Kuka perii jos toisella lapsi edellisestä liitosta?

Anonyymi-ap

Periikö aviomieheni edellisestä liitosta oleva poika kokonaan mieheni jos mies kuolee?Perinkö itse mitään häneltä?meillä on avioehto, mutta se ei päde toisen kuollessa. Mitä kannattaa huomioida?

4

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elkei testamenttia ole,miehesi jälkeläiset perivät hänet. Jos avioehto sulkee pois avio-oikeutesi,tasinkoakaan ei miehesi kuoltua suoriteta sinulle,vaikka olisit köyhempi liiton osapuoli.
      Otapa puheeksi,miten sinun käy if happens. Joka tapauksessa saat leskenoikeudella jäädä loppuiäksesi kotiinne asumaan,vähintään jos liitto päättyy puolisosi kuolemaan.
      Saat mahdollisesti hallintaoikeutesi alaisuuteen muutakin,josta tuoton voit ottaa itsellesi pääomaan et saa kajota,koska se on miehesi perillis(t)en omaisuutta.
      Että et suinkaan joudu huonoon asemaan,ja lähtemään kodista jossa olette yhdessä asuneet.

      • Anonyymi

        Avioehtohan ei siis ole voimassa toisen kuollessa. Osituksesta tulee tasinkoa, jos on kyse köyhemmästä osapuolesta jääden eloon. Lopun puolikkaan kuolinpesän varallisuudesta saa perillinen, kun vaatii ositusta. Hallintaoikeus yhteiseen asuntoon jää leskelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avioehtohan ei siis ole voimassa toisen kuollessa. Osituksesta tulee tasinkoa, jos on kyse köyhemmästä osapuolesta jääden eloon. Lopun puolikkaan kuolinpesän varallisuudesta saa perillinen, kun vaatii ositusta. Hallintaoikeus yhteiseen asuntoon jää leskelle.

        Kun nyt kyseessä on tämänlainen tapaus tarkennetaan, että lesken hallintaoikeus yhteiseen kotiin koskee jomman kumman yksin tai avioparin yhteisesti omistamaan kotiin. Mutta jos joku ulkopuolinen omistaa asunnosta vähänkään, ei hallintaoikeutta ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe