Viikonlopun savarissa oli juttua miten paljon pohjois-savolaiset oli äänestänyt pohjois-karjalaisia edellisissä vaaleissa. Mitenkäs sitten kävikään. Kuopiolaisen pitää löytää ehdokas minkä kotipaikka on Kuopio.
Kevään vaalit
Anonyymi-ap
411026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Samaa mieltä kanssasi. Miksi muuten Kuopiolaiset on äänestänyt karjalaisia.
Joensuun seutu (Joensuu, Kontiolahti, Outokumpu) sai kuopiolaistenkin äänten avulla 7 kansanedustajaa hoitamaan Joensuun seudun asioita eduskuntaan ja Kuopion seutu sai 3 kansanedustajaa, vaikka Kuopion seudun asukasluku on selvästi suurempi.
Kuopiosta menee tosin ääniä myös muualle omaan maakuntaan, Ylä-Savoon erityisesti, josta taisi tulla valituksi sama määrä kansanedustajia kuin Kuopion seudulta, vaikka Ylä-Savon asukasluku on vain reilu kolmasosa Kuopion seutukunnan asukasluvusta.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17643680D
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Juu juu khyl me tiedetää ketä äänestää äläs ole huolissasi
Esimerkiksi Kuopion Niuvanniemen sairaalassa potilailla on lähtökohtaisesti mahdollisuus käyttää nettiä.
Niuvanniemen ehdokas lääkäri on siilistä eli ei sitä.
Eihän sitä kukaan epäilekään, mutta syytä moiseen äänestyskäyttäytymiseen monet kummeksuvat.
Tosiaan on ollut nyt paljon juttua SS:a tuosta kuopiolaisten tavasta äänestää. Mitähän ovat ajatelleet kun äänestävät muita kun oman kunnan ehdokkaita.
Kuopiolainen äänestää oman kunnan ehdokasta.
Kyllä mutta mistä puolueesta löytyisi ehdokas joka saisi kaupungin hyväksi jotain aikaiseksi.
Esimerkiksi persujen Sanna Antikainen (synt. Kuopiossa, nykyisin asuu Outokummussa) sai runsaasti kuopiolaisten ääniä. Samoin ent. kauppias Joensuun Jussi Wihonen, joka joskus vaikutti Kuopiossa sai paljon kuopiolaisten ääniä. Ja tietenkin vihreiden ministeri Krista Mikkonen Joensuusta keräsi Kuopiosta runsaan äänisaaliin.
Miksi ihmeessä kuopiolaiset ovat näitä äänestäneet. Puolueista sdp:a ei ainakaan kannata äänestää hornetsannan takia.
Pappa ottaa ne iltalääkkeensä ja menee nukkumaan kuitenkin heräät yöllä vessahätään.
Noin 40 prosentilla yli 60-vuotiaista miehistä on eturauhasen liikakasvun oireita: virtsaamisen aloittamisen vaikeutta, virtsasuihkun heikkenemistä, rakon huonoa tyhjenemistä tai yöllistä virtsaamistarvetta.
Terveysongelmista kärsivä ikämies oli pusikossa tarpeillaan.
Paikalle sattui nainen lastenvaunujen kanssa ja kääntyi juuri samaiselle polulle. Hän näki miehen ja huomasi ”vatkaavaa” liikettä. Nainen luuli, että mies oli tyydyttämässä itseään ja kääntyi kannoillaan polkua takaisin.
Nainen soitti hätäkeskukseen.
Osaat jo kopioida hienoa kyllä äippä on sinusta ylpeä.
Juuri siksi vähänkään ajatteleva ei taatusti äänestä nykyisiä hallituspuolueita. On nimittäin kuukausikaupalla aikaa odotella lääkäriin pääsyä ja sitten, kun lopulta pääsee istua päiväkaupalla sairaalan aulassa odottelemassa. Kyllä siinä tulee Marin, Kiuru ja Saarikko mieleen tai enemmänkin se mitä puhuivat.
Pakko äänestää edelleen P-Karjalaisia. Yksikään Kuopion ehdokas ei ole tehnyt selväksi miten tulisi edistämään P-Savon asioita. Ympäripyöreät puheet eivät vaan riitä. On aivan liian helppoa kertoa toivovansa kaikille kaikkea hyvää ja väittää ylimalkaisesti olevansa P-Savon asialla.
Ja joensuulaisia äänestämälläkö ne Pohjois-Savon asiat tulevat hoidetuiksi? Eivät tule. Pohjois-karjalaiset ovat erittäin kotiseuturakkaita, henkeen ja vereen oman maakunnan puolesta toimivia.
Juuri näin eli jos et löydä Kuopiolaista ehdokasta niin pysy kotona.
Minäkin ihmettelen tyyppejä jotka antavat äänensä p-karjalaan.
ristusmikkonen mainostaa taas näkyvästi kuopiossa katujen varsilla no sen hän tekee aina 4 v välein ja sitten häviää susrajan taakse, viimeksi kun pk seudun ehdokkaat saivat runsaasti ääniä meiltä hölömöilta niin palkinnoksi he uusivat puolet pienemmän joensuun rautatieaseman 70 M€ ja vasta sen jälkeen he suostuivat antamaan 30M€ kuopion rautatieasemaan, en sano että nykyiset kuopiolaiset edustajat olisivat saaneet mitään aikaa joten valitaan uudet kuopiolaiset
Kuopiolaiset ehdokkaat on tyhjän puhujia. Äänestän edelleen P-Karjalan ehdokkaita ajamaan Itä-Suomen asiaa. Eihän nämä nykyisetkään Savon kansanedustajat saaneet mitään aikaan eduskunnassa. Ei sitten yhtään mitään..
Mene takaisin susrajan osastolle. Täällä puhutaan Kuopion asioista. Vai että itä-suomen no sitähän se joensuu on.
Hä?
Kuopiolainen kapiainen evp. varmistaa Savon Sanomissa julkaistulla kirjoituksellaan KD puolueen vaalitappion.
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Peruspaskasuomalaiselle tiedoksi Sanna ei ole ehdolla KUOPIOSSA.
Persut ottaa vallan savo karjalassa jos kuopiolaiset ei äännestä omiaan. Pohjoiskarjalassa persut vie voiton.
Kuopion ehdokkailla olisi kaikki mahdollisuudet kertoa mitä he ihan konkreettisesti alkaisivat tehdä päästessään kansanedustajaksi. Sana on täysin vapaa mutta mitään konkretiaa ei ole kuulunut mistään.
Eiköhän se sieltä vielä tule tai käy kysymässä torilla lauantaina. Ei kyllä minunkaan mielestä ole järkeä äänestää jotain p-karjalan tyyppejä. Tämän päivän ss:a luki että idässä äänestetään ahkerammin.
Huomenna voi jutella ehdokkaiden kanssa kaupungintalolla.
Savarissa taas juttua karjalaisista. Vieläkö joku savosta meinaa heitä äänestää.
Ei
täällä
kukaan
järissään
oleva
viitsi
jutella
kun
aina
tulee
vaan
hullujen
paskavastauksia
eikä
mitän
järkevää
keskustelua
pysty
täällä
käymään.
Yritä edes.
Outokumpulainen Hanna Huttunen käyttää tv mainoksessa puijon tornia taustalla...törkeää..
Vähän ehkä nauratti, kun kulki torilla ja luki vaalimainoksien tyhjää täynnä olevia sloganeita. Esimerkiksi kokoomuksen mainoksessa luki jotenkin tähän malliin: "Nyt on aika kääriä hihat ja ryhtyä toimeen". Siis ei vittu, ne on olleet vallassa suurimman osan aikaa tällä vuosituhannella eivätkä saaneet mitään aikaa. Mikä surkeinta, sama tilanne muillakin puolueilla.
Jos haluat veroja ja velkaa itsellesi maksettavaksi äännestä SDP
Ja jatkoa Sannashow:lle
Kaekki muut puolueetko tuo lissee rahhoo köyhille. Elä poeka unta niä.
Nyt äänestämään kuopiolaista. Kuka osaisi parhaiten hoitaa tuota mamu jengi asiaa koska se on tulevaisuudessa ongelma myös täällä jollei asialle tehdä jotain.