Eteenpäin suunnatut valonheittimet

Anonyymi-ap

Onko ns. ajovaloja käyttävien veneiden määrä lisääntynyt noin yleisemminkin, vai onko se vain Uusikaupunkilainen ilmiö? Maantiellä laittomien led-valaisimien käyttö on jo yleistä, mutta onko sama jo tätä päivää, tai iltaa, jo merelläkin? Toivoisin, että tämä tapa ei yleistyisi, sillä valot häikäisevät todella pahasti.

Olemme kiinni saaren rannassa syksyn viimeisellä purjehduksella ja vietetty aikaa pikku pakkasessa ajohytissä. Ihmeteltiin, että äsken ajoi ohi jo kolmas vene tänä iltana, joka käytti voimakkaita eteenpäin suunnattuja valonheittimiä. Kyseessä on ollut nopeakulkuisia moottoriveneitä. Yhdessä pyöri tutkakin. Olisi luullut,että se riittää pimeässä navigointiin.

12

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pikku konjakissa tekstistä ei tullut sujuvaa, mutta toivottavasti luettavaa...

      Ärsyttää merellä liikkuvat typerykset!

      • Anonyymi

        Kai niillä sentään oli fendarisukat?


    • Anonyymi

      Tuollaisten ajovalojen käyttö on sallittua vain rantautumisen yhteydessä. Luulisi, että ainakin tutkalla varustetun veneen kippari tämän tietäisi.

    • Anonyymi

      Sisävesillä noita typeryksiä näkyy, mutta merellä harvemmin.

    • Anonyymi

      Tulipa tämäkin asia tänään osittain selvitettyä. Tutkalla varustettu alus oli valkoinen viranomaisvene.

      Yksi näistä ajovalosankareista on kulussa tälläkin hetkellä. Pitää kolmea eteenpäin suunnattua ajovaloa on päällä päivälläkin. Kyseessä harmaa Targa-tyyppinen vene.

      Päätän tämän tältä erää tähän. Ihmettelen kyllä itsekästä käytöstä kun täällä liikkuu myöhäisestä syksystä huolimatta muitakin veneilijöitä.

      Aloittaja

      • Anonyymi

        Ts. joku varakas mökkeilijä, joka ei osaa meriteiden sääntöjä.

        Itse tekisin ilmoituksen merivartiostoon.


    • Anonyymi

      On noita idiootteja joka puolella. Vaarallisia itselleen ja muille vesillä liikkujille. Yrittävät onnettomat korvata puuttuvaa aivokapasiteetia valon määrällä.

    • Anonyymi

      En puolusta valonheitinveneilijöitä, mutta osin ymmärrän kyllä. Navigointi varmasti sujuu hienosti nykylaitteilla ilmankin valoja, mutta toisaalta ilman valoja et näe karttaan merkitsemättömiä esteitä. Ainakin meilläpäin kalastajat ansoittavat vesistöä pyydyksillään. Jos on oikeasti pimeä yö, niin ei niitä kyllä ilman valoja erota. Olisikin syytä asettaa pimeiden pyydysten jättäminen rangaistavaksi teoksi. Nykyaikana ei olisi mikään ongelma merkitä pyydyksiä ledivaloin.

      • Anonyymi

        Hakuvaloa saa hetkellisesti käyttää ja lain mukaisesti merkitty pyydys näkyy hyvässä kelissä tutkassakin. Puutteellisesti merkityt pyydykset voi poistaa vesistöä roskaamasta, omistajalle uuden sijainnin voi ilmoittaa jos omaisuus on merkitty. Kyllä ne kalamiehet oppivat teilläkinpäin.


    • Anonyymi

      Tutkalla näkee, jos ei ole paha aallokko.

      Toiseksi merikelpoinen alus voi ajaa verkkojen yli, kun törpöt niitä väylille tai muualle asiattomin merkein viljelevät.

      Akseli linja, väöntöä isossa dieselissä ja ambasadör köysileikkuri ei kainostele verkkoa.

    • Anonyymi

      SEA.AI tekoäly/FLIR-systeemillä näkee kans, tosin hintaa sillä on tietääkseni n. 50 000 euroa. Se havaitsee sinun puolesta ne ja tekee hälytyksen, ja kaiken muunkin esim uppotukit, merikontit, miehet yli laidan jne.

      Tosin pitää asentaa suht korkealle että toimii kunnolla (kuten tutkakin), eli ei mihinkään pikkuprutkuihin varmaan kannata.

    • Anonyymi

      Polttoaineen hinta vielä liian halpaa, kun velillä edelleen liikkuu autoilijoita ja muita törppöjä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe