Aittakorpi

Anonyymi-ap

Millainen alue Kotkan Aittakorpi on?
Olen muuttamassa Kotkaan, enkä tunne kaupungin alueita kovin paljoa.
Karhuvuori on kuulemma huonoa aluetta, näkyykö kyseisen alueen ongelmat Aittakorvessa joka on ihan vieressä? Millaisia ihmisiä Aittakorvessa asuu? Millaiset palvelut Aittakorvesta löytyy? Millaiset yhteydet ovat muualle kaupunkiin? Onko lähialueella pururatoja tai muita urheilumahdollisuuksia?
Nähtävästi sijaitsee ihan moottoritien vieressä, joutuuko alueella kärsimään sen melusta? Olen ostamassa todennäköisesti rivitaloa, ehkä omakotitaloa ja alueella on aika hyvin myynnissä ensimmäisenä mainittuja.

26

1171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka alue on moottoritien vieressä, niin mitään melua ei kuulu hyvän pengerryksen vuoksi,
      Pururata löytyy sekä keila että sguash-halli. Kaksi olutravintolaa myös, urheilupaikkojen yhteydessä.
      Edullisia l-muotoisia tasakattotaloja löytyy, kivoilla puutarhatonteilla.
      Hyvää myös se, että matka Sutelan ostoskeskuksiin on lyhyt, alueelta löytyy lähes kaikki palvelut halkomyynnistä autokatsastukseen. Jopa silmälääkäripalvelut.

    • Anonyymi

      Halpoja lättähattu taloja, talot rakennettu suurimmaksi osaksi 60-80 luvun alussa, kohta tontteja tarjolla.

      • Anonyymi

        Lättähattutaloon harjakatto ja uutta eristystä yläpohjaan, niin taas toimii.


    • Anonyymi

      Niin ja viemärit, vesiputket, pinnat, väliseinä, keittiöt, märkätilat, salaojat, ovet, ikkunat, 70 luvun takkojen vaihto varaaviksi. Niin sittenhän ne taas pelittää. Mutta melkein rakentaa jo uutta

      • Anonyymi

        Katto pelkästään noin 40000€.


    • Anonyymi

      Talot alueella, joissa alkuperäinen katto yms. Hinta max 50.000€. Menee vähintään 150.000€, kun päivittää edes 2000 luvullu.

      • Anonyymi

        Aika tarkka arvio täytyy sanoa. Oston kanssa pitää olla todella tarkkana, sillä ylläpito lämmityksineen maksaa paljon. Valmis välittömään remonttiin on oltava.

        Muutama talo on kyllä aika mukavalla paikalla ja tontti rajoittuu kaupungin maa-alueeseen, jota voi hyödyntää.


    • Anonyymi

      paras alue

    • Anonyymi

      Hei....Älä muuta Kotkaan. Vaikka nyt joku pururata löytyykin ja jokunen voimistelusali, niin yhtään tanssiravintolaa ei ole koko kaupungissa. Iltaisin keskusta huutaa tyhjyyttään, joten tervetuloa! :))))))))

      • Anonyymi

        Pururata löytyy, myös keilailua on mahdollisuus harrastaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pururata löytyy, myös keilailua on mahdollisuus harrastaa.

        Toivottovasti Räskin P-alueelle tulee tulevana talvena talvikunnossapito.
        Kyllä on ihmeellistä touhua, että alue jätetään auraamatta.


    • Anonyymi

      hyvä alue

      • Anonyymi

        Ei hassumpaa kun on harjakattotalo ja kaukolämpö. Ja Aittakorvessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hassumpaa kun on harjakattotalo ja kaukolämpö. Ja Aittakorvessa.

        Ja vuokratontti, niin ei tarvi maksaa kiineistöveroa kovinkaan paljon.


    • Anonyymi

      Alemman keskiluokan lähiö.

      • Anonyymi

        Riittää minulle mainiosti.


      • Anonyymi

        Tasakatto toimii kun pitää huolen kaadoista., talkoilla tehdyn tasakaton muuttaminen harjakatoksi 30000€ . Tasakattotalolla on tarina, sitä en harjaksi muuta.


    • Anonyymi

      Karhuvuori on aloittajalle hyvä paikka, saat joka ruumiin aukon täyteen mustaa makkaraa.

      • Anonyymi

        Kuntorata mahdollistaa myös hiihtoharrastuksen, mutta vielä ei koneladun teko ole lumen vähyyden vuoksi kovinkaan järkevää.


    • Anonyymi

      paras

    • Anonyymi

      Päihteitä paljon, huumeita varsinkin. Piikkejä siellä täällä. Alue ei lapsille.

    • Anonyymi

      Paljon on jo ehtoopuolella olevia asuinkoloja. Näihin ei enää kannata remontteja tehdä, maksaa uuden verran.

    • Anonyymi

      Jotkut yrittää päästä asunnoistaan eroon, jopa vakuutuspetoksilla.

      • Anonyymi

        Taasko paloi ?


    • Anonyymi

      Paras alue

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      92
      6350
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      321
      5697
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      58
      3467
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3325
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2759
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      12
      1747
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1730
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      188
      1214
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      92
      1145
    Aihe