Mutta kitkat vai nastat? Aiemmin olen ajanut kitkoilla (Continental)
nyt ajattelin kokeilla Nankang SW-8 tai jotain kitkarenkaita mutta mitkä olisi hyvät?
Ajattelin testata halpisrenkaita
10
160
Vastaukset
- Anonyymi
niin olitkos ostamassa hyviä vai halpoja? vai ostatko molemmat?
- Anonyymi
Kannattaako säästää renkaissa? Osta vain pitävät ja jätä vaikka pari koria kaljaa ja pari karitsaa tupakkia ostamatta, jos rahat ei meinaa riittää muuten
- Anonyymi
Hintaero on kuitenkin luokkaa tonni. Se on etelänmatkn hinta, ehkä tuloen toimeen halpisrenkailla jatkossa ja ostan sitten vaikka kaljaa sillä tonnilla.
- Anonyymi
Kitkat pitää olla aina parasta mitä rahalla saa, halpikset on pelkkää kuraa.
- Anonyymi
Hyvin näyttää toimivan halpikset.
https://www.youtube.com/watch?v=yKWuK99JJ2I
Tossa toinen.
https://www.youtube.com/watch?v=Y_Vl6ofykGk
- Anonyymi
Joo, no niin minäkin, kokeilussa on Linglong GreenMax Winter Grip 2, lähinnä kaupunkiajoa pohjoisessa, jossa kaduilla yleensä talvella jonkin verran polannetta ja ajourien pohjat yleensä jäässä.
Ei nyt vielä isommin ole talvikelistä kokemusta, mutta sulan tien ajossa ovat aika perkeleellisen äänekkäät. Ihan niin kuin jollain kumitelakoneella juruuttaisi menemään, ja pahin ääni tuntuu osuvan jonnekin 40-60 km/h välille joka sopivasti häiritsee juuri kaupunkiajossa. Peittää auton muut äänet aika tehokkaasti alleen, ja musiikin volumeakin piti nostaa ettei puskisi niin pahasti läpi. Jossain 80 km/h vauhdissa ja siitä ylöspäin häiritsee ehkä vähemmän, tai sitten ehkä vaan auton muu melutaso nousee suhteessa kovemmaksi.
Pito on sulalla tiellä huono, kakkosellakin meinaa pelkällä kaasulla lähteä raapimaan tyhjää, ykkösellä ihan kevyesti. Eikä auto ole mikään tykki, noin 150 heppainen bensapösö. No joo, toki tielle paikoitellen laitettu hiekoituskin tuohon vaikuttaa, eikä yleensäkään nastarenkaalta voine odottaa kesäkumin tasoista pitoa sulalla kelillä.
En voi kyllä suositella sellaiseen käyttöön, jossa ajellaan enimmäkseen sulilla keleillä läpi talven. Jospa tämä sitten kunnon talvikeliin sopisi paremmin. Saapa nähdä.- Anonyymi
Kiitos, kerrankin asiallinen kirjoitus halpisrenkaista. Yleensä niitä kehutaan ihan muista syistä kuin todellisista ominaisuuksista.
- Anonyymi
Eihän se mikään testi ole jos ostaa vain yhdet renkaat. Kahden eri sarjan testaaminenkin antaa käsityksen vain niiden välisistä eroista, ellei lisäksi ole käytössä vielä hyvää referenssisarjaa.
Jätä renkaiden testaamiset autolehdille ja osta itsellesi renkaat käyttöön. - Anonyymi
Talvirenkaissa tykätään testeissä mennä pito edellä, mutta kun ainakin itse ajelen talvisin vain työmatkaa ja kauppamatkoja teillä, joissa suolaus on runsasta ja tiestö muutenkin Suomen parhaiten talvikunnossapidettyä, niin omat kriteerit talvirenkaalle ovat ihan erilaiset kuin lehtien testeissä.
Oma tärkeysjärjestys
1. hyvä kulutuksenkesto
2. alhainen vierintävastus
3. hiljaisuus
4. pito märällä tienpinnalla
5. pito jäällä
6. pito lumella
7. hinta
Varsinkaan kahteen tärkeimpään ominaisuuteen ei juuri kiinnitetä talvirengastesteissä huomiota.- Anonyymi
Nuo kaikki löytyy Sunny -nimisestä renkaasta, suosittelen lämpimästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1174326- 1503689
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah903450Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291740
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371568Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141211Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140