Paikallispravda kirjoitti viikko sitten tärkeästä asiasta: Onko Savonlinnassa julkisuusvaje talousarvion tekemisessä?
Olisi odottanut, että johtavat poliitikot olisivat tähän jotenkin kommentoineet, sillä keskustelun avaukseltahan tuota on pidettävä.
Nyt jos yksittäinen kuntalainen kommentoi tähän jotain, syntyy tunne, että tämä kommentoija leimataan välittömästi yhteiskunnan viholliseksi.
Miksi siis luottamushenkilöt eivät kommentoi asiaa jotenkin? "Kiitos havainnoista ja parannettavaa on. Tartumme toimeen." Tai "Väitteet eivät pidä paikkansa koska tosiasiallisesti on tapahtunut näin...."
Nyt hiljaisuudella tunnutaan antavan hiljainen hyväksyntä menettelylle. Tämä ei varmasti ole tarkoitus?
https://www.ita-savo.fi/paakirjoitus-mielipide/5503775
Missä viipyvät jatkokommentit Itukan aloittamaan tärkeään keskusteluun?
8
114
Vastaukset
- Anonyymi
Syy;
Sln tärkeimmät vaikuttajan ovat EUn ja USAn pakotelistalla... - Anonyymi
Itar savohan on aktiivisesti estänyt avointa kansalaiskeskustelua.
- Anonyymi
No nämäkin 2 kommenttia on enemmän kuin luottamushenkilöt ovat sanoneet.
- Anonyymi
Ulkopuolelta on vähän paha kommentoida kun ei tiedä. Sen tiedän kuitenkin etten äänensä eduskuntaan henkilöä, jonka kuuluisi tarttua tällaisiin kysymyksiin, mutta ei tee sitä.. Mykkyys ja pasiivisuus eivät voi olla hallituksen puheenjohtajan ominaisuuksia.
- Anonyymi
Yksi ja sama kylläkin hyvin tunnettu henkilö jaksaa joka palstalla megamoida Anna-Kristiina Mikkosta vastaan. Säälittävä tapaus, joka ei muuta saanut aikaan kuin kilometritolkulla näitä pseudokiejoituksiaan ja jatkuvaa riitaa. Onneksi loppunsa on häämöttävissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi ja sama kylläkin hyvin tunnettu henkilö jaksaa joka palstalla megamoida Anna-Kristiina Mikkosta vastaan. Säälittävä tapaus, joka ei muuta saanut aikaan kuin kilometritolkulla näitä pseudokiejoituksiaan ja jatkuvaa riitaa. Onneksi loppunsa on häämöttävissä.
Minkäs takia et ole syyttelenässä Peitsaroa koskevissa kommenteissa samalla tapaa "yksi ja sama se täällä kommentoi ja mustamaalaa"? Vai ootko ehkä ite just se josta tosia syytät?
Onhan tää Savonlinna yks tuppukylä, kun ei muka voisi nostaa esille itsestäänselviä epäkohtia ja kysyä luottamushenkilöiltä, mitä teette näille? Mikkosella tulisi olla kokonaisvastuu, mutta kun ei kykeke/halua/osaa ottaa sitä.
- Anonyymi
Täällä voi vaikka mitä, mutta vaikuttaako se yhtään mihinkään?
- Anonyymi
Niinpä. Masentavaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,252104Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.911931Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e881901MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131603Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4881466Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11464Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241397Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?481267Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.731134Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351129