Päivitys 16.1.1 googlaaminen

Anonyymi-ap

Voi piru, miten hieno uusi ominaisuus!

Safarilla kun avaat Googlen, tökkäät kirjoittaaksesi hakusanan, näppäimistö aktivoituessaan ponnauttaa haun piiloon ruudun yläosaan ja joudut kirjoittamaan sokkona tai erikseen vierittämään sivua takaisin alaspäin nähdäksesi, mitä kirjotat.

Näin hienoa ominaisuutta olen aina halunnut…

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos käytät Googlea, myyt samalla yksityisyytesi.

      Huomaat sen, kun ensin teet haun, niin pian eri sivustoilla hyppää esiin kyseistä asiaa esitteleviä mainoksia. Minulle kävi näin kun etsin pesukonetta. Alkuun se ei häirinnyt, mutta kun olin jo ostanut koneen, niin pesukonemainoksia hyppäsi esiin vielä viikkoja sen jälkeen. Otti päähän. Yritin tukkia tämän Googlea säätämällä, ei onnistunut.

      Entä jos olisin hakenut jotain noloa? Vaikka lääkettä sukupuolitautiin? Tuntemattomat mainostajat saisivat tietää.

      Ongelma ratkesi, kun siirryin Googlen sijaan käyttämään hakukoneena DuckDuckGo:ta. Se toimii myös älypuhelimen selaimessa.

      • Anonyymi

        Lisäisin vielä, että DuckDuckGo hakee tietoja ihan yhtä hyvin kuin Google, mutta ilman että maksetut mainokset hyppäävät vastauksissa ylimmäksi.


    • Anonyymi

      Menee ohi kontekstin, kyse ei ollut Googlen ongelmista, vaan päivityksen mukanaan tuomasta toiminnallisesta muutoksesta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      902
    Aihe