Pörssisähkö

Anonyymi-ap

Nyt ovat monet pörssisähköön siirtyneet valitelleet, ettei sähköyhtiöiden veloitus vastaakaan heidän käsityksiään sähkönkulutuksesta. Jäikö ehkä lukematta pörssisähkön ehdot? Esim Helenin ehdoissa lukee: "Pörssisähköhinta edellyttää, että käyttöpaikassa sähkö mitataan ja rekisteröidään (?) tunneittain. Jos näin ei tapahdu, saadaan kuukauden energian keskihinta painottamalla hinnat tunneittain JAKELULUVERKONHALTIJAN ASIAKKAALLE VALITSEMAN TYYPPIKUORMITUSKÄYRÄN ARVOILLA. Arvoon lisätään alv + marginaali (helenillä 0,38 c/kWh) + perusmaksu Helenillä 3:93 /kk .
Tämä tarkoittaa maalaisjärjellä, että HELEN VOI ITSE VALITA, mitä asiakkaalta veloittaa.
Onneksi en mennyt "halpaan" enkä siirtynyt pörssisähköön. Olen seurannut pörssisähkön hintaa päivittäin marraskuun alusta . Tällä viikolla hinta oli kalleimmillaan keskiviikkona 16.11.22 klo 15-16 € 68,569 cent/kWh! Koko viikko on ollut kallis ylimmät hinnat maanantaista lauantaihin 31,898 - 68,569 cent/kWh. Eilen la 18.11 ylin hinta oli 43,779 cent/kWh klo 18-19.
Helsingissä ainostaan Helen on valtuutettu hoitamaan sähkönsiirto (monopoli), joten pörssisähkökulujen päälle tulevat vielä sähkönsiirrosta tulevat kulut. Siirtomaksu 4,07 c/kWh + perusmaksu € 5:51/kk (ryöväystä).
Itse jään seuraamaan tilannetta enkä tartu näihin Fortumin tarjoamiin KAHDEN vuoden määräaikaisiin sopimuksiin, joissa tällä hetkellä hinta saattaa vaikuttaa alhaiselta verrattuna pörssisähköön mutta enpä usko hintojen olevan edullisia ensi keväänä. Helenin 12 kk:n sähkösopimus tuntuu ihan vitsiltä 32,28 c/kWh + perusmaksu 5:99/kk.

10

1175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ongelma taitaa olla siinä, että pörssisähköä markkinoidaan vuorokauden keskihinnalla mutta myydään tunneittain. Eli keskihinta toteutuu vain jos kulutus on täysin tasaista läpi vuorokauden. Oikein kun kyttää sähkönhintaa ja alkaa elämään öisin niin saattaa päästä jopa keskiarvon alle. Useimmilla kyllä taitaa nousta yli keskihinnan jos ihan normaalisti elelee.

    • Anonyymi

      "Helsingissä ainostaan Helen on valtuutettu hoitamaan sähkönsiirto (monopoli), joten pörssisähkökulujen päälle tulevat vielä sähkönsiirrosta tulevat kulut. Siirtomaksu 4,07 c/kWh perusmaksu € 5:51/kk (ryöväystä)."

      Jokaisessa kunnassa maassamme on oma sähköyhtiö, joka huolehtii siirrosta. Ei siinä mitään kartellia ole, ei vain olisi järkevää rakentaa useita sähköverkkoja saman kunnan alueelle.

    • Anonyymi

      Pörssisähkö käy parhaiten nöyrille ihmisille, heille jotka ovat valmiit tahdistamaan elämänsä sähköyhtiöiden verkon tahtiin !!!!

    • Anonyymi

      Mulla ainakin varaaja toimii vaan klo o1 -o7

    • Anonyymi

      Ja mitä muuta meidän pitäisi tietää ?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Valvokaa joka yö ja pidätte sormea pääkytkimellä , otatte ovelasti vain jokaisen ilmsisen sekuntin.....saatatte saada yön aikana jopa 4 minuuttia ilmaista sähköä jolla olette lämmittäneet koko talonne , käyneet saunassa , uunissa tehty lörssiä.......2022 vuoden hölmölä....

    • Anonyymi

      Muistakaa käyttää maskia , desinfioida käsiä ja käyttää 2 metrin turvaväliä...ostakaa myös se uusi sähköauto , ,älkää unohtako säästää sähköä näin pula aikana jolloin sähköstä on pulaa , ottakaa myös 5 rokotus heti vuodenvaihteen jälkeen ja muistakaa lähettää se paskanäyte pussissa husiin....
      Muistakaa ottaa influenssarokote
      Muistakaa ottaa punkkirokote keväällä......

    • Anonyymi

      Tästä ketjusta ei ole vielä poistettu yhtään väärää mielipidettä...kreml....

    • Anonyymi

      "Pörssisähköhinta edellyttää, että käyttöpaikassa sähkö mitataan ja rekisteröidään (?) tunneittain".

      Aivan...

      mutta:

      Onko jossain Suomessa vielä käytössä sellaisia sähkömittareita, jotka eivät kykene kulutetun sähkön tuntikohtaiseen mittaamiseen ja raportointiin ?

      Sähköyhtiöthän kiireellä vaihtavat nyt mittareita sellaisiin, jotka kykenevät 15 minuutin laskutusjaksoihin - Suomessahan pörssisähkössä aiotaan siirtyä vuoden 2025 aikana (2025 keväällä ?) siihen, että pörssisähkön laskutusjakso ei ole enää 1 tunti, vaan se on jatkossa 15 minuuttia -eli normaalivuorokaudessa on siis jatkossa 96 hinnoittelujaksoa nykyisen 24:n asemesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3221
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2738
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2568
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      80
      2378
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      28
      1251
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1172
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      93
      1135
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      336
      1043
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      936
    Aihe