Hei! Vaihdoin maaliskuussa kukkiini mullat, ostin myöhemmin lannoitepuikkoja ja laitoin niitä jokaisen kukan ruukkuun tarpeellisen määrän. Nyt sitten yllättäen olen kastellut niitä aivan liikaa. Vaikuttivatko nuo lannoitepuikot niin paljon, että kukat olisivat pärjänneet normaalia vähemmällä vedellä?? Lähes kaikkien kukkieni mullat ovat aivan märkiä, ja osa kukistani tekee jo kuolemaa tämän johdosta. Onko mitään tehtävissä, että saisin pelastettua kukkani?
liika kastelu
tumpelo
3717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En usko että lannoitepuikoilla on suurta vaikutusta asiaan. Kastelutarpeeseen vaikuttavat eniten lämpötila ja valon määrä: kun on ollut pilvinen ja viileä kevät, kukat eivät ole tarvinneet niin paljon vettä kuin ne olisivat tarvinneet lämpimällä ja aurinkoisella säällä. Liikakastelu on myös itseään pahentava ongelma: kun juuret vaurioituvat, kasvi pystyy imemään entistä vähemmän vettä. Teoriassa on ehkä mahdollisuus että lannoitepuikot olisivat vahingoittaneet juuria ja näin pahentaneet liikakastelun vaikutuksia, mutta en ensimmäisenä miettisi sitä kun olet kuitenkin käyttänyt puikkoja ohjeen mukaan.
Anna nyt ensiapuna mullan kuivahtaa ja katso sitten mitä olisi tehtävissä. Jos kasvit jäävät henkiin, vaihda ne ruukkuihin joista liika vesi pääsee paremmin valumaan/haihtumaan pois tai kastele vähemmän. Kokeile multaa sormilla aina ennen kuin kastelet - äläkä kastele, jos multa tuntuu vielä kostealta.
Kun kasveille on vaihdettu multa, ei niitä tämän jälkeen kannata lannoittaa ainakaan muutamaan kuukauteen. Uudessa mullassa on paljon ravinteita, ja lannoitus on turhaa.
Ovat saaneet aivan liikaa lannoitetta, kuolevat varmaankin siksi?