Onko PK seudulla edes olemassa mitään paikkaa/paikkoja joihin pääsisi melua pakoon?

Anonyymi-ap

Koti se ei ole, kotirauha tai hiljaisuus on nykyään vitsi, isännöitsijälle on turha edes ajatella mainitsevansa mistään silä vastaukseksi saa kiertelyä ja asian välttelyä- sama homma niin omistus kuin vuokra-asunnoissa. Jos esim. kirjastoissa luulee saavansa edes lukea rauhassa- turha toivo, teinit tai rääkyvät paskapistoolit saa ottaa/otetaan sinne lukusaliin mukaan joita sitten hyssytellään. Plus yleinen hälinä on sielläkin.

Puistot, ei, ulkoilualueet tai tai luonnonpuistot, ei- päikkäriryhmät ym. viettää ne päivät, kun ei sada, noissa, skidit kirkuu ja tarhan valvojat huutelee skideille. Onko ainut paikka esim. Nuuksio, ne alueet/ryteiköt joissa kukaan normaali ihminen ei viihdy?

Pitääkö oikeasti lähteä lappiin, johonkin ei turistialueelle ja kiivetä jonkin hengenvaarallisen tunturin huipulle, jotta pääsisi eroon melusaastetta, hälinää, kolinaa ja pauketta? Onko kellään muulla täysin nurkkaanajettu olo samoista syistä. Helposti myös lamaantuu itse, ei pidä mitään ääntä esim kotona, ikinä, ja uhraa myös oman peruselämisen äänten pitämisoikeuden( alkaa katsoa esim telkkaria korvakuulokkeiden kanssa ettei naapuri saisi lisäoikeutuksen tunnetta paiskoa kaappeja ja puntteja täysillä yöllä).... Sitten kun päättää että nyt lähden ulos "rauhoittumaan" niin siellä sama ellei kovempi hälinä, meluava porukka.... mitä vaan maan ja taivaan väliltä. Tämän keskellä pitäisi rauhoittua, tehdä töitä tai opiskella... elää näiden melusaastuttajien kanssa sovussa ja hymyillä helvetin kauniisti

1

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käsittääkseni vastamelukuulokkeet ovat se paikka mihin suurinosa menee melusaastetta pakoon, jos ei sinne Lappiin pääse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe