Miten saada mopo kuntoon

Laitan tän tänne nyt, kun menee jo moti ettiessä. Mopon vaihteet ei vaihdu kunnolla. Remppaan vaihdetta ylös taikka alas se vaihtuu suuntaansa kerran. Mopo ei löydä vapaata joten en saa käyntiin. Myöskään työtämällä, rengas ei ota vastaan vaan pyörii vapaasti. Kuuluu sellasta outoa lutkusta ihan kuin joku mäntä tyyliin vaan pyöriisiellä tyhjään. Mikä neuvoksi mopo on kai kaks tahti gilare (uutta 2020 mallia kai) ja moottori vehkeistä en tiedä mitään. Ps: tosi huonosti kirjoitettu ja epäselkeästi kuvailtu

8

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mite olis jos veisit sen ison mäen päälle ja tuuppaat vauhtii alamäkeen.

      Sitten käännyt satulassa toisinpäin ja katsot et vilkkuuko mäntä pakoputkenpäässä,
      Jos vilkkuu niin vie korjaamolle. Sama homma jos vaihteiston rattaat laahaa maata.

      • Anonyymi

        Niin vikahan olikin niin yksin kertainen kun että ketjut oli lähtenyt irti enpä elänyt tätä katsoa. Tämä oli selvinnyt talvi renkaan vaihtajalle miksi vaihdelaatikko oli niin sekaisin. Totta ei ihme, että se käyttäytyi niin, miksi muutenkaan renkaat pyörii tyhjää, jos vaihde on päällä. Heureka!


    • Anonyymi

      Vie ihan asian osaavalle pajalle. Tulee lopulta halvemmaksi.

      • Anonyymi

        Ei ollut onneks mikään rikki


    • Anonyymi

      Vaikuttaa taas silel että ketjut on jääneet huoltamatta. Muista voidella ne ja pitää sopivalla kireydellä. Ketjulinjan pitää ola myös suora. Jos eivät enää kunnolla istu takarattaalla vaihda ketjut ja rattaat. Rattaat ovat tuossa vaiheessa jo entiset.

      • Niin siinä koetaulussa palaa jo sellainen jakoavaimen näköinen merkki. Olisi jo aika ekalla huollolle kyllä, kun on jo yli 1300km ajettu.


    • Anonyymi

      Ketjut eivät syyttä lähde rattailta. Jos näin käy on jossain vikaa.

      • Ajajassa :D mutta syytän jäätä <> jään vika


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2656
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2394
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2199
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1386
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1233
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      167
      1083
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1013
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      81
      974
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      873
    Aihe