Moni ukrainalainen kertoo muuttavansa keväällä pois Somerolta, etenkin perheet. Asunnot jäävät tyhjäksi ja kylä hiljenee todella paljon. Työpaikat, palvelut ja ystävyyssuhteet vetävät pois Somerolta ja vuoden asumisen jälkeen saavat itse päättää kotikuntansa.
Mitä Somero meinaa tehdä kun ukrainalaiset muuttavat keväällä isompiin kaupunkeihin?
17
1602
Vastaukset
- Anonyymi
Me fiksut Suomalaiset muutamme pakolaisiksi Somerolle, koska siellä on tilaa!
- Anonyymi
Kela, sossu ja Alko. Siinä ne millä suomipakolainen pärjää.
- Anonyymi
Ei kyllä suomalaisille joku kylä löytyy Somaliasta.
- Anonyymi
Afghanistanissa on kriisi. Keväällä sieltä tulossa porukkaa, joten eiköhän Somero täyty näistä ihan kivasti.
- Anonyymi
Ilman muuta miehiä hameessa kivet kourassa.
- Anonyymi
Somero tarvitsee pikaisesti 2000-3000 maahanmuuttajaa. Hyvä asia olisi että kyseessä juuri nuoria miehiä jotka parhaassa työiässä. Myöhemmin nämä miehet voisivat tuoda naiset ja lapset perässä tai ottaa Somerolta/lähiseudulta naisen itselleen. Tätä Somero kaipaa.
- Anonyymi
Paikallisten peltifirmojen kannattais aloittaa siveysvöiden valmistus, paikalliset siviät ei antaudu kuin yli 200-heppaisten traktorien pukeilla.
Tekis kyllä hyvää tälle samaa sukua, samaa maata -kepuloinnille. Evakot vatkasivat hiukan junttien geenipoolia mutta luokkakuvat alkavat taas näyttää Minioneilta.
Muuttaessani saaristosta maalle luulin sukurutsaisuuden jääneen lossien taakse...- Anonyymi
Tarkoitat thaimaalaisia naisia vai venäläisiä bordelleja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitat thaimaalaisia naisia vai venäläisiä bordelleja.
Ukrainalaisia naisia myy itseään pornossa netissä täällä suomessa lähiöissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukrainalaisia naisia myy itseään pornossa netissä täällä suomessa lähiöissä.
Pitäkää huolta sähkön hinnasta, muuten se on kohta karannut https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukrainalaisia naisia myy itseään pornossa netissä täällä suomessa lähiöissä.
Somerollahan ihan suomalainen kaupan kassa harrastaa tätä. Myy itseään netissä.
- Anonyymi
Kuinka kehtaat haukkua omaa kansaasi. Ja niin kuin aikaisemmin sanoin, siinä poistattamassasi viestissä, ne palvomasi ruskeahipiät ovat tunnettuja sisäsiittoisuudestaan;)
- Anonyymi
Someron bussi voi ajaa ojaan huonolla kelillä ja pakolaiset pökertyvät?🤖
- Anonyymi
Kyllä on pää täynnä nestettä jos tieten tahtoen haluaa haalia "pakolaisia" vielä rauhalliseen kuntaan. Ettekö te ollenkaan seuraa uutisia ja asioita mitä muualla Suomessa tapahtuu varsinkin näiden "pakolaisten" kanssa? Pää on siellä persuksessa niin syvällä ettei nähdä eikä kuulla mitään mitä ympäristössä tapahtuu.
- Anonyymi
Mistäs Somero saa työvoimaa ja lapsia tulevaisuudessa?!? Maahanmuuttajissa on tulevaisuus kun ei perussuomalaiset näköjään osaa niitä lastentekohommia.
- Anonyymi
Ensi vuonna arvioidaan tulevan uusia ukrainalaispakolaisia toiset 40 000, joten eivätköhän Someronkin asunnot taas täyty. Tällä hetkellä uusia tulee 400-500/vko. Mieluummin asuisin Somerolla isompien kaupunkien vuokra-asunnoissa surkeilla alueilla.
- Anonyymi
Somerolla pärjää kun vain pääsee alkoon.
- Anonyymi
Oli jo aikakin, huhhu! Hyväksikäyttäjät ei tarvi somerolla asua ja vaikentaa muitten asunto tilanteita, ja tukea. Nyt saadaan enemmän valinta varaa muuttaa parempaan asuntoon ja ei tarvitse nähdä näitten naamoja. En ymmärrä miks muka tää olisi paha asia että Somero vihdoin palaa takasin kun ennekin.
- Anonyymi
Muuttotappio alkaa näkyä. Joka toinen liiketila on tyhjänä. On hienon näköinen toi Joensuuntien varsi🤣
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4482866IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1032108- 1671682
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.921574Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171556Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591258- 1471124
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521100Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44972Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450942