Kysyisin näin hienovaraisesti P-K:n Sähkö yhtiöltä, onko tapahtunut mitään edistystä Ruunnaasa tapahtuneiden sähköasennusvirheiden korvausten suhteen, vai onko koko asia haudattu pöytälaatikon perälle?
Ruunnaan sähköpalot yms.
Anonyymi-ap
28112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No kysypä sitten sähköyhtiöltä, ei se täällä ole.
Luin lehdestä, että korvauksia on jo maksettu yhteensä yli 70000 euroa. Pitääkö paikkansa?
Aloittajalle, millainen lääkityksesi on?
Sähkö ei pala, sähköä ei edes voi nähdä!
Tyrinyt sähköasentajako itse kommentoi?
Kärjäjille vaan koko paska PKS niin 100 % varma voitto ja pks maksaa kulut. Miten voi olla noin rottia? Ikinä ei tule mitään muuta kun se pakollinen taloja polttava ja suomen kallein sähkön siirto tähän torppaan.
Voi voi. Olisitte hakenut sähkönne saavilla suoraan voimalaitokselta kuten minä teen. Minulla on siellä sähkötinki. Kesämökille haen peilarilla ja kotiin saavilla, joka kulkee talvisaikaan vesikelkassa ja kesällä maitokärrissä ihan hyvin. On halpaa eikä tarvii siirroista maksaa, eikä mökit pala.
Siellä tämäkin lieksan ääniharava 62 äänellä vetää pullakahvia ja kokouspalkkaa ja ei eväkään heilahda kun pitäs asioille jotain tehdä. Munkit kyllä maistuu ainakin ulkonäon perusteella.
Millaisesta ulkonäöstä nyt puhutaan? 🤔
Ymmärrät kun näet "munkinsyöjän".
Näille munkinsyöjille ei ole tärkeää oikeudenmukaisuus. Poseeraaminen "johtajien" kanssa ja kuuluminen heidän "piiriin" aiheuttaa että hymistellään ainoastaan. Sitten kun saadaan kokouspalkkaan pientä ekstraa niin suut on supussa. Halvoiksi naisiksi kai noita ennen sanottiin. Nykysin kai halpoja otuksia.
Ainoa oikea korvaus on uuden samanlaisen talon rakennus samaan paikkaan tai senn hinta tilille. PKS:ltä surkeaa toimintaa. PKS luottaa että talon omistaja on arka ja varaton niin ei uskalla käräjille viedä.
Täällä Pohjois-Karjalassa pankit ja sähköyhtiö P-K:n Sähkö takovat kovaa tulosta. Ei niitä lama paina, kun jokaisen on asiakkaan on kaiveltava kukkarostaan ne vähätkin roposet. Että pystyisi hoitamaan asunto ym.lainat ja turvaamaan esim. sähkölämmitteisen kodin asuinolosuhteet ja niin edelleen. - Näen punaista, kun nämä yritykset esittelevät suuren suuria liiketuloksiaan! -Ironista tavan kansalaisten silmissä. Ja minne ne suuren suuret voitot joutuvatkaan? No, Op
taitaa muutaman euron antaa jäsen (omistaja) asiakkailleen vuosittain....
Karpolla olis taas asiaa. PKS saa polttaa ihmisten talon näin ja vaihdossa saa jonkun kämysen kopin? Arvaa jos PKS:ltä polttaa jotain niin riittääkö kämynen koppi vaihdossa?
Jos PKSltä polttaa jotain niin silloin viedään tuhkatkin pesästä. PKS polttintalon, jätti korvaamatta ja pitikö vielä ite maksaa siivous.
Tämä on sitä kristillisyyttä. Reke vetää avaokämmenellä heti toiselle poskelle kun se on vaan mahdollista.
Vastaanpa PKS Sähkönsiirron puolesta. Asia on kuulemma loppuunkäsitelty. Vakuutusyhtiö maksoi paikallisen hintatason mukaan. Uhri joutui ottamaan pankkilainan, saadakseen edes jonkinlaisen katon päänsä päälle. Asui kuitenkin siellä ennen tuhopolttoa 9kk / vuosi. Kasvatti kaikki juurekset, vihannekset, marjat ja omenat siellä. Valmisti ja pakasti niitä omaan käyttöön. Alusta asti muka neuvottelut olivat käynnissä. Noin kuukauden päästä tuhopoltosta kyselivät vielä "paloiko se kokonaan". Kertaakaan eivät viitsineet edes käydä paikanpäällä katsomassa aikaansaannoksiaan. Alusta asti tiesivät syyn olevan heidän. Heti seuraavana päivänä tuhon jälkeen lupailivat jopa uutta taloa tilalle. Odottivat kuitenkin vakuutus yhtiön päätöksiä. Vakuutusyhtiö on PKS:llä IF.
Tämän kirjoittaja ei ole uhri, vaan läheinen ystävä. Tiedän ja tunnen tapauksen pilkulleen. Nostihan tuo PKS sähköenergian hintaa 124%. Siinä kai se korvaus lienee.
Voi v*ttujen kevät mitä rottia. Äänestäkää nyt stana jatkossa valtuutettuja jotka pitävät rehellisesti kuntalaisten puolta ja joilla on oikeuden tunto tallella.
Rosvot vetää minulta sähkönsiirrosta melkein kolme kertaa enempi kuin on itse sähkölasku. Onko kristilliset arvot kok Reke joka istut sähkönsiirtoja nylkevässä hallituksessa?
Ehdottomasti pitää käräjille vetää tuo homma! Ei pidä missään nimessä tuolle PKS luovuttaa. Häviävät sataprosenttisen varmasti. Eikun PKS kättä taskuun ja uusi vastaava mökki tilalle.
Miksi eivät hakeneet omasta vakuutuksestaan ja antaneet vakuutusyhtiöiden tapella? Niillä on aikaa.
Jos ei ole täydestä arvosta vakuutettu niin ei se sillon noin onnistu.
Niinpä, tuosta ei ole puoliakaan tiedossa, eikä tarvitse ollakkaan. Karpo tuskin tulee karvahatun ja poropaistin kanssa.
Toivottavasti sinun talo palaa seuraavaksi ja saat työmaakopin sen tilalle korvaukseksi johon joudut vielä velkaa ottamaan. Et tarvitse enempää.
Olisihan niitä halvempiakin työmaakoppeja tarjolla uusiakin joista ei tarvitse maksaa liki 100 000 euroa. Kyllä kohtuuhinta vanhasta korvessa olevasta rintamamiestalosta olisi ollut liki 2 miljoonaa euroa.
Torstaina 17.11 Lieksan lehdessä olleessa jutussa oli PKS:n vastine . Ahonen kertoi siinä että neuvottelut ovat kesken. Näin ei kuitenkaan ole. Sain vihdoin sähköpostia häneltä, jossa oli että neuvottelut ovat päättyneet ja korvauksia ei makseta enempää. Niillä korvauksilla ei ikävä kyllä taloja rakennella ja velkaa tuli parakistakin minkä hankin tontilleni. Kiitokset myötätunnosta. Yritän jatkaa elämääni liki 150 neliötä pienemmissä tiloissa.
Terveisin poltetun talon uhri
Rikas, kaupungille osinkoja maksava PKS, hoiti väärin tuon asian.
Näin PKS
https://tukes.fi/-/virheellinen-sahkokytkenta-aiheutti-lieksassa-rakennuspalojen-sarjan
Onko PKS tehnyt mitään, että vastaavia omaisuustuhoja ei tapahdu? Jos on niin mitä?