YLE:n 20.11.2022 julkaistu uutinen kertoo, miten Suomessa huumeista voi ostaa parissa tunnissa. Suomessa huumebisnes on järjestäytyneiden rikollisten käsissä, mutta "netissä toimii yksittäisi kauppiaita, jotka tekevät toiminnalla omaisuuksia."
"Suomessa on ihmisiä, joilta on saatu kymmenien miljoonien edestä Bitcoineja takavarikkoon."
Olisi kiva kuulla huumeilla rahaa isosti tekeviltä vähän kuulumisia, miltä tuntuu? Rullaako bisnes hyvin syksyllä 2022? Miten raha näkyy omissa elintavoissa?
Huumeilla miljoonaomaisuus?
2
225
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäs tutkia sitä tarjontaa. Kunnollista kukkaa tarvisi saada. Pakko ostaa laittomasti kun ei ole laillista myyntiä.
- Anonyymi
Huumeiden laillistaminen ratkaisisi ongelman. Siis huumerikollisuuden. Rikolisjärjestöiltlä loppuisi työt, kun lailliset toimijat tehtailisivat puhtaita ja laadukkaita huumeita, joiden pitoisuudet on tiedossa. Ei tulisi yliannostuksia ja kamaan olisi sotkettu joukkoon ties mitä täyteainetta jatkeeksi. Valtiot saisivat huumeiden myynnin verotulot, kun laillinen toimija myisi huumeet.
Eli vähän samaan malliin kuin Alko vastaa alkoholin myynmistä yksinoikeudella. Samaan tapaan Suomessa voisi olla laillinen, valvottu toimija, joka myy puhdasta laadukasta kamaa. Kaikki tuotto ja verotulot menisivät valtiolle. Ei tarvitsisi tehdä ylisuuria tuottoja, kun päällimmäinen tavoite olisi tappaa laittomien huumeiden kysyntä. Suurella tuotantovolyymillä yksikkökustannukset pysyisivät alhaalla.
Rikolliskasrtellien jäsenet joutuisivat keksimään uutta sislätöä elämäänsä ja unohtamaan toistensa tappamisen laittomilla aseillaan. Tuo Etelä-Amerikassa ja Meksikossa tapahtuvat touhu on aivan aurettavaa. Kartelleista olisi syytä päästä eroon. Jos ei muutoin, niin sitten laillistamalla kaikki huumeet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432786Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061614Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 941253
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128