skoda.audi ja VW omistaminen riitti
Syy on liian kallis ylläpito eli suomeksi kalliit viat
onko muilla samoja kokemuksia?
Mun tutut vaihtaneen VW autot pois
9
275
Vastaukset
- Anonyymi
Ja höpö höpö. Kateellinen Toyotamies se vaan taas yrittää keventää harmitustaan autovalintansa johdosta
- Anonyymi
Eräät yritykset ovat luopuneet VW autoista niiden kalliin ylläpidon vuoksi. Työntekijöiden omistamat autot kilometrikorvauksella olivat kustannuksiltaan samat, joten kaikki olivat tyytyväisiä hävitetyista VW autoista. Nämä Volkswagenit olivat verottomia autoja, joilla työntekijät eivät saaneet ajaa omaa ajoa. Yrityksen autot olivat kokeilu kustannusten alentamiseksi, tämän toteutumatta monessa merkityksessä.
- Anonyymi
Toyotan omapojan omaa kivaa ja satua.
- Anonyymi
On ollut todella edullista, viattomia ja ruosteettomia.
Hyvä ergonomia, ajettavuus metsäautoteille, valtateille, hiekalle ja asfaltille.
16 vuotiaana ( 10 000 tuhannen starttauksen ja pätkäajon jälkeen meni sytyspuola ja sen vaihto pihassa 60€ ) 250 000km pätkäajelua 1-15km matkoja
18 vuotiaana meni todella monta tuntia pyörinyt sähkömoottori ja litraa siirtänyt bensapumppu tankista, ei enää käynnistynyt kunnolla, 40€.
Uuden takaiskarit alle 100€ Saksassa tehdyt iskunvaimentimet meni alle.
Startti 18 vuotiaana 60eur Puolassa läpikäyty alkuperäinen Bosch joka teki vw:lle
Etulaakerit 2X 60€
Alapallonivelet 2X 40€
Ruosteeton kori ja auton alusta, takapalkki, etupalkki kuin uusia koteloaineen alla. Pyöränkaarien kantit kuin uudessa autossa.
Kertoohan se myös jotain että 20 vuotta aina puhdas katsastus ilman lisätietoja.
Joku oven lukko ei mene aina kiinni keskuslukosta avaimella mutta ei haittaa.
Korilla ja alustalla ajaisi helposti 1 miljoona km ja vielä on huippukuntoinen, myös vaihteistolla ilman ääniä ja yhdellä kytkinlevyn vaihdolla. Moottorilla ainakin 500 000km tauluun jos olisi enemmän ajoa joka päivä.
1.6 16V ahtamaton.- Anonyymi
Ainoa kestävä moottori vw tuo 1.6
Mutta voimaton sellanen ja bensaa vie paljon
- Anonyymi
Miksi keksit noita valheita ja satuja? Oletko kateellinen vai yksinkertainen Toyotan omistaja?
- Anonyymi
Totuuden kertominen kirpaisee aina konsernin kikottimen omistajaa, kun itse elää valheessa, ja itsepetoksessa. 😆
- Anonyymi
Pyhä yksinkertaisuus. 8 tappinen on se kestävä mosa. 16 tappinen ei niinkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190