kaikki kortin juotokset kolvilla läpi. Varo ylikuumentamasta komponentteja (vie elektroniikkaliikkeeseen, jos et ole itse ennen juottanut). Käy samalla läpi sulakerasiasta löytyvien releiden juotokset.
sen tiesinkin että polttimoiden erot voi aiheuttaa tollasta, samoin madotus mutta uudet polttimot on vaihdettu pariin kertaan molempiin puoliin samaan aikaan ja vetokoukkua ei ole joten ehkä toi valvontaboxihomma olis tällä kertaa se todennäköinen vaihtoehto.
Juottanu olen kyllä joten eiköhän homma onnistu.
Mielenkiinnolla kokeilen kylläkin.
Miten kävi - onnistuiko? Mulla samaa vikaa E39 -98 touringissa, josko uskaltaisi poropeukolona korjailla?
Näin kävi minulle:
E39:ssä varoitusjärjestelmä näytti että vasemmanpuolinen (vai oilko se nyt oikean-) polttimo on palanut. Jarruttelin heijastelevaa seinää vasten ja kummankin puolen jarruvalot, parkkivalot yms toimivat.
Minulla meni seuraavaan tutkimiskertaan ennenkuin älysin että jarruvalo takaikkunalla se oli rikki.
Torvi mikä torvi. Voikohan näin käydä muillekin?
siinä kävi, ottaa nuppiin kun kaikki pitää vaikeamman kautta.
Kävi niin että katsastuksessa ei maininnu lisäjarruvalosta mitään eikä kaveritkaan huomanneet kun kysyin niilta että toimiiko jarruvalot.
Tarkistin sitten loppujen lopuksi tuon lisäjarruvalonkin niin sehän se tietysti oli.
Yksi myös joka voi tollasta tehdä on huono maadoitus. Kannattaa vetää lampultqa suoraan uudet maat niin ei ainakaan huonommaksi mene.