Pelastusliivit?

Mikä olisi laadukas, käyttömukava ja ennen kaikkea turvallinen valinta pelastusliiveiksi perinteisten kauluksellisten oranssien liivien valikoimasta?

Olen harkinnut Rukka Sailor -pelastusliivejä, olisiko valinta hyvä?
2787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kaikki pelastusliivit ovat CE sertifikaatin ja yleisen myyntiluvan saadakseen riittävän laadukkaita. Itse kiinnittäisin huomion seuraaviin makuasioihin. Vetoketjut ja niiden vetimet jos niitä on ovat jämäkkää kokoa ja helposti toimivia (kokeile) Taskut jos niitä on ovat tarraläppäisiä ja tyhjentyvillä vesireijillä varustettuja. Paras väri on kirkas oranssi tai punainen (näkyy). Isot hyvät heijustuspinnat (näkyy), Kuuluva pilli lujassa narussa. Kaikki hihnat ja niiden lukot ovat helppokäyttöisiä. Se onko noste 100, 150 vaiko 275 riippuu millä vesialueella toimisit. Mainitsit mökkiveneilyn joten pelastusliivinä 100 saattaisi riittää. Valitse sopivan kokeinen, kokeile eri merkkejä "istuvuudessa" on pieniä eroja. Helppopitoista pitää mielellään yllään.
Entäpä paukkuliivit - ? Joissakin tapauksissa ne ovat ihan ok, mutta "mökkiveneilijälle" turvallinen ostos on em kriteerit täyttävät pelastusliivit. Minitsemasi merkki on OK.

Äänestä

Itse ostin varmaankin 10 vuotta takaperin veneilyliivit ihan niiden käyttömukavuuden takia. Niitä pitää päällään hyvin mielellään, koska ne eivät moottoriveneillessä häiritse. Kaikki pitämäni pelastusliivit ovat jollain tavalla olleet epämukavia. Varsinkin kalastaessa tavalliset pelastusliivit ovat hankalat kuten myös rantautuessa. Kylmemmällä tulee käytettyä kelluntahaalaria, jota sitäkään en pidä läheskään niin epämiellyttävänä, kuin pelastusliivejä. Tässäkään asiassa ei pitäisi säästää. Varma ratkaisuhan kylmemmällä kelillä olisi kelluntahaalari ja automaattiset paukkuliivit.

Olen miettinyt, että kuinkakohan suuri todennäköisyys on menettää tajuntansa veteen putoessaan siten, että olisi yksin liikkeellä? Avoveneestä useimmiten varmaankin putoaa seistessä (esim. kalastus) tai rantautuessa. Päähän kohdistunut ulkopuolinen isku on varmaan avoveneessä aika epätodennäköinen. Näihin kaikkiin tietysti olisi hyvä olla pelastus- tai paukkuliivit, jotka kääntävät selälleen.

Tämä nykyinen formulakuskimme tosin tarvitsisi näiden kaikkien lisäksi kypärän, kun se veneen flybridgen tuulilasin etupuolella pelleily ei näköjään ole turvallista...ihme, ettei loukannut...:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökkiveneilijä kirjoitti:

Mikä olisi laadukas, käyttömukava ja ennen kaikkea turvallinen valinta pelastusliiveiksi perinteisten kauluksellisten oranssien liivien valikoimasta?

Olen harkinnut Rukka Sailor -pelastusliivejä, olisiko valinta hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu