Basilika kukkii

Super

Mun itse kasvattama basilika kuukkii!! :) Voisikos näitä kukkia jotenkin hyödyntää ruuanlaitossa? Aurinkoista alkukesää kaikille!

7

12738

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hortonomi

      Hei.
      Basilikan kukat voi käyttää samalla tavalla kuin lehdetkin, lisätä valmiisiin ruokiin, ei keittämistä eikä kuumentamista.
      Voi myös käyttää koristeina esim. voileipäkakkuun yms.
      Tiesitkö, että ripustamalla basilikan oksia ikkunan ja oven pieliin, ei tule "ötököitä" sisään.
      Käytä myös kylpyveteen.

      • yks-kokkeilija

        Hyvä vinkki toi ötököitä vastaan, enpä ole ennen tiennyt.
        Mut sellasen vinkin sain yhdestä ruotsalaisesta ruokaohjelmasta, että basilikan lehtiä voi pakastaa pussissa, täytyy kokeilla.
        Koskaan en ole saanut basilikaa edes kasvamaan siemenistä, on ollut kaupasta ostettava.
        Kiva, että joku onnistunut ihan kukkimiseen asti.


    • sam

      Basilikan kukinta tapahtuu lehtien kasvun kustannuksella, joten jos haluatte, että lehtiä kasvaa jatkossakin vauhdilla, niin älkää päästäkö kasvia kukkimaan. Pelkkien nuppujen pois nyppiminen saattaa innostaa kasvia kehittämään nuppuja lisää, joten "parturointi" pitää tehdä alempaa. Alas voi jättää kaks kolme lehtiparia, ja antaa sitten taas kasvaa.

      • vihree peukku

        Entä jos vahinko, eli kukkiminen, on jo tapahtunut? Onko nyppiminen myöhäistä? Ja siis mitä pitää nyppiä, lehtiä, nuppuja vai kukkia? :)
        t. aloittelija


      • sam
        vihree peukku kirjoitti:

        Entä jos vahinko, eli kukkiminen, on jo tapahtunut? Onko nyppiminen myöhäistä? Ja siis mitä pitää nyppiä, lehtiä, nuppuja vai kukkia? :)
        t. aloittelija

        Jos se kukkii nyt, niin leikkaa kaikki kukat ja nuput pois. Varminta on leikata hieman alempaa, jolloin leikkaat lehtiäkin - käytä lehdet ruuan laittoon.

        Ei se kukkiminen periaatteessa mitään haittaa, paitsi jos odottaa kunnon lehtisatoa. Sillä silloin kun kasvi pitää kukintoa yllä, niin kasvuenergia menee juuri kukinnon ylläpitämiseen, eikä uusia lehtiä kasva. Kun leikkaat kukat ja nuput pois, niin energiaa tulee jälleen käyttöön lehtien kasvattamiseen.

        Eli mitään vahinkoa ei ole tapahtunut, mutta jatkossa heti kun näet nupun, niin poista se samantien, niin lehtien kasvu jatkuu ennallaan.


    • Basil

      Olen itse huomannut omassa keittiössä kasvavassa basilikassa sellaisen oireen, että jos se pääsee vahingossa kukkimaan niin sen maku ja tuoksu muuttuvat suorastaan kuvottaviksi. Jos tosiaan ottaa reilusti sitä kukintoa pois ja lyhentää kasvia oikein kunnolla niin muuttuuko mahdollinen maku ja tuoksu ajan myötä takaisin miedommaksi? Myös ulkonäöllisesti basilikan lehdet muuttuvat kukinnon vahingossa alettua. Lehdistä tulee muodoltaan teräviä.

    • millon basilika kukkii?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      190
      1663
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1413
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      16
      945
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      929
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      43
      831
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      120
      687
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe