Aittakorpi

Anonyymi-ap

Millainen alue Kotkan Aittakorpi on?
Olen muuttamassa Kotkaan, enkä tunne kaupungin alueita kovin paljoa.
Karhuvuori on kuulemma huonoa aluetta, näkyykö kyseisen alueen ongelmat Aittakorvessa joka on ihan vieressä? Millaisia ihmisiä Aittakorvessa asuu? Millaiset palvelut Aittakorvesta löytyy? Millaiset yhteydet ovat muualle kaupunkiin? Onko lähialueella pururatoja tai muita urheilumahdollisuuksia?
Nähtävästi sijaitsee ihan moottoritien vieressä, joutuuko alueella kärsimään sen melusta? Olen ostamassa todennäköisesti rivitaloa, ehkä omakotitaloa ja alueella on aika hyvin myynnissä ensimmäisenä mainittuja.

26

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka alue on moottoritien vieressä, niin mitään melua ei kuulu hyvän pengerryksen vuoksi,
      Pururata löytyy sekä keila että sguash-halli. Kaksi olutravintolaa myös, urheilupaikkojen yhteydessä.
      Edullisia l-muotoisia tasakattotaloja löytyy, kivoilla puutarhatonteilla.
      Hyvää myös se, että matka Sutelan ostoskeskuksiin on lyhyt, alueelta löytyy lähes kaikki palvelut halkomyynnistä autokatsastukseen. Jopa silmälääkäripalvelut.

    • Anonyymi

      Halpoja lättähattu taloja, talot rakennettu suurimmaksi osaksi 60-80 luvun alussa, kohta tontteja tarjolla.

      • Anonyymi

        Lättähattutaloon harjakatto ja uutta eristystä yläpohjaan, niin taas toimii.


    • Anonyymi

      Niin ja viemärit, vesiputket, pinnat, väliseinä, keittiöt, märkätilat, salaojat, ovet, ikkunat, 70 luvun takkojen vaihto varaaviksi. Niin sittenhän ne taas pelittää. Mutta melkein rakentaa jo uutta

      • Anonyymi

        Katto pelkästään noin 40000€.


    • Anonyymi

      Talot alueella, joissa alkuperäinen katto yms. Hinta max 50.000€. Menee vähintään 150.000€, kun päivittää edes 2000 luvullu.

      • Anonyymi

        Aika tarkka arvio täytyy sanoa. Oston kanssa pitää olla todella tarkkana, sillä ylläpito lämmityksineen maksaa paljon. Valmis välittömään remonttiin on oltava.

        Muutama talo on kyllä aika mukavalla paikalla ja tontti rajoittuu kaupungin maa-alueeseen, jota voi hyödyntää.


    • Anonyymi

      paras alue

    • Anonyymi

      Hei....Älä muuta Kotkaan. Vaikka nyt joku pururata löytyykin ja jokunen voimistelusali, niin yhtään tanssiravintolaa ei ole koko kaupungissa. Iltaisin keskusta huutaa tyhjyyttään, joten tervetuloa! :))))))))

      • Anonyymi

        Pururata löytyy, myös keilailua on mahdollisuus harrastaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pururata löytyy, myös keilailua on mahdollisuus harrastaa.

        Toivottovasti Räskin P-alueelle tulee tulevana talvena talvikunnossapito.
        Kyllä on ihmeellistä touhua, että alue jätetään auraamatta.


    • Anonyymi

      hyvä alue

      • Anonyymi

        Ei hassumpaa kun on harjakattotalo ja kaukolämpö. Ja Aittakorvessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hassumpaa kun on harjakattotalo ja kaukolämpö. Ja Aittakorvessa.

        Ja vuokratontti, niin ei tarvi maksaa kiineistöveroa kovinkaan paljon.


    • Anonyymi

      Alemman keskiluokan lähiö.

      • Anonyymi

        Riittää minulle mainiosti.


      • Anonyymi

        Tasakatto toimii kun pitää huolen kaadoista., talkoilla tehdyn tasakaton muuttaminen harjakatoksi 30000€ . Tasakattotalolla on tarina, sitä en harjaksi muuta.


    • Anonyymi

      Karhuvuori on aloittajalle hyvä paikka, saat joka ruumiin aukon täyteen mustaa makkaraa.

      • Anonyymi

        Kuntorata mahdollistaa myös hiihtoharrastuksen, mutta vielä ei koneladun teko ole lumen vähyyden vuoksi kovinkaan järkevää.


    • Anonyymi

      paras

    • Anonyymi

      Päihteitä paljon, huumeita varsinkin. Piikkejä siellä täällä. Alue ei lapsille.

    • Anonyymi

      Paljon on jo ehtoopuolella olevia asuinkoloja. Näihin ei enää kannata remontteja tehdä, maksaa uuden verran.

    • Anonyymi

      Jotkut yrittää päästä asunnoistaan eroon, jopa vakuutuspetoksilla.

      • Anonyymi

        Taasko paloi ?


    • Anonyymi

      Paras alue

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      84
      3215
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      139
      2820
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      190
      2760
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      213
      2398
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      127
      1817
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      188
      1572
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      40
      1478
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1219
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1055
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      190
      997
    Aihe