Katuvalot palaa jo toisena päivänä vaikka on jo valoisaa.
Katuvaloista
Anonyymi-ap
28179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No, voe kaaheeta.
Aika pitkään paloivat tänä aamuna. Sammuivat klo. 9.45. Saisivat kyllä sammua aiemmin, sillä aurinko jo ehti nousemaan ennen sammumista. Väre tekee tiliä, kun kaupunki on huolimaton valojen suhteen.
Onko se sulta tai sun pussista pois?
Kyllä se on kaikkien joka veroja maksaa niin pussista pois. En tiedä sinun kaltaistesi.
On, jos maksat veroja.
Ei oo minun veroprosentti kyllä noussut tuon seurauksena 🤔
Mutta jos maksat veroja niin kohta nousee.
Ei niin mutta on kaikesta muusta pois kun kaupunki maksaa suurempia sähkölasku ja eli kun muualta joudutaan nipistämään niin se tarkoittaa verojen nousua.
Paljonkohan tuo mahtaa nousta 6,5% veroprosentti tällä hetkellä keikkatyössä?
On se sinunkin pussista pois jos veroja maksat.
Kyllä nyt on säästäminen mennyt pieleen, kun katuvalot syttyvätkin jo auringonpaisteella. En tarkkaa aikaa huomannut kun niin kirkkaasti aurinko paistaa, mutta ainakin jo puoli kolme olivat päällä. Eli n. 4 tuntia päivällä olivat pois päältä.
Muuten toitotetaan säästämään sähköä, ja katuvaloja pidetään päällä koko ajan.
Niinpä mutta eihän se päättäjiä kiinnosta.
Heillä niin suuret palkat että löysää rahaa vielä on ja paljon. Ei heitä haittaa kunnallisverojen nousu.
Kylläpä nyt joristaan joutavia.
Miten niin joutavia? Onko sulla sitten parempaa jorinaa kerrottavana?
Joo, kuule aatteleppa kun katuvalot palo, liikennevalot palo ja jooluvalojakkin palo niin nyt ollaan kaikki konkassa. Yhyy, verot noosoo ja leepä loppuu ja kohta ollaan ilman minkäälaisia valoja. Yhyyy.
Justiinsa juu😡
Kaupunki säästää sähkössä. Olisi hauska tietää mitä niin vaikeaa on laittaa valot syttymään klo 17 ja sammumaan Aamu 7 aikaan. En vain ymmärrä. Tai sammuttaa kokonaan, nythän pitäisi säästää sähkössä
Ne on hämäräkytkinvetoisia katulamput.
Hämärää ei kyllä ollut kun valot paloi keskellä kirkasta päivää.
Aamulla klo 9 pois ja illalla 16 palamaan.
P*skat yksistä valoista.
Vaikka olisi valoisaa jo seitsemältä?
Palaneitten lamppujen etsintäpartio näkee mikä lamppu pitää vaihtaa, siksi kaikki valot päällä, partion työaika 8-16.
Mikä helkutin etsintäpartio? Tuskin ovat viikonloppuna töissä.
Sen kun näkisi että kaupungin työmiehet olisi sunnuntaina vaihtamassa palaneita lamppuja
Homma on ulkoistettu Virtain Lamppumiehet Oy:lle
Etsin tarkoituksella tämän vanhan aloituksen. Katuvalot sattuvat sopivasti palamaan pakkasviikonloppuna päivälläkin, kun on sähkönhinta korkea pakkasen ja tuulettomuuden takia. Liekö sattumaa, vai onko sähköyhtiöllä sormensa sopassa. Viimeksi väittivät etteivät korjaa viikonloppuisin, mutta miten se vika sattuu juuri silloin kun on otolliset olosuhteet tehdä voittoa sähköllä.