Mitä hyötyä pelikuulokkeen mikrofoonista, jollei

Anonyymi-ap

Mitä hyötyä pelikuulokkeen mikrofoonista, jollei sillä saa puhetta pelivideon tallennukseen?
Pelikuulokkeen mikrofoonin kautta tietenkin käydään pelikeskustelua/chattia, mutta kyllähän sillä pitäisi saada pelivideoon välitettyä puhetta.
Olen yrittänyt tallentaa XBox One pelikonsolin peliin puhetta, kun olen pelaamista tallentanut ulkoiselle kiintolevylle.
Pelin tallennus onnistuu hyvin, mutta puhetta ei kuulu.
Pelikuulokkeen olen yhdistänyt pelikonsolin ohjaimen pelikuuloke liitäntään ja pelikonsolissa näkyy, että pelikuulokkeet on yhdistetty.
Ilmeisesti vaaditaan audio sovitin, joka tulee USB liitännälllä peliohjaimeen, johon sitten kuulokeliitäntä tulee.

Peliohjaimia on erilaisia ja sellaisia, jotka yhdistetään usb liitännällä pelikonsoliin ja pelikuulokkeet peliohjaimeen.
Niissä on myös omat näppäimet mikrofonin mykistämiseen ja äänen säätöön.
Kyllähän pelikuulkkkeiden mikrofonila pitäisi saada selostusta pelistä samaan aikaan kun pelaa ja peliä tallentaa, että puhekin välittyisi pelitallennukseen.

Näitä audio adaptereitakin on erilaisia, että toinen malli ei sovi peliohjaimeen, jos siinä on kuulokeliitäntä ja usb liitäntä vierekkäin ja tosissa peliohjaimissa on pelkkä kuulokeliitäntä tai usb liitäntä.

Toki äänen voi tallentaa erillisellä mikrofonilla, mutta silloin mukaan voi tulla myös peliohjaimesta tulevat äänet, joita ei pelikuulokkeen mikrofooniin niin helposti tule, kun mikrofooni on lähempänä suuta, kuin pelatessa, jos erillisellä mikrofonilla nauhoittaa samaan aikaan selostusta pelistä.

0

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla

        suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
        Ikävä
        23
        3690
      2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        540
        2702
      3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        53
        2260
      4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        212
        2241
      5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        13
        1709
      6. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        219
        1519
      7. Kiantama kartelli

        Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
        Suomussalmi
        52
        1491
      8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        97
        1389
      9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

        Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
        Ikävä
        62
        1221
      10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        95
        1184
      Aihe